Kundalini, karismaattinen kristillisyys ja vapaamuurarius

Keefu

Olen tullut siihen tulokseen, että ns. kolmannen aallon karismaattisessa kristillisyydessä ja sen piirissä ilmenevissä monissa ilmiöissä on kyse kundalinista, eli ns. käärmevoimasta, jota käytetään enimmäkseen parantamiseen. Tämä sama voima ja parannusmenetelmät tunnettiin antiikissa Aesculapiksen eli Asklepioksen, parantamisen jumalan, kulttina (Ask- alkuliite muistaakseni liittyy jotenkin käärme-sanaan joissain muissa[kin] kielissä).

Itse rinnastan tämän kundalinin myös samaksi, kuin ns. "sielunvoima" eli Qi. Eli kyse on ihmisestä ja hänessä piilevästä voimasta. Kyse on ihmisen olemuksen piilevästä voimasta, joka ei sinänsä ole suoraan mistään Saatanasta, tms., kuten voisi minun olettaa väittävän koska olen jonkinsortin fundiskrisse, vaan koska kyse on syntiin langenneessa ihmisessä asustavasta voimasta, se pelaa loppujen lopuksi saman pussiin edellämainitun sarvikallen kanssa.

Aasiassa tästä asiasta puhuttaessa puhutaan Qi-voimasta. Myös Joogalla yritetään sitä herätellä. Eli itä-Aasian taistelulajit on vain toinen "tie" sen herättämiseen. Sotaisat kiinalaiset kehittivät sen herättämiseen taistelulajeja, kun taas pasifistisemmat Intialaiset tyytyi joogaan.

Jos etsii uudempaa kristillistä näkemystä asiaan, kannattaa lukea edesmenneen kiinalaisen pastorin Watchman Nee:n kirja "Sielun piilevä voima". Kiinalaisena hän oli hyvin perehtynyt Kung-Fuun ja sen traditioon, joten tiesi mistä puhui, Qi:stä.

Katolinen kirkkohan on edellyttänyt jo vuosisatoja selibaattia munkeilta ja papeilta. Ideana on, joko tieten tai tietämättä, että seksuaalienergia (eli Qi eli sielunvoima tms.) jotenkin henkistyy ja jalostuu ja parantaa ihmisen henkisiä suorituksia. Tosin kirkko ei virallisesti näin opeta, mutta kirkon sisällä piilossa vaikuttanut gnostilaisuus kyllä

Gnostilaisethan tulkitsee Jessen sanat fariseuksille "Kun te olette ylentäneet minut, kuten Mooses ylensi käärmeen erämaassa, te ymmärrätte", tarkoittavan sitä, että kristus-voima on sama asia kuin kundalini, ja että tämä käärmevoima pitää aste kerrallaan ylentää, aina päähän asti. Jesse mielestäni kyllä viittasi siihen vaskikäärme hommaan, kun Mooses naulasi vaskikäärmeen puuhun, että vitsaus lakkaisi. Jesse taasen naulattiin ristille. Eli että kun Jesse olisi naulattu ristille, fariseuksetkin ehkä tajuaisi, että hän on Jumalan uhrilammas ja Messias.

Tämä kundalinin ylentäminen on osa ns. käärmeen oppia. "Ette te suinkaan kuole, vaan te tulette, kuin Jumala, tietämään hyvän ja pahan" eli saman luciferistinen lupaus tulla "jumaliksi". Synnin päämäärä, kapinan ydin, tulla j:laksi J:lan paikalle.

Ihminen luotiin "lähes jumalolennoksi", kuten R:ttu sanoo. Sen takia Aadamille luotiin myös voima hallita maailmaa, sielun voima, qi, jne. Lankeemuksen jälkeen ihminen kuoli Hengellisesti, yhteys J:laan katkesi (Kuolemahan on hengellisesti käsitettynä ero J:lasta) samalla katkaistiin yhteys ihmiseltä hänen sielunvoimaansa, ettei pahaan sortunut ihminen käyttäisi tätä voimaa pahaan.

Watchman Nee sanoi, että tämän Qi:n eli sielun voiman herättämisessä maagisin, yms. keinoin on kyse siitä, että ihminen, joka on tieten tai tietämättään perisynnin vallassa ja siten Saatanan pussiin pelaamassa, saadessaan käyttöönsä tämän voiman, käyttää sitä kuitenkin pahaan.

Erityisesti jos kundalini herätetään mustamaagisin keinoin, niin silloin ihmisestä tulee suoraan vain voimapatteri, sillä tähän liittyy se, että ihmiseen asettuu erilaisia henkiä. Henget, jotka ihmiseen ovat asettuneet loisimaan ja hänet valtaansa ottaneet, rakentavat tämän katkenneen yhteyden Qi:hin ja käyttävät ihmisen sielunvoimaa suoraan omaksi ja Saatanan valtakunnan hyväksi. Eli ihminen on kuin Matrixin orja, tuottaa sähköä koneille, tässä tapauksessa J:laa vastaan sotiville demoneille.

Vapaamuuraritkin pyrkivät "ylentämään käärmeen". "Käärmeen ylentämisessä" on siis kyse kundalini-opin gnostilaisesta versiosta. Ne asteet, joita on virallisesti (ainakin skottilaisessa riitissä) 33 liittyy siihen, kun ihmisellä on sen verran selkärangan nikamia ja ajatellaan että kundalini-voima ylenee sukuelimistä nikama kerrallaan aina päähän asti.

Itse näen nimenomaan vapaamuurariuden luciferistisen järjestelmän sellaisena, jossa alemmilla asteilla herätetään kundalini ihmisen omasta toimesta, mutta ylemmillä asteilla pikku hiljaa annetaan se Luciferin käyttöön, eli rituaalien päämäärä "valaistuminen" ei olekaan valaistumista ihmisen omaksi hyväksi, vaan loppujen lopuksi aivan totaalinen riivaustila, jossa ihmiseen asettuneet henget riistävät tätä Qi.tä omiin tarkoituksiinsa, eli lopputulos on sama kuin mustamaagisessa metodissa

Mikä on teidän käsityksenne kundalinista? Onko mielestänne kyseessä sama asia, kuin Qi ja seksuaalienergia?

5

1311

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • psyke

      Tätä voimaa voidaan käyttää puhtaasti hyvään, kuten parantamiseen. Tästä on kyse mm. shamanismissa. Tässä ei ole mitään pahaa mikäli ihminen pysyy nöyränä ja myöntää itselleen sen ettei ihminen ole yhtään mitään ilman Jumalaa. E-Amerikkalaisessa shamanismissa tämä tiedostetaan. Shamaani ei ole shamaani ilman Jumalaa kristinuskon kielellä ilmaistuna.

    • Crispus

      En ole erimieltä, mutta selvyyden vuoksi tuon termin "kolmannen aallon karismaattinen kristillisyys" voisi lyhyesti määritellä, ettei tule sekaannuksia. Tietenkin se tekstissä tulee määritellyksi psyykkeen tuotteeksi, ei hengen, mutta ero perinteiseen karismaattiseen kristillisyyteen ei tule kovin ilmeiseksi ellei ennestään tiedä. Ok, ymmärrän ettei se ole kirjoituksen pointtinakaan, mutta selkeän pesäeron tekeminen selkeyttäisi silti tekstiä, jos pieni saivartelu sallitaan *saivartelee* :)

    • Minä

      Lopulliseen kundaliinivalaistumiseen liittyy myös fyysisen kuoleman tuntomerkit.

      Kuolemalla kuoleman (ja syntymän) voo-oit-ti.

    • UtopiaStigmata

      Omien subjektiivisten päätelmiensä liiallisessa merkityksellistämisessä on se riski, ettei niistä
      pääse kasvamaan ulos.

    • Anonyymi

      Täysin pimeyttä!! Harmi kun kerettiläisiä ei saa nykyään polttaa. Ihmiset etsivät opettajia korvasyyhyn mukaan mutta se on väärin pelastuksen saa vain kun toinen uskovainen saarnaa synnit anteeksi Jeesuksen nimessä ja veressä. Ainoa oikea usko on Rauhanyhdistyksellä muut hengellisyys on saatananpalvontaa Jumalan valtakunnassa ei armoa anneta eikä pyydeta kaikki väärähenkisten on eroittaa Jumalan valtakunnassa. Raamattu sanoo että nainen on saastaisin Jumalan valtakunnassa naisen tulee peittää saastainen ruumiinsa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Koko familia taas lehdissä jauhamassa vanhoja asioitaan

      Nyt menee familialla lujaa. Martina ja äiti MeNaisissa (taas) ja Esko IS:ssa. Kuinkakohan monta kymmentä kertaa nuo sam
      Kotimaiset julkkisjuorut
      351
      1327
    2. Minkä ikäistä ikävöit?

      Minkä ikäinen hän on ja mitä hän sinulle merkitsee/merkitsi?
      Ikävä
      69
      1307
    3. Teemu Keskisarja (ps) loisti- ja hurmasi MTV:n tentissä.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/kommentti-keskisarja-sekoitti-pakan-suomiareenan-puheenjohtajatentissa/9180380 Kuten
      Maailman menoa
      299
      1019
    4. Taas syytöntä ja rehellisintä rangaistiin

      Ja vielä 13 000 euroa kaupungin oikeudenkäyntikuluja maksuun. Lisää tällaisia päätöksiä.😀
      Haapavesi
      45
      1008
    5. Aika pieni se on

      Joku sanoo että matala on suihku. Säätöä tarviaa nyt ruisku, että se ruiskuaa korkeudelle valopylvään Näin saamme näht
      Haapavesi
      30
      839
    6. Heh, Irvi-Riikka vie duunareilta nyt arkipyhätkin

      Voihan saksilla näköjään leikellä kalenteriakin. Irvi-Riikalla ne osuivat arkipyhiin. Että sellainen duunaripuolue 😆
      Maailman menoa
      227
      838
    7. Kiitos siitä

      Kiitos siitä hahmosta jonka loit, ja jonka sain tuntea, ja kutsua ystäväksi. Se oli hyvä tyyppi ja siihen oli helppo rak
      Ikävä
      40
      815
    8. Ilouutinen: Teini-ikään ehtinyt Osmo Peltola TV:ssä! Tätä tiedossa Peltsi-isän kanssa tällä kertaa

      Mikä upea parivaljakko: Peltsi-isä ja Osmo-poika. Peltsin toisen luonto starttaa televisiossa ja mukana muutamassa jakso
      Tv-sarjat
      20
      777
    9. Pelekäätkönä mua?

      Älä turhaan. 😘 Unohdetaan säät ja ilmat ja muut turhat lätinät tai jos välttämättä haluat niistä keskustella, niin te
      Ikävä
      42
      774
    10. vinkki miehille

      Jos on ollut erimielisyyksiä ja sun käytös on satuttanut naisya, et voi palata takaisin kevyesti niin kuin mitään ei oli
      Ikävä
      125
      766
    Aihe