Onko Yamarin 600 Big Ride:sta kokemuksia? Eikös Big Ride ole se umpikeulainen "iso" tuulilasivene, en tarkoita 600 HT:ta. Mitenkä liikkuu esim 175 hv koneella, entä kulutus? Mitä mieltä ajo-ominaisuuksista ja käytännön toimivuudesta viikonloppuhuvitteluun sisävesillä? Minä vuosina venettä tehtiin? Onko kysyinen vene hankinnan arvoinen?
yamarin 600 Big Ride
tk
22030
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Vene liikkuu hyvin jo tollakin moottorilla, mutta olen nähnyt 225 hv myös sisävesillä vielä. Kulutus lienee siellä matkanop. 30-35 solmussa noin 35-45 l/h ja huippunopeudella noin 60-70 litraa/h riippuen kuormasta, kelistä ja potkurista.
On todella hyvä ajettava. Minulla oli sellainen 175 hp Yamaha:lla. Kulki 55 solmua ja kyyti oli hyvä. Siitä kovempaa jos ajaa niin sitten se alkaa "heijaamaan" sivuttain ja joutuu ottamaan kaasun pois että se loppuu.
Se on oikein ns. poikamiehen peli. Tietysti ajo tulee kalliiksi jos vetää täysillä koko ajan eikä mihinkään menossa, niin silloin se on kylläkin aika kallista puuhaa tavalliselle duunarille. On niitä ollut Porvoo:ssa Merc EFI:lläkin, että silleen.
Suosittelen jos rahapussi kestää.........