Onko tämä hinnoittelu voimassa koko maassa, vai vain Helsingin seudulla?
http://www.lahitaksi.fi/hinnasto.htm
Näkeekö asiakas matkan lopussa kaikki hinnat mittarista; myös perusmaksun ja odotusmaksun, vai lisääkö kuljettaja ne mittarin lukemaan jälkikäteen?
http://www.lahitaksi.fi/hinnasto.htm
Näkeekö asiakas matkan lopussa kaikki hinnat mittarista; myös perusmaksun ja odotusmaksun, vai lisääkö kuljettaja ne mittarin lukemaan jälkikäteen?
Vastaukset 8
Vanhimmat
Kyllä.
Suomessa on sama taksa kaikkialla ja mittarissa oleva summa on se loppu summa minkä kyyti on maksanut kaikkine odotuksineen.
Lisämaksut esim. Polkupyörä tai lemmikki kuljettaja sen sijaan lisää mittariin käsin.
Pitää kuitenkin muistaa että maksuluettelossa mainitut hinnat on enimmäismakuja jota kuljettaja saa veloittaa kyydistä. Jos kuljettaja itse ajaa halvemmalla on mittarin hinta muutettava kuljettajan toimesta.
Kiitos asiallisesta vastauksesta!
Tarkennusta vielä, että kaikilla paikkakunnilla ei peritä ennakkotilausmaksua. Kannattaa kysyä paikallisesta välityskeskuksesta oman alueen käytäntö.
Jep, sama hinnoittelu kaikialla Suomessa vaikka kulut pääkaupunkiseudulla ovat korkeammat!!!
Kun taksoja halutaa korottaa, vetää päättäjät rajan tuohon keski-Suomen kohtaan, katsovat paljonko ne siellä makselee vaikkapa vakuutusmaksuja ja muita kuluja ja sen jälkeen hinnoitellaan.
Pääkaupunkiseudun vakuutukset ovat paitsi takseille, myös yksityisautoilijoille kalliimpia! Niinpä yksityisautoilijakin tietää, että on edullisempaa pitää auto vaikka kesämökin osoitteessa tai hankkia postilokero-osoite pohjoiseen... Sääli, että se on vaikeaa taksille.
Pääkaupunkiseudulle ehdottomasti oma taksa!!!
Ota kuitenkin huomioon, että on siellä pk-seudulla enemmän keikkaakin kuin muualla...
Nimim. viime viikolla päivävuorossa auton ansio 15€/h :P
Juuri tuosta syystä Kilpailuvirasto onkin vähän väliä kimpussamme kun meillä ei ole todellista kilpailua. Jos teille sinne muualle Suomeen annettaisiin seuraavalla korotuskierroksella pienemmät taksat kuin meille, saatais virasto hiljaiseksi koska siten teillä olisi teoriassa mahdollisuus tulla kisaamaan tänne vaikkapa koulukyydeistä tai kunnan ajoista. Joukkoliikennelupien avulla sekin voisi onnistua...
JK. Viime viikon torstaiyönä sain Espoossa vain 19 euroa ja jotain senttejä päälle per tunti...
Pääkaupunkiseudulle ei todellakaan tarvitse isompia taksoja, päinvastoin! Vaikka siellä on vakuutusmaksut hiukan isommat kuin muualla (huom. ei puhuta edes satasista vuodessa), niin miettikääpä kuinka paljon enemmän siellä on ns. kyyti päällä ajoa. Vai miten arvoisat pääkaupunkiseudun taksiautoilijat selittävät sen, että siellä kuljettaja tienaa samoilla työajoilla n. 30-50% enemmän kuin muualla. Mitä? Vertailussa Helsingissä ajavan ns. rengin kokonaiskassat vastaan n. 100 km. Helsingistä pohjoiseen olevan kaupungin rengin kassat. Olemme miettineet asiaa keskenämme, siis me kaksi kuljettajaa, ja totuus on se, että melkein kaikkialla muualla auto ajaa kyydin ja palaa tolpalle odottamaan uutta kyytiä, kun taas hesassa auto nappaa erittäin usein uuden kyydin ns. ilmasta. Toisekseen kaikkihan tietävät, että esim. liikennevaloissa seisominen on asiakkaan kyydissä ollessa maksullinen tapahtuma, niin kuin myös ruuhkissa pysähteleminen ja hesan ruuhkathan tiedetään. Eli kun useimmiten saatte ajaa matkat mennentullen kyyti päällä, niin eiköhän olisi oikeudenmukaisempaa pienentää pääkaupungin taksaa!! Ps. Läheskään kaikkialla ei oteta edes ennakkotilauksesta maksua, mutta teillä otetaan se varmasti. Aikuisten oikeesti, jos olette sitä mieltä, että teidän taksanne ovat liian pienet, tervemenoa ajamaan jonnekin muualle, niin huomaatte kuinka kohdallaan ne muihin paikkakuntiin nähden ovatkaan.
Ongelmahan tulee siinä, että täällä olisi ajoa mutta kun ei saa kuskeja kun palkalla ei elä. Teillä puolestaan on liikaa kalustoa liikkeellä jos keikkaa ei ole.
Esim. Kittilässä on norm. sunnuntaina vahvuus kaksi, joista toinen kopilla ja toinen puhelimen päässä kotona. Normi sunnuntaina auton kassa on noin 10,- (kymmenen) euroa.