Jukkapalmu ja muut

Opiskelija

Muutin juuri omaan kämppääni opiskelun takia, enkä tiedä yhtään miten minun pitäisi hoitaa kukkiani.

Minulla on jukkapalmu, joku pieni kaktus ja vielä joku roikkuva sydänlehtinen, jossa lehdissä tummanvihreän lisäksi hieman vaaleita alueita.

Mitenhän tällaisia viherkasveja tulisi hoitaa, jotta ne pärjäisivät mahdollisimman hyvin? Vähäisetkin neuvot toivottuja.

2

341

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • verkkofan

      Yokkapalmu ja kaktus eivät ota itseensä, vaikka kastelu unohtuisi pidemmäksin aikaa, jos se kolmaskin kasvi on saman tyyppinen - ei siis ohutlehtinen, vaan kaktustyyppinen, niin silloin se olisi samanlainen.
      Useimmat kasvit kestävät paremmin kuivuutta kuin liikaa vettä. Älä missään nimessä anna kasvien uida jäljelle jääneessä kasteluvedessä, jos ne ovat ulkoruukuissa.
      Jos joudut pitämään huolen kasveista pidemmän aikaa, suosittelen vierailua kirjastossa. Lainaa ruukkukasvikirja ja tutki, mitä sinulla on, ja miten niitä pitää hoitaa.

    • Yuccis, hortologi h.c.

      J. Palmu ei tiettävästi viihdy pidemmän päälle Vuoristossa, mutta tällä hetkellä Jylhät kasvuolot kuulemma toistaiseksi kelpaavat. Sikarinsavusta J. Palmu tykkää kovasti! Kasteluun sopii vaikkapa viski; muutkin etanolipitoiset aineet käynevät. Ennen kaikkea J. Palmu vaatii kastelua runsaasti! Silloin tällöin J. Palmu on vietävä tuulettumaan; tähän tarkoitukseen sopii autokyyti (isolla saksalaisella autolla).

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Alle 15 oli

      Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata
      Vimpeli
      89
      2618
    2. Heh, persut = vassarit = 10,0 %

      Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f
      Maailman menoa
      203
      1658
    3. Onko kaivattusi yllättänyt sinut?

      Piditkö häntä toisenlaisena ihmisenä?
      Ikävä
      116
      1590
    4. Paula Koivuniemi täyttää tänään 78 vuotta! Sydämelliset onnittelut!

      Paula Koivuniemi, tuo suomalaisen iskelmän ikoninen artisti, täyttää tänään 78 vuotta. Muutaman vuoden estradeilta pois
      Suomalaiset julkkikset
      41
      1461
    5. Olen miettinyt pitkään miksi hän ei uskalla

      Hän kyllä yrittää tiedän sen ja olen yrittänyt olla helposti lähestyttävä ystävällinen lempeä jne. mutta silti hän yhä v
      Ikävä
      64
      1212
    6. Juhannusterveiset kaivatulle

      Onko teillä yhteisiä juhannuksia vietettynä ja millaista juhannusta viettäisit kaivattusi kanssa juhannuksena 2025? 🌻
      Ikävä
      75
      995
    7. Kaupunki osti Absin

      Nyt vaan yrittäjiä kaivataan
      Haapavesi
      56
      969
    8. Sä oot kyllä

      Aika erikoinen nainen
      Ikävä
      45
      857
    9. Rakastan sinua

      Kohta sanon tämän livenä, älä pelästy.
      Ikävä
      63
      849
    10. Millaistakohan

      Sun kanssa suhde olisi?
      Ikävä
      61
      835
    Aihe