Vuosikymmeniä Saksassa ja Turkissa muslimien parissa lähetystyötä tehnyt Risto Soramies on kirjoittanut pienehkön teoksen "Islam ovellamme" kokemustensa pohjalta.
Teoksessa käsitellään islamin historiaa ja oppia ja kristillisyyden ja islamin eroja. Esim. Sivulla 43 vertaillaan islamin "ikuista totuutta" ja kristillisyyden "historiallista totuutta" jumalakäsitysten osalta. Ikuisella totuudella kirjoittaja tarkoittaa sellaista, mikä on ajankohdasta riippumatta totta, kuten 2 2 = 4. "Berliinin muuri on purettu" ei ollut totta vielä vuonna 1989.
Teos suhtauu mielestäni loukkaamattomasti islamiin, vaikka kirjoittaja on kristitty lähetystyöntekijä. Samalla se pyrkii kumoamaan joittenkin esittän kannan, että islamilaiset kääntyvät suurin joukoin kristityiksi joidenkin yliluonnollisten ilmestysten tms. vaikutuksesta. Soramies pitää lähetystyötä välttämättömänä.
Olisko jollakulla mahdollisuus tarkistaa, pitääkö kirjan esitys islamista paikkaansa? Itse en löytänyt mitään asiavirheitä tältä osin. Kristillisyydestä esitys on luterilais-fundamentalistinen.
(Toivon, että tämä kirja-arvostelu voisi pysyä tällä "Yleistä islamista" -palstalla, vaikka varmaan muitakin sopivia palstoja on olemassa. )
Risto Soramies: Islam ovellamme
0
412
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2053121Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2391600Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus931451- 891349
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e461314Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1551228Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin121168Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze123999Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät89922Tuntuu liian hankalalta
Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.44803