laillista on sinun henk. koht. toimintasi? Jos oikeasti häiriköit jotain lyhytesitelmä tilannetta? Vaikka lyhkärien pitäjien toiminta tullaan todenäköisesti toteamaan laitomaksi, niin onko siltikään laillista häiritä näitä "lyhytesitelmienpitotilaisuuksia"? Se on tietenkin ihan ok, jos soittelet "yhteistyökumppaneille" ja kyselet "yhteistyöstä", mutta kuinka on tämä selkeä häirintäsi?
RAV-3
kuinka
231978
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 23
Vanhimmat
Ja jos esitän kysymyksiä mihinkä värvääjät eivät kehtaa eikä osaa vastata onko se minun vai jonkun muun vika?Onko teidän mielestä ylivoimainen tehtävä jos sanon että tuossa on internet, voitteko esitellä näille värvättäville mullistavaa edullista netti kauppaa sieltä eikä move kansiosta?
se on kyllä ihan ok. Olin vaan saanu hiukan toisen kuvan sun puheista.
Kuppendaali, älä sitä pumppuas revi kyselemällä tollasii!
finlex.fi
Etsi sieltä, vaikkapa hakusanoilla "lciicetoicmincnanc hcaittaacmic ricos". Kerro ihmeessä mitä löyty!
Terveisin, Berzerke
ihan vain sen takia, kun olin saanut ihan toisenlaisen kuvan mikkopan "häiriköinnistä", joka ei sitä mikkopan antaman vastauksen mukaan olekkaan.
No Arpalahden ja Rekolan mielestä on varmaan laitonta kysellä tarkentavia kysymyksiä. Aina noi hörhöt on uhkaillut raastuvalla, jos kyselee turhan kiperiä kysymyksiä. Ovat pojat ihan itse keksineet noi termit liiketoiminnan haittaaminen sun muut hupsutukset. Kannattaisi move-pomojen lukea hieman vähemmän ameriikan hörhöjen opuksia ja tutustua Suomen lainsäädäntöön.
Liiketoiminnan haittamisesta.On mua kyllä uhkailtu muutenkin mutta se on asia erikseen.Onko se taas mun vika jos bisnes ei kestä päivänvaloa ja ihmiset käyttää omaa järkeään?
Jos mä tosiaan ymmärsin oikein että menet keskeyttämään lyhytes. ja alat omasta kannettavasta esittelemään varmaankin näitä keskustelu sivuja ja sanot että tähän ei kannata lähtiä mukaan...???? SIIS HEI!!! MISSÄ SUN ELÄMÄ ON??? Eikö sulla ole parempaa tekemistä ku kuunnella kuppiloitten naapuripöytien keskusteluita ja ku hoksaat "movettajan" käyt kimppuun kannettavasi kanssa kuin sika limppuun tai hullu puuroon jos nyt alan oikein kunnolla sanontoja laukomaan? Epäilen tuota et bisnes ei kestä päivänvaloa... Miks ne sit tekevät päivänvalon aikaan hommiaan? Huomasit varmaan pientä sarkasmia =) En ihmettele yhtään että sinun lailla käyttäytyvää henkilöä uhkaillaan jo muutenkin. Kun aloin kirjottaan tätä niin olin jopa hiukka vihanen, nyt... en voi ku nauraa tommoselle tyypille...HAH HAH!!! Ei mut pakkohan ton läppärin kans hyökkäys (ajatelkaapa tilanteena =) ) sen on pakko olla vitsi!! =) Jatkampa täällä hah hah! Hei, mut ajatelkaapa RAV-3:n kuppilan hämärässä nurkassa läppäri kainalossaan kyttäilee muita pöytiä ja kun joku ottaa esitelmä vihkosensa esiin niin meidän oma pelastava enkeli hyökkää pöytään ja leväyttää Suomi24-keskustelu sivustot auki.. Voitteko ajatella tät tilannetta nauramatta??? =) Laittakaahan vastausta kuinka hyvät naurut tästä saatte. Jos teitä ei naurata...onkohan mielikuvitus lomalla...? =)
voihan se jonkun mielestä koomistakin olla, mutta ainakin varmasti suo mikkopalle jotain tyydytystä.
Tuskin hän näitä sivuja näyttelee, vaan ehkä jotain muita epäkohtia movesta. Kuten esimerkiksi uutisointia rikosepäilyistä...
... kun suostuttelumarkkinoijaan kolahtaa, niin se kolahtaa aina kovasti.
Mikkopa sanoi pyytävänsä valikoiman ja hintojen esittelyä netistä, ei paperilta. Ei minkään näistä mahtavista keskusteluista lukemista.
Jos teille suostuttelumarkkinoijille on tuotteista ja hinnoista ja valikoimasta kysely liikaa, onko kumma, jos minua naurattaa nyt lähinnä tuo sinun viestisi?
Ihan kyseisissä lyhkäri paikoissa olen pyytänyt käyttämään talon omaa internettiä.Enkä ole puhunut mistään foorumeista vaan S2E/storen sivuista.Niistähän on kyse ei tästä liiketoimintaa haittaavasta keskustelusta täällä.Olen pyytänyt näyttämään netistä mullistavan "edullisen" nettikaupan.Miksi se ei onnistu,johtuuko se siitä ettei se ole sitä?
Mun on pakko kysyä mursikselta sen verran että minkä ikenen olet? Ajattelin vain että tuntuu tuo huumorintaju olevan jo näivettynyttä surttia. Onko ikä vai kuivan luontoinen elämä tehnyt tehtävänsä? Herättäisköhän sun huumorintajun henkiin jos vaihdettaisiin RAV-3:n tilalle "movettaja" ja pöytä seurueeksi kaverukset jotka purnaa ku ei rahat riitä mihinkään? Movettaja kyttää hämärässä kuppilan nurkkapöydässä mistä kuuluu sanat: "ei oo rahaa..." Hän hyökkää edustajansalkku kainalossaan pöydän ääreen ja sanoo: " sanoiko joku että rahat on tiukilla? Minulla on vastaus tähän!" Levitettyään esittely materiaalinsa pöytään ja huitastuaan kahvikupit lattialle alkaa hän hullun tiedemiehen kiilto silmissään esittelemään asiaansa...Arvoitukseksi jääkin mitä kahvittelijat vastaavat? " Ei h...ti! Toihan on hullu!" vai " Vau! Toihan tuli just oikeaan aikaan!" Sen saa jokainen päättää oman mielen mukaan. Mursiksen mukaan varmaan eka vaihtoehto. =) Joko alkaa naurattamaan??
Lue yllä oleve juttu. Naurattaako? =)
se move pilleris, ennenkuin sekoat lopullisesti:)
... esitellä Movea? Eikö se ole luonnollista näyttää netistä Moven liiketoimintaa, koska Movehan mainostaa itteään nimenomaan verkkokauppana?
Sano miksi?
Ja mitaan ette voi...
Rakas "...",
raskasta edustustyötä tekevänä itsenäisenä elinkeinoharjoittajana osaa varmasti ottaa pöydässä vastaan kiperiä väitteitä ja kysymyksiä. En haluaisi uskoa, että reagoit yhtä hyökkäävästi oikeassa elämässä kuin täällä forumilla.
Ymmärrät varmasti, että kuvitteellisten tilanteiden kärjistäminen, yleinen solvaaminen ja muille nauraminen ei anna siitä alasta minkäänlaista edustavaa kuvaa, jota yhä niin monet koittavat harrastaa. Ymmärrän omasta kokemuksestani, että tätä liiketoimintaa tekevillä voi olla "täysi henki päällä, rokki soi" ja niin edelleen, mutta mikäli haluamme tänne asiallista keskustelua puolin ja toisin, toivon omalta osaltani, että rauhoittuisit ja voisimme jättää turhat ylilyönnit väliin. Ylireagoiminen provosointiin antaa ainoastan epävarman kuvan tekstin kirjoittajasta, sekä olemus assosioituu konseptiin uuden kaverin silmissä.
Katso vaikka Webadminia: hän jaksaa kerta toisensa jälkeen puolustaa monen mielestä hyvinkin uppoavaa laivaa, kenties jo pohjamutien läpi syöpynyttäkin, ilman erityisiä käsistä-lähteneitä puuskahduksia.
Turha riehuminen karkoittaa omalla tehollaan monia yhä kalliimmiksi käyviä prospekteja, monesti jopa tehokkaamminkin, kuin joidenkin meidän kantaaottavat ja kriittiset postauksemme. Edustajien omaksi ikäväksi niin harvat edustajat tuntuvat sitä ymmärtävän.
Pidä huolta itsestäsi, ja ota iisisti.
Tarkastelethan liiketoimintaasi kaikessa rauhassa, sillä ethän usko, että maailmanloppu tapahtuu huomenna tai ylihuomenna? Tervettä ja kallisarvoista elämääsi on vielä toivottavasti kauan jäljellä, ja olisi hyvin vaikea uskoa, että menestyksesi olisi tapahduttava valtavassa kiireessä, johon ylälinjasi saattaa hellästi tai vähemmän hellästi sinua ohjata.
Tarkoitan tätä kaikkea pelkässä hyvässä hengessä, enkä toivo sinulle mitään pahaa, vaan päinvastoin.
Toivon, että kerrot mielipiteitäsi.
Pieneksi päivänpiristeeksi minä tännä kirjoittelen, mut ei taida olla niin huumorintajuista porukkaa että tänne uudestaan kirjottaisin. Joten olkaa vaan omissa oloissanne. Teikkä on varmasti keskenänne hauskaa. Kiitos kuitenkin heille jotka lukivat juttuni vaikkei se nyt tarkoitustaan täyttänyt... syytä taas en tiedä. Olen varmaan liian vilkkaan mielikuvituksen omaava henkilö, ja sitä en anteeksi pyytele. Anteeksi pyydän jos joku tästä nyt veti herneen nenäänsä...Jouta taitaa muutama olla. Hyvää kevättä kaikille ja jokainen menestyköön omalla alallaan! =)
Siinä näkee...
mursis 10.3.2006 klo 12.05
... kun suostuttelumarkkinoijaan kolahtaa, niin se kolahtaa aina kovasti.
Sulta tulee aina tällainen läppä kun joku vähänkin antaa takaisinpäin. Ei mitän mahdollisuuksia asialliseen kesksteluun. Täällä on välillä hyviäkin keskusteluita, jotka saattais saada ihmiset ajattelemaan toisenkin kerran mukaanlähtemistä, mutta ei tälläinen paskan kirjoittelu auta vastustajia millään tavalla. Päin vastoin. Sulla on blogissakin hyvä tyyli, miksi ei täällä??
Jos lyhkärin vetäjä ei pysty vastaamaan, tai kumoamaan esim Mikkopa:n väitteitä niin kannattaisi varmaan OPISKELLA sitä alaa mitä tekee, sillä kaikki väitteet puolesta ja vastaan on aina kumottavissa jollain.(terveisiä naturen aikaiselle sponsorille tampereelle)
...ei löydy.
Tässä ehkä jotain mihin antimovettajat voivat syyllistyä fanaattisen movettajan silmissä:
Pätkä kunnianloukkausta koskevasta laista:
"Edellä 1 momentin 2 kohdassa tarkoitettuna kunnianloukkauksena ei pidetä arvostelua, joka kohdistuu toisen menettelyyn politiikassa, elinkeinoelämässä, julkisessa virassa tai tehtävässä, tieteessä, taiteessa taikka näihin rinnastettavassa julkisessa toiminnassa ja joka ei selvästi ylitä sitä, mitä voidaan pitää hyväksyttävänä."
http://www.finlex.fi/fi/laki/alkup/2000/20000531
Arvoisa "kuinka",
eihän varsinaisesti lailla taida olla mitään tekemistä lyhytesitelmän kehumisen tai häiritsemisen suhteen, vaikken ole alkuunkaan lainoppinut yksilö?
Emmekö puhukin kyseenalaisesta käyttäytymisestä pikemminkin, josta kullakin meistä on oma mielipiteensä, kuin laittomasta toiminnasta?
En tarkoita viilata pilkkua. Oikaisen vain sen, mitä varmasti aluksi tarkoititkin, vai mitä?
Minä kyllä Hans Peterinä miettisin jo kunnianloukkaus syytettä tätä Äänekosken "Pikku-jättiläistä" vastaan. Tältä palstalta varmaan löytyis aihetta siihen! Kyllä tälläisilla raukoilla pitäisi olla jotain muuta järkevää tekemistä.............vaikka pakkotöihin!
Linkitä edes yksikin keskustelu, jossa epäilet kunnianloukkauksen tapahtuneen.
(P.S. Et vaan osaa!)
Tässä viestiketjussahan Hans peteriä ei ole mainittu?
Jos väittäisin vaikkapa että Hans olisi kiinnostunut jätkistä, mitä en väitä, vaikka se paljon jätkien seurassa aikaansa viettääkin, en silti syyllisty kunnianloukkaukseen, koska tämä mainitsemani Hans ei välttämättä ole edes Jyväskylästä (Tarkemmin kun lasken tunnen peräti kolme Hansia!) :D
Mutta henkilökohtaisuuksista toisaalle; yrityksen, ja siinä työskentelevien johtajien (edustajat ovat yrittäjiä) toimintatapojen kritisointi ja arvostelu ei todellakaan täytä kunnianloukkauksen tunnusmerkkejä.
Ja jos joku pitää kunnianloukkauksena sitä, että kertoo jonkun ajelevan äitinsä bemarilla (mikä pitää paikkaansa), voi hän mennä yrittämään tekemään siitä ilmoitusta poliisiasemalle ;)