Vierastan naiskiintiöitä.

Olle Karlsson

Vierastan naiskiintiöitä missä tahansa. Jos esim. valtuustossa pitää olla tietty määrä naisia, demokratia ei toteudu muutoin kuin vahingossa.

12

467

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jorojukka-kukka

      Eihän se todellakaan ole mitään demokratiaa, että naiset olisivat edustettuina samansuuruisesti miesten kanssa! :0

      • Ripa

        Jos johonkin hommaan on valittu valitsijoiden mielestä 10 kyvykkäintä henkilöä, joista 8 on yhtä ja 2 toista sukupuolta, niin miten demokratia siinä, että noista kahdeksasta kaksi potkaistaan pois ja toisen sukupuolen kaksikko saa kaksi vähemmän kyvykästä täydennystä (muistaakseni sp-kiintiö on 40%)?


      • sinulle tietoa

        Ainoastaan saamattomat ihmiset tarvitsevat ulkopuolista apua uraansa. Ihme avuttomuutta parkua kun ei pääse töihin ja ei saa palkkaa.

        MENKÄÄ VITTU TÖIHIN JA PYYTÄKÄÄ SITÄ PALKKAA. TEHDÄÄ TÖITÄ, EDETKÄÄ URALLA. PERUSTAKAA FIRMOJA JA JOHTAKAA NIITÄ JA PALKATKAA KAIKKI MAAILMAN NAISET JOHTAMAAN SITÄ JA ÄIJÄT SIIVOMAAN.

        Ihme kitinää.


    • Mitähän valtuustoa mahdat tarkoittaa?

      • Olle Karlsson

        ,,,


      • Olle Karlsson kirjoitti:

        ,,,

        Annatko esimerkin?


    • ex--lotta

      toisaalta, mitään naiskiintiötä ei ole edes olemassa, vaan kyseessä on sukupuolikiintiö. Eli edellytetään, että molemmat sukupuolet ovat edustettuina vähintään 40%.


      Ja jos luet esim. alla olevan lainauksen tasa-arvovaltuutetun lausunnoista, niin mielestäni on aivan aiheellista, että tällaisia sukupuolikiintiöitä tarvitaan.

      "Helsinki 12.8.2002
      KEHITTÄMISTYÖRYHMÄN KOKOONPANO (Dnro 1/58/01)


      Tasa-arvovaltuutetulta on pyydetty lausuntoa erään kaupungin ydinkeskuksen kehittämistyöryhmän kokoonpanosta. Työryhmässä ei ole yhtään naisjäsentä.

      Lausunnonpyytäjä on ehdottanut työryhmän jäsenten lisäämistä siten, että siihen tulisi entisten jäsenten lisäksi kaksi naisjäsentä. Kaupunginhallitus on tällöin todennut, että "erilaisten näkemysten saaminen mukaan työryhmään on sinänsä perusteltua ja kysymykseen voisi tulla lisäksi nuorten näkemys, vanhusten näkemys, vammaisten näkemys jne. Työryhmän työstä pyydetään lausuntoja, jonka jälkeen esitystä käsitellään lautakunnissa ja kaupunginhallituksessa, jolloin erilaiset näkemykset pääsevät päätösvaiheessa esiin".

      Tasa-arvolain mukaan kunnallisissa toimielimissä lukuun ottamatta kunnanvaltuustoja tulee olla sekä naisia että miehiä kumpiakin vähintään 40 prosenttia. Säännöksen tarkoituksena on ollut, että yhteiskunnallisessa päätöksenteossa eri sukupuolet pääsevät osallistumaan tasapuolisesti.

      Tasa-arvovaltuutetun käsityksen mukaan erityisen syyn käsitettä on tulkittava suppeasti ja erityiseen syyhyn vetoavan on perusteltava päätöksensä. Silloin kun eri tahoja pyydetään esittämään jäseniä tulisi jo pyynnössä ottaa huomioon lain velvoite ja pyytää jäsenehdotuksissa ehdottamaan sekä varsinaisiksi että varaedustajiksi sekä mies- että naisehdokkaat. Kun eri yhteistyötahot osallistuvat julkisen vallan käyttöön, tulee myös heidän toimia siten kuin julkista päätöksentekoa koskeva lainsäädäntö edellyttää.

      Tasa-arvovaltuutetun mielestä kehittämistyöryhmä on sellainen kunnallinen toimielin, johon tulee soveltaa kiintiösäännöstä. Tällöin 11 jäsenestä naisia/miehiä olisi lähtökohtaisesti pitänyt olla vähintään viisi. Osa työryhmän jäsenistä on ilmeisesti valittu jäseniksi virkatehtäviensä perusteella. On kuitenkin vaikea uskoa, että kyseisessä kaupungissa sekä virkamieskunta että luottamusmiehet olisivat niin miesvaltaisia, ettei tasapuolisempaa sukupuolijakaumaa olisi pystytty aikaansaamaan. Sidosryhmille olisi ehdokkaita pyydettäessä tullut korostaa tasa-arvolain velvoitteita. Tasa-arvovaltuutettu toteaa, että kun työryhmää valitaan uudelleen tai täydennetään tulee kaupunginhallituksen ottaa huomioon kiintiösäännön vaatimukset."

      • Olle Karlsson

        ...naiset saavat 90% annetuista äänistä, on esim. valtuustoon kuitenkin saatava 40% miehiä?

        Tähän mennessä on kylläkin käynyt päinvastoin, niin että feministit ovat saaneet aiheen pontevasti puhua sukupuolikiintiön puolesta.

        Ei oikein istu minun pirtaani.


      • Olle Karlsson kirjoitti:

        ...naiset saavat 90% annetuista äänistä, on esim. valtuustoon kuitenkin saatava 40% miehiä?

        Tähän mennessä on kylläkin käynyt päinvastoin, niin että feministit ovat saaneet aiheen pontevasti puhua sukupuolikiintiön puolesta.

        Ei oikein istu minun pirtaani.

        mitä helkkarin valtuustoa tarkoitat?

        Kiintiösäännöstä ei sovelleta vaaleilla valittavaan kunnanvaltuustoon.


      • Erik K
        Härmän.vapaa.nainen kirjoitti:

        mitä helkkarin valtuustoa tarkoitat?

        Kiintiösäännöstä ei sovelleta vaaleilla valittavaan kunnanvaltuustoon.

        ...saamme polkupöräkypärät pakollisiksi, on Huovisella aikaa tarttua tosissaan naiskiintiöasiaan.


      • Erik K kirjoitti:

        ...saamme polkupöräkypärät pakollisiksi, on Huovisella aikaa tarttua tosissaan naiskiintiöasiaan.

        että tasa-arvoasiat kuuluvat liikenne- ja viestintäministerin hallinnonalaan.


      • käsittämätöntä

        Nimittäin naisnäkökulma.

        Jos naiselt yrityksessä kysytään naisnäkökulmaa niin sellaista ei ole ollut koskaan olemassa. Miehen esittämänä tällainen kysymys on pahimman laadun sovinismia ja naisen alistamista.

        No perkele. Nyt kiintiöitä perustellaan jollain erilaisilla näkökannoilla ja ajattelulla.

        Kyllä ämmien päät on sekaisin. Onko teillä koskaan mitään johdonmukaisuutta vai ihanko tuuliajolla seilaatte? Ei ihme että ei palkata johtopaikoille.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      103
      4688
    2. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      27
      2425
    3. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      110
      2352
    4. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      200
      2199
    5. PoIiisi jahtasi mopopojan hengiltä

      Toivottavasti on   s  i  n  i  v  u  o  k  k  o    nyt ylpeä itsestään, kun ajatti teinin päin lyhtypylvästä. https://w
      Maailman menoa
      425
      2020
    6. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      175
      1565
    7. Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka

      Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale
      Perussuomalaiset
      102
      1291
    8. Et halua kohdata niitä tunteita ja asioita, joita minä herätän sisälläsi

      Vastustelet. Yrität esittää, että kaikki on hyvin. Leikit perhettä.
      Tunteet
      33
      1097
    9. Miksi epäilit kaivattusi kiinnostuneen

      Juuri sinusta? Mihin piirteisiin hän aikanaan saattoi sinussa ihastua? Olivatko ne yhtään samoja asioita joihin itse iha
      Ikävä
      72
      986
    10. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

      Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
      Ikävä
      79
      870
    Aihe