Tiedostonimet tekstiksi?

Hei!

Minulla on Windowsissa kansioita, jotka sisältävät runsaasti omia (teksti- tms.) tiedostojani.
Nyt haluaisin luettelon tiedostonimistä Wordiin pelkkänä tekstinä. Onko siis olemassa kätevää konstia kopioida nimet Wordiin, leiketaulun avulla tai jollain muulla konstilla.
Wordissa olevan hyperlinkin lisäämisen avulla tempun voi toteuttaa, mutta näköjään vain yksi linkki kerrallaan. Se ei tässä tapauksessa maksa vaivaa, koska tiedostoja on niin paljon.

Terv. Aki
61474
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Löysin mielenkiintoisen ohjelman juuri tuota tarkoitusta varten. En ole vielä ehtinyt itse kokeilemaan sitä, mutta kokeilijat tuntuvat arvostavan sitä. Plussana on, että ohjelman on kehittänyt suomalainen.

http://fileforum.betanews.com/detail/Locate/1044509669/1

Äänestä
  • >...kokeilijat tuntuvat arvostavan sitä.

    Monesti Windowsin käyttäjät on sitä mieltä että Linuxissa ei ole mitään hyvää mutta auta armias kun Windowsiin saadaan näinkin mitätön parannus kuin locate joka Linuxissa on ollut ensimmäisestä versiosta lähtien niin sitä kehutaan maasta taivaaseen. :)

    Ei mitään sitä vastaan että Windowsiakin kehitettään mutta joskus tuppaa hymyilyttämään. :)

    Äänestä

Jos tuosta Locate-ohjelmasta ei löydy tarvittavaa toimintoa ja komentokehotteen käyttö on tuttua, niin siirry haluamaasi hakemistoon ja anna komennoksi

dir /b >c:\lista.txt

Nyt voit avata tiedoston C:\lista.txt vaikkapa Muistiolla ja siirtää tiedostolistauksen leikepöydän kautta Wordiin.

Lisäksi, jos et halua sisällyttää alihakemistojen nimiä luotuun luetteloon, käytä komentoa

dir /b /a-d >c:\lista.txt

Äänestä
  • hakemistorakenteen saa kätevästi tekstinä komennolla

    tree >hakemistopuu.txt

    Lisäoptiot löytyy tree /?

    Äänestä

Kiitos vinkeistä.

Vanha kunnon komentotulkki-kikka wörkkii tässä tapauksessa ihan riittävän hyvin.
Txt-tiedosto aukeaa tietty Wordilla sellaisenaan ja on tarvittaessa helposti putsattavissa Wordin puolella ylimääräisistä merkeistä etsi-/korvaa- toiminnon avulla.
Lisävinkiksi kannattaa aina mainostaa Exceliä ja sen valtaisaa funktio-valikoimaa, siis mikäli kaipaa vieläkin monipuolisempaa tekstin muokkaamista/järkkäämistä..

t. Aki

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Aki kirjoitti:

Hei!

Minulla on Windowsissa kansioita, jotka sisältävät runsaasti omia (teksti- tms.) tiedostojani.
Nyt haluaisin luettelon tiedostonimistä Wordiin pelkkänä tekstinä. Onko siis olemassa kätevää konstia kopioida nimet Wordiin, leiketaulun avulla tai jollain muulla konstilla.
Wordissa olevan hyperlinkin lisäämisen avulla tempun voi toteuttaa, mutta näköjään vain yksi linkki kerrallaan. Se ei tässä tapauksessa maksa vaivaa, koska tiedostoja on niin paljon.

Terv. Aki

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu