Mikä matelija?

Mikä olisi hyvä matelija aloittelijalle. Olen jo kauan harkinnut matelijan hankkimista itselleni. Haluan vain varmistaa mikä matelija olisi sopivin ensikertalaiselle. Jospa sitten voisin n. vuoden päästä hankkia sellaisen.
8819
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Akaattikotilo on helllpohoiitoisin lemmikki jonka tiedän itsellänikin on kaksi ja ne sopivat allergisellekkin!

Äänestä
  • Mutta eihän toi akaattikotilo ole mikään
    lisko tietääkseni.
    Korjatkaa ihmeessä jos olen väärässä.

    Äänestä

  • MMM kirjoitti:

    Mutta eihän toi akaattikotilo ole mikään
    lisko tietääkseni.
    Korjatkaa ihmeessä jos olen väärässä.

    Akaattikotilo lisko siis. Tai matelija edes.

    Äänestä

Tässäpä muutama vaihtoehto:
viljakäärme,
leopardigekko,
sinikieliskinkki,
parta-agama...

Kannattaa käydä ehdottomasti Herpetologisen yhdistyksen sivuilla www.herpetomania.fi ja etsiä sieltä lisää tietoa (linkeistä)! :)
www.herppi.net on myös hyvä paikka tiedon etsintään.

Onnea!!

Äänestä
  • aijai miten ois maakilpikonna? saatasko susta leivottua yks kaheli lisää kilppari-ihmisten joukkoon.. *kjäh kjäh*
    maakonna on helppo aloittelijalle kuhan tutustuu ennen konnan ostoa sen vaatimuksiin. ruokien ravintoarvoista jauhaminen saattaa alkuun pelästyttää mutta kunhan ne tajuaa alkaa hoito sujua kuin leikki (useinmiten.. :)) konna on myös sen verta kömpelö otus että sitä on helppo käsitellä tarpeen vaatiessa. se ei vipellä ja sähellä kaikista mahdollisista pakoreiteistä hirveää kytiä vaan sohii ja touhuaa "aloittelija-ystävällisemmin". niin ja vaikka nyt siltä kuulostaisikin niin ne eivät ole läheskään niin hitaita ja tylsiä eläimiä kuin jotkut luulevat. _kaikki_ jotka ovat meidän eetun tavanneet ovat rakastuneet korviaan myöten siihen.

    Äänestä

Leopardigekkoa.. Helppo lisko aloittelijalle.. Itselläni on sellainen, vuoden ikäinen =)..
Tai.. Karolinananolis joku skinkki..?

Äänestä

itse hankin ensimmäisen matelijani noin 3vuotta sitten. se oli sukkanauha käärme. se on erittäin helppohoitoinen, ja suhteellisen halpa. valitettavasti joudun myymään sen. se elää n.10v. eli sitoutmisaika on pitkä.

Äänestä
  • no jos käärmettä lähtee ottamaan ni ekaks sopii paremmin toi viljakäärme ku sukkanauhakäärme koska vijloila on helpompi ruokavalio.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


aloittelija kirjoitti:

Mikä olisi hyvä matelija aloittelijalle. Olen jo kauan harkinnut matelijan hankkimista itselleni. Haluan vain varmistaa mikä matelija olisi sopivin ensikertalaiselle. Jospa sitten voisin n. vuoden päästä hankkia sellaisen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu