PHP debuggeri

polpot

Väännän vaimon firmalle osCommercea toimintaan. No tuossa PHP tekeleessä on tietty kaikennäköistä bugia ja feature mitä pitäisi muuttaa. Mutta osaisiko joku nevoa mistä löytyisi hyvä debuggeri PHP/HTML sivua varten? Koneista löytyy Fedora4 ja Win2000. Quantaa kokeilin omassa koneessa, mutta se prkl a) kaatuu koko ajan ja b) PHP debuggaus ei suostu toimimaan. Asentelin myös Eclipsen mutta senkin PHP tuki on kai plug-inien perässä ja siksi ei oikein suostu pelittämään.

Eli haluaisi softan millä voisin "surffata" muijan webkauppaa ja samalla näkisin että miten ne osCommercen miljoonat muuttujat heiluvat. nEditillä olen hommaa tehnyt mutta nyt ei jaksa enää kirjoitella ruutupaperille mitä mikin muuttuja tekee ja mihin se muuttuu kun mennään funtiosta toiseen ja filestä fileen. Eikä auta yhtään etten varsinaisesti osaa PHP:tä. Osaan hieman Perliä, VHDL:ää ja C:n perusteet ;) Mutta kuten sanottu, kun osaa yhtä kieltä niin ei ne muut sen kummallisempia ole.

Mutta nyt ongelmana on muuttujien arvot ja funktioiden palautukset. Oisko vihjettä?

2

346

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      251
      2888
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      6
      1623
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      2
      1315
    4. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      101
      1184
    5. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      123
      1161
    6. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      70
      1049
    7. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      1025
    8. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      1022
    9. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      937
    10. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      135
      912
    Aihe