hips!
Tietääkö joku että kun tilaa ulkomaisilta sivustoilta joitan tavaraa, niin pitääkö aina joka ikisellä sivulla maksaa pankkikortilla? Eli antaa nettiin pankkikortin numero? Nimittäin ihania juttuja vois tilata ulkomailta.. mutta tätä just mietin. Koska en anna IKINÄ pankkikorttini numeroa netissä..olkoot sitte niin tunnettu ja hyvä netti kauppa tahansa!
Mutta esim kattelin vauvan vaunujaki tosi ihania jollakin saksalaisella sivulla.. mut en tiiä sit voiko tilata.. tosin vielä oo tarvettakaa..mut kuitenki..oon miettiny monen muun tavaran kohdalla.
Netistä ostaminen
15
10877
Vastaukset
- tyytyä kotimaiseen
Useimmiten pitää varmaan maksaa luottokortilla suoraan netissä eli antaa luottokortin numero. Syykin on aika selvä, yritysten on lähes mahdotonta periä rahojaan ympäri maailmaa tuotteita tilailevilta asiakkailta, jos asiakas sattuu olemaan maksuhaluton. Itse tilasin tosin kerran netistä tavaraa, mutta maksoin pankin kautta, kun en myöskään halunnut laittaa luottokortin numeroa nettiin. Tuli aika kiitettävä summa pankkikuluja varsinaisen summan päälle. ;-)
- tyytyväinen.asiakas
Päivitystä vanhaan ketjuun. Olen ihan samaa mieltä, että kannattaa olla tarkkana millä sivustolla luottokorttia/pankkikorttia kayttää maksamiseen.
Henkilökohtaisesti luotan ainoastaan yhteen nettikauppaan täysin : Amazoniin. http://bit.ly/Paras-Nettikauppa
Valtava määrä edullisia tuotteita, nopeat toimitukset, ja 100% tyytyväisyystakuu, ovat ne kriteerit, mitkä eivät missään muussa kaupassa kuin Amazonissa tunnu toteutuvan. - varmistu aidosta
tyytyväinen.asiakas kirjoitti:
Päivitystä vanhaan ketjuun. Olen ihan samaa mieltä, että kannattaa olla tarkkana millä sivustolla luottokorttia/pankkikorttia kayttää maksamiseen.
Henkilökohtaisesti luotan ainoastaan yhteen nettikauppaan täysin : Amazoniin. http://bit.ly/Paras-Nettikauppa
Valtava määrä edullisia tuotteita, nopeat toimitukset, ja 100% tyytyväisyystakuu, ovat ne kriteerit, mitkä eivät missään muussa kaupassa kuin Amazonissa tunnu toteutuvan.Amazonin osoite on amazon.com. Tuo ylempi linkki on ihan tarpeeton. Käyttäkää ainoastaan virallista osoitetta.
- Realisti
Jos haluat olla niin jääräpäinen että kieltäydyt maksamasta luottokortilla (huom. siis ei pankkikortilla!) aivan kaikissa nettikaupoissa, niin se on valinta jonka olet tehnyt ja sen kanssa on elettävä. Samalla on elettävä sen kanssa että 99 % niistä ihanista jutuista ei ole sinun saatavillasi. Ehkä yksi sadasta netissä kauppaa käyvästä firmasta suostuu myymään muulla kuin luottokortilla, ja niidenkin kohdalla tulee siitä sinulle todella reippaasti lisäkuluja.
Itse olen ostanut netistä ulkomaisilta sivustoilta jo kymmenen vuoden ajan, yhteensä satoja eri kertoja, ja yhtään ainoaa kertaa ei ole ollut mitään väärinkäytöksiä. Kun pitää järjen mukana, käyttää isoja tunnettuja kauppoja, ja tarkistaa että yhteys on suojattu, on riski minimaalinen. - turvallista
Kyllä se luottokorttimaksaminen on nykyään erittäin turvallista. Vaikka välillä tuleekin median kautta paniikkiuutisia tietomurroista. Kun tarkistaa muutamat tietyt asiat sekä kaupasta yrityksenä että maksun yhteydessä varmistaa, että maksu välittyy turvallisesti, niin ei ole huolta verkkomaksamisessa.
Melkein voisin väittää, että turvallisempaa kuin kantaa käteistä mukana, voidaanhan sekin varastaa pimeällä kujalla. - juke--
turvallista kirjoitti:
Kyllä se luottokorttimaksaminen on nykyään erittäin turvallista. Vaikka välillä tuleekin median kautta paniikkiuutisia tietomurroista. Kun tarkistaa muutamat tietyt asiat sekä kaupasta yrityksenä että maksun yhteydessä varmistaa, että maksu välittyy turvallisesti, niin ei ole huolta verkkomaksamisessa.
Melkein voisin väittää, että turvallisempaa kuin kantaa käteistä mukana, voidaanhan sekin varastaa pimeällä kujalla.Jos tilaa esim. USA:sta paljon tuotteisiin tulee yleensä toimituskuluja. Esim jos tilaa vaikka pari DVD:tä
- juke--
juke-- kirjoitti:
Jos tilaa esim. USA:sta paljon tuotteisiin tulee yleensä toimituskuluja. Esim jos tilaa vaikka pari DVD:tä
Niin ja unohdin kysyä että käykö visa electron vai pitääkö sen olla aina luottokortti
- Killi001
Turha luottokortilla netissä maksamista on pelätä. Yleensä ainankin esim. ulkomaisissa Visakorteissa on vakuutus joka kattaa kaikki huijaukset. Kannattaa varmaankin tarkistaa omasta pankista tai luottokorttiyhtiöstä minkälaisen kuluttajasuojan ne tarjoavat. Yhdistelmä luottokortti maksaminen internet on tätä päivää ja tulee vaivattomuutensa takia lisääntymään vauhdilla. Tosin kylläkin kaipaisin suomalaiseen Visaani samanlaista extra turvallisuustta kuin muualla mailmassa mm. tekstarin aina kun luottokorttiani käytetään..
- miksutti123
Joo no kyllä jossain nettikaupoissa voi maksaa käteisellä(mutta kyllä kalliimpaa, nimittäin sehän menee postin kautta)
- maketin6
Kyllä ulkomailta tilaaminen on turvallisempaa kuin kotimaasta;
tilasin koeerän Home Selected;stä ja tilauksen jälkeen vielä soitin ko. firmaan ja korjasin tialusta siellä kyllä otettiin korjaus vastaan ja luvattiin ett korjaus hoidetaan, mut kun paketti tuli niin eipä oltu korjattukkaan,
ja kun kyselin tapauksesta niin yrmeät vastaukset tuli ett he kyllä on toiminut oikeen,,
ett kantsii tilata HomeSelectediltä!!
- blackopsonparas
paska
- Ostaja1
Täältä ei tarvi.. kaikki ilman postikuluja:
http://www.dealextreme.com/default.dx/r.44922713
iPodit ja soittimet:
http://www.dealextreme.com/p/33?r=44922713 - Anonyymi
ok boomer
- Anonyymi
Moi
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 521987
- 621912
SDP:n lyhyt selviytymisopas
1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p121445- 611251
- 501219
Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?41845Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!
Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.118707Toivoisitko
Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit88707Sotekeskus
Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit33678- 40643