Pidemmän ajan käyttökokemuksia D5 koneella varustetusta XC90:stä kaivataan. Joko tuossa hintaluokassa dieselikin on lämmin talvella? Onko autossa tyyppivikoja moottorissa, vaihteistossa, korissa tai takuun aikaisia korjauksia. Suositteletteko?
kokemuksia XC90:stä?
Freesi
81352
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Autossa on vakiona polttonestelämmitteinen lämppäri joten lämpöä riittää. Ei kai kukaan dieselautoa varsinkaan osta ilman lämmitintä? Vanha D5 turhan laiska noin isoon autoon, mutta nykyinen kuskaa sitäkin jo kohtuullisesti.
Kokemusta nyt 3kk (ja jos jollain ollut kauemmin uudella D%:lla ja 6v geartronicilla Suomessa niin valehtelee...). Toimiva peli ja lämpöä riittää kovillakin pakkasilla. Toistaiseksi ei mitään moitittavaa. Suosittelen.
ja ensikokemuksena auto oli ihan mukavan oloinen. Neliveto tuntui kuitenkin tulevan mukaan jotenkin viiveellä. Oletko huomannut samaa?
"Vanhassa" haldexissa sen viiveen huomasi (-05, jonka koeajoin itse). Tässä uudessa Haldex Instant Tractionssissa (-06) en sitä huomaa, en ainakaan liikkeelle lähdettäessä. On tosin täysin mahdollista että ajossa nelivedon mukaantulon huomaa, tosin hyvin marginaalisesti.
Ostin ensimmäisiä D5- ysikymppisiä toukokuussa -03. Uusittu: seisontajarru, takapyörien laakerit (840€), pallonivelet edestä, pyörien pultit kahdesti. Radio ei aina mene päälle, ajovalot jäävät joskus päälle, "jalopuulistat" (600 €) on muovia... ihan kiva auto noin muuten, mutta ihan älyttömästi lastentauteja. Viimeinen Volvoni.
Asiakashan voi autoa tilatessaan ruksata, ottaako aidot puut vai muovit.
Vaihdetaanko päittäin ? Sain edullisesti Ritari Ässän vanhan auton (K-I-T-T).
Knight Rider.
Tää mun auto oli niitä ensimmäisiä XC 90:iä, jolloin sitä mahdollisuutta ei ollut. Hinta oli kuitenkin kamala. Myöhemmin sitten lisävarusteet tulivat osaksi näitä nykyisiä Summum, Kinetic yms-paketteja, jolloin lisävarusteiden hintakin oli jo järkevämpi. Mutta kolmen vuoden kokemuksen jälkeen, auto on ihan hieno, nätti design ja kaiken kaikkiaan tyylikäs, mutta toivottoman tehoton, muovinen ja luvattoman rikki kaiken aikaa. Ei mitenkään hintansa väärti. Aivan kuin V 70 isommissa kuorissa, mutta törkeän paljon kalliimpi. Eikä tarvitse vittuilla jos itsellänne ei tätä pommia ole ollut.