BX:ssä ongelmia!

Heipä hei!

Tässäpä olisi kaksi oiretta, joihin tarvitsisin vastauksia ennen talven tuloa. Auto on BX16TGS

1.Hydraulipumppu kolisee ja kalkattaa varsinkin kylmänä.
2.Kaasu hirttää. (vika ei vaijerissa)

Kiitoksia vastauksista!
71077
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

1. Laakerointi lienee tiensä päässä.
2. Enpä muista mitenkä tuo TGS olikaan, ruisku tahi kaasari. Jos se on kaasari, ja vielä solex, niin todennäköisin syy hirttoon lienee vivuston läpiviennin likaantuminen. Vivusto liuottimellla puhtaaksi ja rasva perään niin probleema on hoidossa.

Äänestä
  • ryhtyä uusimaan laakereita, vai kannattaisiko suosiolla vaihdattaa uusi pumppu?

    Äänestä

  • Ymmällään kirjoitti:

    ryhtyä uusimaan laakereita, vai kannattaisiko suosiolla vaihdattaa uusi pumppu?

    Kannattaa vaihtaa takuukunnostettu pumppu, vanha pitää antaa vaihdossa. Hinnat pyörii siinä 150 - 200 Euron huitteilla.

    Äänestä

  • Paavo kirjoitti:

    Kannattaa vaihtaa takuukunnostettu pumppu, vanha pitää antaa vaihdossa. Hinnat pyörii siinä 150 - 200 Euron huitteilla.

    Pumpun vaihto ei ole suuren suuri operaatio. Sen sijaan tuon kaulan laakeroinnin uusiminen on.

    kunnostetun saat esim:

    Storckilta (014-735 866)
    Auto-artikkelista
    (09-873 2353, www.auto-artikkeli.fi)
    tai
    Sitroselta (02-766 7107, www.sitronen.fi,)

    Äänestä

  • Paavo kirjoitti:

    Kannattaa vaihtaa takuukunnostettu pumppu, vanha pitää antaa vaihdossa. Hinnat pyörii siinä 150 - 200 Euron huitteilla.

    Olisipa jännä nähdä miten nuo takuukunnostetut pumput on kunnostettu?.Hydr.pumppuihin kun ei saa mitään varaosia eli itse en edes kuukauden takuuta antaisi.

    Äänestä

BX:ssäni oli kaasun hirttämisongelmia talvipakkasella.
Ne korjaantuivat kun avasin ja voitelin polkimen laakeroinnin moottoriöljyllä.
Alkuperäinen ranskalainen voiteluaine oli niin tanakkaa tavaraa, että jousi ei jaksanut palauttaa poljinta.

Äänestä

Jos kaasari on kaksikurkkuweber ja kakkoskurkun läpän akseli hirttää, johtuu tämä usein liian tiukalle kiristetyistä kaasarin kiinnityspulteista, jotka ovat litistäneet runkoa ja tehneet akselin reiän soikeaksi. Reiän oikaisu tai väljentäminen on hankalaa tai mahdotonta. Muovista reiän sisäpintaa on vaikea hioa pyöreämmäksi, mutta ainahan voi yrittää esim sopivan tangon päälle kierretyllä vesihiomapaperilla.

Ensiavuksi sen sijaan voisi kelvata sopivasti 2. kurkun vipuun kiinnitetty lisäjousi, joka jaksaa sulkea kurkun. Sitäpaitsi huippunopeudesta/kiihtyvyydestä yllättävän vähän tinkien voi hyvin ajaa, jos poistaa 2. kurkun vivun kokonaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ymmällään kirjoitti:

Heipä hei!

Tässäpä olisi kaksi oiretta, joihin tarvitsisin vastauksia ennen talven tuloa. Auto on BX16TGS

1.Hydraulipumppu kolisee ja kalkattaa varsinkin kylmänä.
2.Kaasu hirttää. (vika ei vaijerissa)

Kiitoksia vastauksista!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu