Kauppatieteen maisterin työtehtävät?

erästietämätön

Hei! Harkitsen kauppatieteiden opintoja, mutta olisi mukava tietää millaisia töitä ekonomit käytännössä tekevät? Tietysti se riippuu paljon siitä missä on töissä ja mihin on opinnoissa suuntautunut, mutta jos jonkun yleispätevän vastauksen osaisi joku muotoilla. Esimerkiksi jos on tilintarkastaja, niin minkälaisia hommia tavalliseen työpäivään kuuluu? Tai mitä myyntipäälliköt tekevät?

Ja muuten, kuuluuko kauppatieteen opintoihin pakollisten englannin ja ruotsin lisäksi vielä kolmas vieras kieli? Ja voiko sen opiskelun aloittaa yliopistossa nollatasosta? Kiitos kaikille asiallisesti vastaaville!

12

21247

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Dinssi_

      Paistaa tradenomin kanssa pihvejä Wac Ronaldsissa

      • Lääkäri.

        ,missä Diplomi-Insinöörit luuttuavat lattioilta lääkärien tiputtamat hampurilaiskääreet.


      • OTM
        Lääkäri. kirjoitti:

        ,missä Diplomi-Insinöörit luuttuavat lattioilta lääkärien tiputtamat hampurilaiskääreet.

        josta oikeustieteilijä nostaa syytteen ja hoitaa lääkärille 6kk yhdyskuntapalvelua Wac Ronaldsin vessanpesijänä


    • yleiskoulutus

      Ei ole mitään automaatiota sille mitä ekonomit tekevät. KTM:n koulutus antaa valmiudet toimia aika laajalla skaalalla liikemaailmassa erilaisissa asiantuntija ja johtotehtävissä. Pääaineen valinta ratkaisee tietysti aika pitkälle, eli rahoitusta lukevat sijoittuvat yleensä rahoituksen alan tehtäviin ja markkinointia lukeneet tekevät sen alan hommia. Toisaalta työelämässä saattavat polut mennä ristiin ja markkinointiekonomi onkin tekemässä analyysia ja laskentaekonomi suunnittelemassa mainoskampanjaa. Kauppakorkea kun ei ole mikään ammattikoulu, josta valmistuttaisiin tiettyyn ammattiin.

      "Ja muuten, kuuluuko kauppatieteen opintoihin pakollisten englannin ja ruotsin lisäksi vielä kolmas vieras kieli? Ja voiko sen opiskelun aloittaa yliopistossa nollatasosta?"

      - Kyllä kuuluu ja kyllä voi.

    • toimenkuva...

      1. Alaisina usein tuotepäälliköitä.
      2. Jos asuu pk-seudun ulkopuolella tulee todella paljon matkapäiviä pääkaupunkiseudulle.
      3. Numeroasioista ei tarvitse paljoa tietää; firmassa on tarjouslaskija.
      4. Kuuluu keskijohtoon.
      5. Pääkaupunkiseudun reissuilla paljon iltatilaisuuksia. Tehtävä ei sovellu ollenkaan viinalle persolle henkilölle.
      6. Käytössä on firman luottokortti.
      7. Jos olet tekemisissä venäläisten kanssa tutustu etukäteen kulttuuriin - eipähän tule yllätyksiä.
      8. Myyntipäälliköistä moni on myös teknisellä koulutuksella.
      9. Yleensä työnantaja tarjoaa työsuhdeautoa. Kannattaa laskea tarkkaan onko mielekästä ottaa. Oma auto voi tulla halvemmaksi.
      10. Joillakin aloilla - kuten autokaupassa - myyntipäällikkö vaatii myyntimiehiä laatimaan itsellensä myyntibudjetit.
      11. Myyntipäällikölle tulee kymmenistä sataan sähkööpostia/päivä. Sen lukemisella päivä alkaa.
      12. Myyntipäälliköillä on kännykkäetu ja firman kannettava tietokone. Oma tietokone on uusinta tekniikkaa firman imagon takia.
      13. Urakoinnissa ainakin halutaan referenssiasiakkaita; tehdään vaikka tappiolla urakkaa, että saadaan referenssiasiakkaita. Urakoinnissa kaikkea ei voi tietää etukäteen - laskelmissa kannattavalta nääyttänyt urakka voikin mennä tappiolle.
      14. Kaikkialle ei mennä itse - vaikkapa Kiinan markkinoille mentäessä käytetään agentteja.


      Surullisia ekomitapauksia:

      - kamreereita ilman ylenemismahdollisuuksia (tylsää työtä)
      - elinkeinosuunnittelijoita paikalleen juuttuneina
      - Shellin myyjä
      - pitkäaikaistyöttömiä
      - yli 50-kymppisinä pois potkittuja
      - alaan kyllästyneitä alan vaihttajia mm. lampaankasvattaja ja huonekalujen entisöijä
      - entisiä puliukkoja
      - kotirouvia, joille tutkinto ollut turha

      Ekonomin homma on arpapeliä. Kun onnistut niin tienaat hyvin, mutta epäonnistumisen mahdollisuus on 5-10%. Esim. lääkärinä tai opettajana onnistumismahdollisuus on n. 100%.

      • Lampaankasvattaja

        "alaan kyllästyneitä alan vaihttajia mm. lampaankasvattaja ja huonekalujen entisöijä"

        Tästä olen eri mieltä, ettäkö tällainen lampaankasvattaja tai huonekalujen entisöijä olisi jotenkin surullinen esimerkkitapaus. Miksi ihmisen pitäisi välttämättä olla oravanpyörässä päiviensä loppuun? Ei rennosti ottamisessa ole mitään vikaa, jos kerran siihen on mahdollisuus. Oma unelmani menee ainakin siihen suuntaan, että saisi koulun jälkeen tehtyä suhteellisen hyvän, mutta tarpeeksi lyhyen uran niin, että voisi 5-kymppisenä ruveta viettämään jonkinlaista puolieläkettä. Pelaisi golfia ja tuhertelisi jotain pientä ajan kuluksi.


    • tunppi-----

      Nykyään ekonomeja koulutetaan aivan liikaa ja heidän todennäköisin työtehtävänsä on Siwan kassa. Sinnekin on tosin jonoa ja tradenomit ovat kysytympiä, koska ekonomia pidetään ylikoulutettuna.

      • tuleva KTM

        Höpöhöpö. Työllistyminen on ihan kiinni omasta aktiivisuudesta.


    • weroiu

      Minulla olisi mahdollisuus lukea pelkka kauppatieteen maisteri yhteiskuntatieteen maisterin paalle (valtio-oppi, julkisoikeus). Opintopisteita kurssista kertyy 90. Paaainevaihtoehdot ovat kv. kauppa ja kansainvalinen johtaminen.

      Onko jarkea? Miten minua katsotaan tyoelamassa, kun kandini on eri alalta. Enta onko tutkinnosta hyotya vai opettaako elama tyopaikalla samat taidot? Eihan kenestakaan (yleensa) suoraan yliopistosta johtajaa tule ja tikkaita on silti kiivettava.

      • Jossu

        Voihan se olla, että erotut kaksoistutkinnolla muitten hakijoittein joukosta (joita nykyisin piisaa). Mutta totta on, että työkokemus ratkaisee useimmat paikat. Ja sekin pitää paikkaansa, että töissä sitä vasta oikeasti oppii asiat. Koulutus on niin teoreettista.

        Minullakin olisi mahdollisuus lukea ktm:ksi parissa vuodessa. Olen ytm. Ehkä teen niin, että jos töitä ei löydy niin opiskelen jossain vaiheessa lisää. Tähän mennessä projektihommia on ainakin ollut.

        Koeta hakea niillä ytm papereilla töitä. Jos ei tärppää millään, niin sitten jatka opintoja. Toisaalta työttömänä ei saa opiskella, joten tulotaso ei ole kovin häävi opintotuella.


    • Tradenomi

      Tradenomit samantasoisina korkeakoulututkinnon suorittaneina hoitava jo useimpia ekonomien työtehtäviä.

      Ylemmän ammattiKORKEAKOULUtutkinnon suorittanut tradenomi on jo paremmin koulutettu kuin KTM.

      Kauppakorkee kestää puolet enemmän kuin AMK ja kuitenkin sieltä valmistuu kaupan kassoja ja hyllyjentäyttelijöitä, joten kantsii harkita myös AMK-vaihtoehtoa, sillä sieltäkin saa korkeakoulututkinnon puolet vähemmällä työllä!!

    • Riksu

      Varmaan yksi halutuimmista positioista ekonomeille. Tarvitsee riittävän laajan osaamisen niin käytettävistä laskentajärjestelmistä kuin sisäisistä ja ulkoisista laskentaan liittyvistä osa-alueista. Moni työnantaja edellyttää relevanttia työkokemusta. Controller vastaa yleensä myös näiden estimaattien raportoinnista eteenpäin, joten ruutu on aika vaativa, mutta palkitseva.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko varattu minulle?

      Mieheltä kysyn.
      Ikävä
      303
      11669
    2. Mitä ensi viikolla tapahtuu?

      Mitä toivot, että ensi viikolla tapahtuu?
      Ikävä
      144
      7146
    3. Mitä Ajattelit Kun Näit Kaivattusi

      Ensimmäistä Kertaa?
      Ikävä
      104
      5962
    4. Vanhempi mies

      Jos yritän ajatella sinut pois sydämestäni, ikävä ja surullinen kaipuu tulee kaksin verroin kovempana. Olit mun unessa
      Ikävä
      42
      5309
    5. Noloa että kaipasin sinua

      Toivottavasti et tunnistanut itseäsi. Ikävissään sitä on aika typerä.
      Ikävä
      53
      4399
    6. Minne sä aina välillä joudut

      Kun pitää hakemalla hakea sut sieltä ja sitten oot hetken aikaa esillä kunnes taas menet piiloon, en ymmärrä 🤔❤️ Oot ta
      Ikävä
      30
      4289
    7. On niin vaikea olla lähelläsi

      En saa ottaa kädestäsi kiinni, en saa halata. En saa silittää hiuksiasi. Enkä saa sinua koskaan omakseni. ☔ Miehelle na
      Ikävä
      32
      3621
    8. On niin paha olla

      Tarviin jotain jolla turruttaa... Kuka voi auttaa.
      Ikävä
      62
      3618
    9. Pehmeää laskua

      Sinulle. Muutaman kilsan päästä. Mieheltä, joka salaa välittää.
      Ikävä
      83
      3238
    10. Nyt peukut pystyyn

      Nyt kaikki peukut pystyyn, siirtopersu on aikeissa muuttaa Kannuksesta pois. Facebookissa haukkui tänään Kannuksen peru
      Kannus
      22
      3145
    Aihe