Elikkä olen vakavasti harkitsemassa tekniikan vaihtoa 97 vuoden 320i farkkuun m3 tekniikkaa.Tietääkö kukaan onko iso projekti ja onko se edes käytännössä mahdollista,eli onko farmarin ja sedanin akselisto saman pituinen ja minkä vuotinen m3 pitäisi uittaa saksasta että kaikki olisi samanlaista tekniikan ym osilta.
320i touring-> m3 touring
vaihto
5508
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Eix se mee jo sit liian lujaa, mein iskä ainaski on sanonu sillain.
olet ku et voi vastata kysymykseen vaan pitää heittää jotain lapsellista läppää!!!! jos ei ole tietoa pidä näpit eros näppäimistä tän asian puitteis!!!
Taitaapa olla mahdoton projekti, sillä farmarin isoin moottori 325i? No ainakin 20 prosentin raja ylittyy sekä tehossa että kuutioissa. Lisäksi tehdas ei koskaan ole valmistanut kyseistä mallia. Varmaan VTT mittaukset tarvittaisiin sekä mahdollinen korinjäykennys? Suosittelisin kyselemään esim. katsastuskonttorilta, sanoisin että 10 prosentin mahdollisuus saada onnistumaan. Lisäksi tuo kohtuullisen tuore auto aiheuttaa ongelmia -91 auto (mahdollinen) helpompi rakentaa
Itseasiassa olen itse nähnyt 328i ja total bmw lehdessä oli muistaakseni 328i:stä porattu 3.2 ltrainen eli tuskin se on mahdoton ja jos se on mahdollista aion todellakin toteuttaa projektin kun saan rahoituksen kuntoon,ja kyseessä tulee olemaan täydellinen tekniikanvaihto eli vaihteisto jarrut akselit yms. Tuskin myöskään tuo ikä tulee olemaan ongelma e36 m3:sta valmistettiin muistaakseni vuoteen 98 ja olen myös tietoinen siitä ettei tehdas koskaan valmistanut kyseistä mallia ja sehän tämän tekeekin mielenkiintoiseksi m3 sielu farmarissa.Enkä todellakaan meinaa itse ruveta räpeltämään autojen parissa vaan maksan ammattilaisille noin 2000 e siitä vaivasta,mutta hommahan on vasta kehitysasteella eli katsotaan mitä tulevauus tuo tullessaan.
SE ON MAHDOLLINEN KUN KYSEESSÄ ON TÄYDELLINEN TEKNIIKANVAIHTO!!! JA OTA SELVÄÄ ENNEN KU KIRJOITAT NOITA JUTTUJAS JA VALISTAT MUITA HARRASTAJIA VÄÄRILLÄ TIEDOILLAS!!