Keskustan kuntaministeri löysi syyllisen kuntien ahdinkoon. Syyllinen on Mannisen mukaan Lipposen hallituksen valtionvarainministeri "Pahvi-Sauli" Niinistö ja Kokoomus.
Ilmeisesti porvariyhteistyön jatkuminen on osalle kepulaisista varsinainen kauhukuva, mitä se oikeasti onkin, jos ajattelee Kepun menestystä ja tavoitteidensa toteutumistodennäköisyyttä. Väyrysläisittäin asioita hoksaavat maakuntien miehet haluavat nyt yhä useammalla rintamalla panna stoppia puolueen oikeistolaistumiskehitykselle ja talousliberalistiselle vedolle. Manninen on vanhakantainen kepulainen, joten hänen suustaan Kokoomuksen ryöpyttäminen oli odotettuakin.
Kunta-ahdinko
8
288
Vastaukset 8
- pahassa valheessa
Kokoomuksen kuntaruikuttajat elävät pahassa valheessa, sillä heidän eläminen kustannetaan kepulaisia ja muita kuntalaisia verottamalla.
Ei Mielipidepankki niin tyhmä ole, etteikö tiedä, että Kokoomuksen kannattajista ja jäsenistä julkisen ja kuntasektorin töissä on yli puolet. Siksi on kätevää haukkua muita ja nussia rahapussi.
Vitun vasemistolaiset. - Jaba_43
Lipposen hallitukset siirsivät heikoille kunnille enemmän rahaa, kuin koskaan Suomessa aiemmin.
Pääkaupunkiseudun kunnat joutuivat tästä syystä ottamaan enemmän velkaa kuin valtio otti juuri sen vuoksi, että Niinistö hoiti valtionvarainministerin tehtävänsä pienten kuntien kannalta erinomaisen hyvin.
Mutta vaalit tulevat ja mannisenkin on ryhdyttävä perikepulaiseen tapaan tosiasioita vääristeleväksi ja valehtelevaksi populistiksi heitämään paskaa kokoomuksen niskaan, että saisi omat äänensä kerätyksi, kun Mannisen henkilökohtainen suosio taitaa olla todella pahassa syöksykierteessä.- oivahärkönen
... pienensivät ratkaisevasti valtionosuuksia kunnille. 90-luvun alussa ne olivat keskimäärin puolet kuntien tuloista. Lipposen lopettaessa enää neljännes. Valtionosuuksien jaon yhteydessä suoritetaan lakisääteinen kunnallistulojen tasaus. Lipposen aikana eivät valtionosuudet enää riittäneet tuohon tasaukseen vaan pääkaupunkiseudun ja muutkin rikkaat kunnat, jotka eivät saaneet valtionosuuksia lainkaan, joutuivat nyt luovuttamaan tuohon tasaukseen lisäksi omia kunnallisverotulojaan.
- loisporukkaa kaikki!
Onhan tuo nähty! Nekin, jotka väittävät veroja maksavansa, saavat palkkansa veronmaksajilta kerätyistä rahoista! Maksavat veronsakin verorahoilla!
- Jaba_43
oivahärkönen kirjoitti:
... pienensivät ratkaisevasti valtionosuuksia kunnille. 90-luvun alussa ne olivat keskimäärin puolet kuntien tuloista. Lipposen lopettaessa enää neljännes. Valtionosuuksien jaon yhteydessä suoritetaan lakisääteinen kunnallistulojen tasaus. Lipposen aikana eivät valtionosuudet enää riittäneet tuohon tasaukseen vaan pääkaupunkiseudun ja muutkin rikkaat kunnat, jotka eivät saaneet valtionosuuksia lainkaan, joutuivat nyt luovuttamaan tuohon tasaukseen lisäksi omia kunnallisverotulojaan.
Lipposen hallitukset kasvattivat valtionosuuksia. Lipposen II hallitus antoi kunnille enemmän rahaa kuin joskaan aikaisemmin oli annettu.
Suhteellisista osuuksista puhuminen on harhaanjohtavaa, koska silloin puhut keskiarvoista, joihin vaikuttaa se, että hyvin menestyvien kuntien omat tulot kasvoivat suhteessa enemmän kuin heikoille kunnille tasattavat valtionosuudet. - Jaba_43
loisporukkaa kaikki! kirjoitti:
Onhan tuo nähty! Nekin, jotka väittävät veroja maksavansa, saavat palkkansa veronmaksajilta kerätyistä rahoista! Maksavat veronsakin verorahoilla!
Tänäkin vuonna helsinkiläisten maksaqmista kunnallisveroista siirretään 3 %-yksikön tuotto heikkojen kuntien taloutta paikkaamaan.
Jaba_43 kirjoitti:
Tänäkin vuonna helsinkiläisten maksaqmista kunnallisveroista siirretään 3 %-yksikön tuotto heikkojen kuntien taloutta paikkaamaan.
Ja tämä siirto Kepulandian auringonlaskukuntiin ei tulevaisuudessa ainakaan vähene, kun Kepu haluaa jäädyttää kuntauudistuksen ja kehittää kuntia edelleen ylhäältä katsottuna haulikkokuviota muistuttavaan haja-asutusmallin periaatteella. Kepulle on tärkeintä yrittää säilyttää äänestäjät kuin kehittää Suomea. Resepti on tässä sama kuin kommunisteillakin. Kurjistetaan väestöä, jotta se äänestää Kepua, kun Kepu osaa valheelisesti väittää, että syylliset löytyvät Helsingin herroista.
- jo kerottua
Asiasta jäivät Jäpä ja Korhonen hiljaisiksi pojiksi, kun siitä n viikko sitten Ökyisäntä opasti. Liian vaikeita aiheita: JKK sanoi suoraan että politiikka ei kiinnosta, vaikka kyse oli hänen monesti älyttömänä hölisemistään jutuista. Jäpä etsii vieläkin ihteään. Lue Ökyn teksti ja jos haluat, kiistele siitä. Olet kuna-asioissa ihan rallati-raa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 681236
Kai mua vähän
Masentaa tämä kaikki. Tämä koko meidän välinen juttu on niin vaikea… Voitaisiinko molemmat lopettaa tilanteen ruokkimine1381044Onko karhukanta jo liian iso? Lenkkeilijä kohtasi kontion juoksulenkillä
Rantasalmella lenkkeilijä kohtasi karhun. Kylällä karhun näkeminen on ollut tosi harvinaista. Onko karhukanta jo liian i111680S-ryhmän Israel-boikotti liiketalouden opintojen tapausesimerkkinä
Tätä S-ryhmän Israel-boikottitapausta käsitellään jo kauppakorkeakoulujen ja johtamiskorkeakoulujen esimerkeissä. Se ant22605Vanhat konkarit ulos Elämäni biisistä - Yle selittelee
Elämäni biisi starttaa taas tänä syksynä. Mukana on ripaus uutta, mutta poissa on iso osa vanhaa... Poissa ovat Markku16591Mitä tehdä kun rakastan yhtä ja olen rakastunut toiseen
Kamala tilanne. Voinko pitää molemmat? 😁61531Oot upea nainen, älä vähättele ittees
Ja tietojeni mukaan 2 muuta on susta kiinnostuneit mun lisäks. 👀32531Mies miksi moinen vetäytyminen?
1) Olit loukkaantunut tai suuttunut 2) Sulla oli toinen nainen 3) Luulit, etten halua jatkaa tutustumista 4) Vai joku52509Mitä vit,,tua!
Mikä hiivatin kommunistien teltta oli kirsikan nurkalla, olivat vähällä jäädä telttoinensa auton alle kun olivat sen kul22476Hyvä Kukkola! toitte tänne taas jotain uutta
Niin sitä pitää! Kehittää oikeasti tarjontaa. Nyt on maut kohdillaan! Käykäähän herkuttelemassa wingseillä ja siipiweikk62475