Keskustalaisia ja demareita perussuomalaisiin:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=110&conference=4500000000000019&posting=22000000014534405
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=110&conference=4500000000000019&posting=22000000014534405
Vastaukset 6
Vanhimmat
Toistaiseksi melko pieni puolue, siis perussuomalaiset, jossa saa äänensä paremmin kuulumaan puolueen sisällä verrattuna suureen keskustaan. Hyvä, että vaihtoehtoja on.
Tony Halme on mainio esimerkki kelle hyvänsä suomalaiselle. Kun Tonya kannetaan maijaan, suomalaiset ajattelevat virkavallan sorsivan "ihan tavallisia" kansalaisia. Kukapa ei joskus olisi ollut putkassa tai pakkohoidossa? Kukapa ei joskus olisi ammuskellut hallitsemassaan kerrostaloasunnossa tai ollut viinan ja huumeiden takia koomassa? Kukapa ei joskus olisi käyttänyt anabolisia steroideja? Tony: Yksi meistä tavallisista.
Tony ei ole koko puolue. Tony ei edes ole perussuomalaiset-puolueen jäsen.
Keskusta onkin malli esimerkki toimivasta puolueesta, joka ei ole koskaan epäonnistunut missään. :D
Perussuomalaisten edeltäjien perustaja Veikko Vennamo oli kova maalaisliittolainen ja Kekkosen halukas apuri. Tultuaan valituksi presidentiksi, Kekkonen unohti heittää Veikolle riittävän mehukasta luuta. Veikko veti herneen nenäänsä ja perusti oman puolueen. Hän myös viritteli maaseudulle sijoittuvaa vastakkainasettelua uusien pientilallisten ja perinteisten tilallisten välille. Tämä oli kuitenkin vain väline, jolla Vennamo pääsi hyökkäämään hylkääjäänsä, Kekkosta vastaan. Kyseessä ei siis ollut todellinen asia- tai linjaristiriita Maalaisliiton ja Vennamon välillä,vaan Vennamon henkilökohtainen kyvyttömyys ratkaista vastoinkäymisiä. Maalaisliiton sisäisistä siis on kysymys, kun kepusta ja perussuomalaisista puhutaan.
On kuitenkin kuvaavaa, että kaikista mailman julkimoista, juuri Tony valittiin vaaliveturiksi. Sitä saa, mitä tilaa, joten nyt kannattaisi ehkä lisäksi pyytää puukottavaa mäkikotkaa ehdolle Helsinkiin. Silloin täytyy takoa, kun rauta on kuumaa. Mattihan aikoinaan jopa jo edusti perussuomalaisten edeltäjää smp:tä, oliko se nyt Uuraisissa? Olisikin mainiota, jos Matti ja Tony laulaisivat duettoja vaalikiertueella. Ja vaikka toinen ei jostain syystä saapuisikaan sovitulle keikalle, toinen voisi vedellä jotain omaa tuotantoaan korvikkeeksi. Timo Soini ei taida ymmärtää politiikasta oikein mitään?