Steg x päästöt

Katsastus painaa päälle. Eipä silti, vaihdoin 185hp boksin takaisin samalla talvirenkaiden kanssa. Ei niillä lisänyyttonmetreillä pohjosen talvessa mitään tee.

Mutta yleisesti: onko käytännön kokemuksia virisaappien päästöistä? Tuleeko leima ?

Mites on TS, ootko kattastanu vielä omaas sillä steg -3:lla, sullahan oli muistaakseni vielä se kolmen tuuman hormi uudella katilla?
2394
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Katsastuskokemuksia steg 1:llä: viime maaliskuussa vein auton leimattavaksi. En edes pistänyt autoa peruspaineille, vaan ajoin sen katsastukseen steg 1:llä (maks. ahtopaine noin 1,2-1,3 baria). Katsastusmies sanoi, että onpa auto hyvässä kondiksessa. Se ei kaipaa muuta kuin kovaa ajoa.

Täytyy kyllä myöntää, että silloin kun äijä otti pakokaasunäytettä meikäläisen hopasta, niin kyllä siinä tuli odoteltua "sydän kurkussa", että käykö niin kuin Paavo M. Petäjä sanoo, eli "kärrrähtää". No auto meni pakokaasutestistä ja katsastuksesta läpi ihan heittämällä.

Tolla steg 3:lla en ole vielä autoani leimannut. Nyt täytyis jo varmaan pudottaa ne ahtopaineetkin peruspaineille katsastukseen mennessä, jottei mitään "ikävää" sattuisi. Ehkö kaikkein viisainta olisi viedä auto etukäteen johonkin pakokaasutestiin, ettei sitten tule bumerangia katsastuksessa ja tavatonta **tutusta.

Äänestä
  • Mutta ei päästöistä, ne oli OK. Madallettu alusta aiheutti kuukauden jatkoajan. 1998 voimaan astuneen lainsäädännön mukaan auton korkeutta muutettaessa auto on aina muutoskatsastettava jonka yhteydessä on esitettävä todiste siitä, että sarja on EU -tyyppihyväksytty kyseiseen automalliin. Yllätys oli se, että Herttoniemen Laakkonen oli asentanut sarjan autoon toukokuussa 2001, auto oli katsastettu viikkoa aikaisemmin. Muistaakseni Laakkonen oli auton haltija tuolloin. Soitin sinne ja dokumentti sarjan asennuksesta löytyi, mutta ei sarjan tyyppiä, ei kirveelläkään. Anyway, vaikuttaa siltä että Laakkonen on laiminlyönyt muutoskatsastusvelvollisuuden..ainakin siltä se meikäläisen lompakon ikkunataskun läpi katsottuna näyttäisi. Minkähänlaisia nuo SP:n sarjat mahtaa olla?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Talladega kirjoitti:

Katsastus painaa päälle. Eipä silti, vaihdoin 185hp boksin takaisin samalla talvirenkaiden kanssa. Ei niillä lisänyyttonmetreillä pohjosen talvessa mitään tee.

Mutta yleisesti: onko käytännön kokemuksia virisaappien päästöistä? Tuleeko leima ?

Mites on TS, ootko kattastanu vielä omaas sillä steg -3:lla, sullahan oli muistaakseni vielä se kolmen tuuman hormi uudella katilla?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu