Vetäminen, hermot riekaleina

Nyt kaipaan todella vinkkejä että sais tän meiän pojan oleen vetämättä hihnassa.
Olen yrittänyt tiukkaa EI sanaa, ympäri kääntymistä, pientä nykäsyä ja ei sanaa.
Kaikki aivan turhaan ja yrittää mennä vaan kahta hirveemmällä vauhdilla.
Äskön taas sai purra huulta kun tää yks touhottaa pää viidentenä jalkana enkä keksi enään mitään kikkaa.
Koira kouluun meno tulee vastaan jos ei teillä sattuisi olemaan hyviä vinkkejä?
41603
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Helppo juttu.
Kun koira vetää -pysähdy kokonaan. Jatka hetken kuluttua ja jos taas vetää pysähdy uuudelleen. Tee tätä niin kauan kuin lakkaa vetämästä. KYLLÄ SE KOHTA TAJUAA ETTÄ JOS VETÄÄ NIIN EI MENNÄ OLLENKAAN.
Kyllä se tepsii jonkin ajan kuluttua. Vaatii tietenkin hermoja myös sinulta.

Äänestä
  • toivotaan..
    Vielä se innostaa enemmän menemiseen, mutta jatketaan tällä tekniikalla jos alkaisi toimimaan.
    Meillä se sännähtää samantien hihna kireelle kun otetaan askel pysähtymisen jälkeen, kun taas pysähdytään niin säntää vielä kovempaa.
    Mutta tosiaan, jatketaan tällä linjalla, kiitos neuvosta!

    Äänestä

että valitettavasti olet koiruudellesi harvinaisen inhottava ja mielenkiinnoton kiviriippa siellä narun perässä.

Johtajuudesta ja suhteen rakentamisesta tuossa vetämisessäkin on kysymys.
Vanhoissa koiramme lehdissä on esim. Ismo Nortamon ohjeita johtajuuden vahvistamiseen. Lukaisepa sieltä. Ja mikä ihanampaa energiselle haukulle kuin kunnon tottistreenit. Siellä kun saa kehuja ja nakkeja. Alkanee silloin emäntä/isäntäkin kiinnostamaan ihan eri tavalla ja rakkaus ei kun syvenee ja koko tarinaa saa happy endin ja pitsit reunuksiin.

toivottelee em. ja lauma iiisoja vahtihaukkuja. Wuf

Äänestä

Sait hyviä vinkkejä, ja niitä noudattamalla vetäminen varmasti loppuu.
Miksi koirakouluun meno "tulee vastaan"? Kävin koirani kanssa pentukoulussa ja siellä oli aivan mahtavaa! Nyt sekarotuinen koirani on vuoden ja kunnon koirakansalainen. Koirakoulusta voi löytää pennulle kaverin. Oma koirani saa viikoittain leikkiä koirakoulututun kanssa, vaikka koirakoulu loppui melkein vuosi sitten. Hyvää liikuntaa ja sosiaalistamista.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


viivus kirjoitti:

Nyt kaipaan todella vinkkejä että sais tän meiän pojan oleen vetämättä hihnassa.
Olen yrittänyt tiukkaa EI sanaa, ympäri kääntymistä, pientä nykäsyä ja ei sanaa.
Kaikki aivan turhaan ja yrittää mennä vaan kahta hirveemmällä vauhdilla.
Äskön taas sai purra huulta kun tää yks touhottaa pää viidentenä jalkana enkä keksi enään mitään kikkaa.
Koira kouluun meno tulee vastaan jos ei teillä sattuisi olemaan hyviä vinkkejä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu