Mulla on n.400 litranen allas mihin ostin muutama päivä sitten uusia kaloja,huomasin pari päivää sitten uusissa kaloissa pilkkuja,kyseessä luultavasti pilkkutauti?
Samassa altaassa mulla elelee 8 v oleva kääpiökynsisammakko. Täs nyt mietin,et kuoleeko jansmakko, jos pistän pilkkulääkkeen altaaseen.Ylipäätäsä tarttuuko sammakkoon tää tauti,et pitäskö lääkityksen ajaksi sammakko pistää toiseen altaaseen.Vai onko tauti jo siinä.
tarttuuko kalataudit sammakoihin?
5
700
Vastaukset
- Anku
Enpäs tiedä tuosta lääkkeestä, mutta sammakoita ja akvaariokaloja ei saisi pitää samassa altaassa...
- pelle
Kyllähän minä sen tiedän,sitä en tässä kysynyt,en rupea enää ostaa uutta allasta sammakkoa varten,koska on tähän asti elänyt kalojen kanssa.
Sen tiedän etten enää hommaa sammakkoa kalojen sekaan,kun tästä aika jättää...Sillon 8 vuotta sitten ei oikein eläinkauppiaat tienneet,vaan ihan suosittelivat kalojen sekaan.. - Anku
pelle kirjoitti:
Kyllähän minä sen tiedän,sitä en tässä kysynyt,en rupea enää ostaa uutta allasta sammakkoa varten,koska on tähän asti elänyt kalojen kanssa.
Sen tiedän etten enää hommaa sammakkoa kalojen sekaan,kun tästä aika jättää...Sillon 8 vuotta sitten ei oikein eläinkauppiaat tienneet,vaan ihan suosittelivat kalojen sekaan..No hyvä...Saat anteeksi;D
Löytyisiköhän aqua-webistä apua...Sieltä ainakin löytyi useampi osuma kun haki "kynsisammakko"...=)
- Hani85
mulla ainakin on semmonen iso kynsisammakko, eli n. 15cm pitkä, semmonen vaalea ja mustakynsinen, samassa akvaariossa kuin kalat.
harmi kun noita ei vissiin saa enää mistään, siis noita isoja sammakoita. - Minna
Hei
Mulla on ollu pitkään isossa altaassa 14 kääpiökynsisammakkoa, seeproja, tetroja, partamonneja, pintakaloja, kaikki sulassa sovussa, rapuja .. hyvin voivat, jos tulee tauteja, lääkitsen kaikki. Vaihdan vedet vkottain, aquasafea käytän, bactozymiä myös, iso ulkosuodatin, hyvä hygienia, ei ole probleemeja vielä tullut. sammakot kurnuttavat ja lisääntyvätkin välillä. Pitävät puolensa kalojen kanssa ja näyttävät kyllä kuka on talossa pomo. Osta sammakollesi seuraa sinne, en pitäisi yksinäistä sammakkoa altaassa. Mulla ainakin noi nauttii kun peuhaa keskenään.
Kivaa kevättä. t. sammakkorakas Minna
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla
"älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen232592Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta
Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään372257Ei tule uni
Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.611272Miksi juuri Venezuela?
Kaikista maailman valtioista Trump otti silmätikukseen Venezuelan. Mutta minkä ihmeen takia? Kyseessä on kuitenkin vähäp2981192- 41956
- 42937
- 64807
Nautitko riidan haastamisesta?
Itse olen hyvin kärsivällinen ja sopuisa noin yleensä, mutta osaan tarvittaessa olla hankala. Niin metsä vastaa kuin sin175773Jos mies olet oikeasti...?
Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh63760Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin
"-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup92731