tulossa toinen keskustelu s2e:n värväreiden kanssa. haluaisin pistää heille luun kurkkuun :D :D
kertokaa mitä asioita minun pitää kysellä heiltä että heidät sellaiseen tilanteeseen saisin?
kertokaa mitä asioita minun pitää kysellä heiltä että heidät sellaiseen tilanteeseen saisin?
Vastaukset 17
Vanhimmat
Voit esim. käydä katsomassa S2E:n valmiiksi ja lukea forumilta edustajien omia kokemuksia. Myös Mursiksen blogiin on syytä tutustua. Petteri Haipolan kootut kirjoitelmat ovat lisäksi hyvin inforikasta materiaalia.
Viimeksi mainituista kahdesta on myös tehokasta printata osuvimpia tietoiskuja paperille, jotta niistä voisi jouheasti kehittää elävän keskustelun pöydän ääressä.
Valitettavia epäkohtia joihin ei tunnu löytyvän faktaperäisiä ja kumoavia vastauksia keneltäkään.
Kuten Movessakin tietämättään mukanaollutta Saulia lainatakseni hieman muokaten: vastakkain asettelun aika _on_ alkanut. :-)
juuri niistä haluaisin lyhyen koosteen että kaikki asiat ehdin esittää 1h aikana. sehän se esittelyyn varattu aika on :D
AUTTAKAA MINUA!
meillä on yhteinen asia, tekin haluatte ainakin yhtä kovasti lyödä luun kurkkuun heille vieläpä face to face! :D
ainakin siitä liikevaihdosta, jonka ne ilmottaa olevan 1-2,5 miljoonaa euroa. Jos movettajia on se n. 1000, niin yhtä movettajaa kohden vuotuinen liikevaihto on 1 000-2 500€ ja toi on siis vasta liikevaihto, siitä Move jakaa verkostoon takas arviolta n. 20% ja toi 20% on kyllä arvioitu movettajien kannalta turhankin positiivisesti, ton ne jakaa alotuspaketin kohdalla, muut tuotteet onkin sitten asia erikseen.
Tohon ei kyllä kukaan osaa vastata, että kuinka noin pienestä liikevaihdosta pitäs porukan saada tulonsa.
toi onneton liikevaihtohan saadaan aikaan noilla alotuspaketeilla ja aktivointi ostoksilla. No eipä tossa paskassa viritelmässä oo koskaan ollutkaan tarkotus myydä tavaraa ulkopuolelle. Onhan sen perustajatkin jo sanoneet...
Sano sille lyhkärinpitäjälle, että menee oikeisiin töihin.
"Sano sille lyhkärinpitäjälle, että menee oikeisiin töihin. "
toi oli paras!!! :D :D :D
muuta?
Mikkopa on kysynyt lyhkärin pitäjältä miksi ei esittele verkkokauppaansa netistä vaan paperilla. Se on omasta mielestäni parhaimpia kysymyksiä ikinä.
Voit myös kysellä s2e:n "yhteistyökumppaneista" ja miksi ne häipyivät yhtäkkiä. Kysy mitä edustaja voi vilpittömästi suositella huimasta kaupastaan, äläkä tyydy siihen megahalpaan taulutelkkariin joita oli muutama myynnissä silloin joskus tai että kohta tulee tag heuerin kellot (tms...). Markkinasaturaatio on myös kiva puheenaihe noissa tilanteissa.
Lue lisää mursiksen blogista:
http://www.verkostomarkkinointi.blogspot.com/
en mitenkään kykene lukemaan mursiksen tekelettä.
on aivan liian pitkää luettavaa minulle :D
voisiko kukaan tiivistää tekstin pääkohdat minulle?
1) Mistä raha palkkioihin tulee?
2) Onko yritys vain turha välikäsi asiakkaan ja tavarantoimittajan välillä?
3) Passiivinen tulo? onko se oikeasti passiivista?
4) Aktivointiosto? Omat vai asiakkaiden?
5) markkinatilanne?
6) Yrityksen maine ja luotettavuus?
7) Tiimi? (sponsorit, ylälinja, aloitus,luottamus, etc.)
8) Kuukausittainen myynti/edustaja?
9) Yrityksen liikevaihto? 100 milj. euroa? Yli?
10) Yrityksen MEMESTYKSEKKÄÄT toimintavuodet?
11) Kansainvälistyminen? REALISTISESTI!!
12) Yritys? (Historia, johtajat, perustajat, pääkonttori/muut konttorit)
13) yrityksen taloudellinen mahdollisuus?
14) Mistä rahat saatu toiminnan käynnistämiseen?
15) joudutko tekemään joka kuukausi aktivointioston? Minkä arvoisen/hintaisen?
16) palkkiojärjestelmä? selkeästi, kiitos!
17) Ajoitus?
Toivottavasti joistain noista kysymyksistä on apua lyhkäriin.
Ai niin, muista kysyä millä tolalla rikostutkinta on? Ja joko kokoomuksen tekemä rikosilmoitus s. niinistön vaalikampanjan ajalta on tehty.
kiitos!
pitääpä nyt ainakin noita kysellä!
katsotaan mitä tuumaavat :D
lisävinkit tervetulleita!
Silloin saa kyllä hiljaiseksi isommankin kihon.
Ongelma näissä on, että aina on joku vähäpäisempään uppoava selitys, jolla kysymyksiin vastataan, ja taas hypetys jatkuu.
Yksi kuitenkin on ylitse muiden: Kysy niiltä, paljonko ne rehellisesti itse tienaa. Vetää aina hiljaiseksi. Älä hyväksy kiertelyä vaan tivaa vastaus: paljonko Movesta on tähän asti tippunut rahaa, paljonko on ollut kuluja.
Tosin tähänkin aina selitetään, että enhän minä paljon vielä, mutta Jaska Lempäälästä osti sen M5-biilin moverahoilla. Mutta kysy heiltä heti, ovatko he varmoja? Ja jos Jaska on vaikka saanut 50 euroa jokaisesta alalinjalaisestaan irti (siis bonuksien kanssa), sillähän pitäisi olla ainakin 2000 hengen alalinja, että saa 100 000 egen auton. Ja eihän se edes riitä, kun menee kulut ja verotkin, sekä alv että tuloverotus. Väännä rautalangasta!
Kysy ansaintaesimerkkejä. Jos sinulla on 100 hengen alalinja, paljonko saat aktivoinneista? Onko ihan tosi, että silläkin saa vasta 75 euroa viikossa, vaikka kaikki olisivat aktiivisia ja koko alalinja olisi tasapainossa (mitä se ei koskaan ole)?
Sitten kysy yhteistyökumppaneista. Mihin hävisivät Unikulma, Pulju, Gadget, Bunkkeri jne.? Miksi yhtään uutta liikettä ei tälläkään viikolla auennut? Ovatko pojat ostaneet Medicosin energisoivia vehkeitä ja eikö koko juttu ole heidänkin mielestään vitsi? Miksi ylipäätään suljettiin 25 % kilpailijoita halvempi Movestore ja Suomen suurin palveluportaali Moveplaza ja tehtiin sen tilalle mustalle taustalle pari animaationpätkää? Ja miksi lopputulos on silti sama Movestore mutta eri nimellä? Miksi muuten S2E Oy:lle hankittiin y-tunnus neljä päivää ennen avajaisia? Onko tämä nyt oikein uskottavaa toimintaa?
Lopuksi voisit vielä kysyä, mitä mieltä he ovat rikosepäilyistä ja syyteharkinnasta. Jos sisäasiainministeriön hallintoneuvos aloittaa tutkinnan ja ihan oikean rikoskomisarion mukaan koko yritystä on syytä epäillä kolmesta eri rikoksesta, pitäisikö uskoa mieluummin heitä kuin televisiossa esiintyvää Manu Rekolaa?
Kysy vielä, miten heidän raha-asiansa ovat kunnossa siltä varalta, että jokainen "kampanjapaketeista" tullut provikkaeuro menee valtiolle. Voit vielä huomauttaa, että 999 euroa ei voi vähentää noista tuloista, jos ne menevät valtiolle - kuten pankkiryöstäjä ei saa sorkkaraudasta vähennyksiä.
Lopuksi voit antaa heille linkin blogiin sekä kutsua heidät mukaan pelaamaan Suomen Ainoaa Virallisen Lailliseksi (Sianajaja) Todettua P2L-4D-ulotteista FAARAO-PYRAMIDIPELIÄ:
http://netcode.no-ip.org/~ospi/pyramidi/
kiitos paljon!
osaa noista kyselinkin ekassa keskustelussa esim. ton tienausjutun. no siihenhän tuli just tuo sama esimerkki kuin mursiksellakin :D bemarin M5
mutta pitää vielä itse sisäistää s2e ydin niin homma selviää!
onhan näitä keskusteluja tullut luettua aika tavalla! :)
Hienoa, että otat itse selvää asioista, etkä anna itseäsi hoputettavan tai painostettavan!
Olet nyt nähnyt osan tämän liiketoiminnan esittelyä ns. lyhytesitelmässä ja lukenut näitä tietoja sekä kokemuksia netistä.
Lopullinen valinta mukaanlähtemisestä tai kelkasta jättäytymisestä on toki sinun, eikä kumpaankaan suuntaan tule kenenkään painostaa. Kunhan vain tiedät, mihin olisit lähdössä mukaan ja näyttääkö se mielestäsi realistiselta. :-)
Minkälaisia ajatuksia sinussa herää asian tiimoilta?
no ton ekan keskustelun jälkeen seuraavana päivänä päätin et EN missään nimessä lähde messiin!!
eipä tuosta kovin hyvää luettavaa ole löytynyt ja omat kokemuksetkin näyttävät sen mm. ne kaupat :D
Onnittelut loistavasta päätöksestäsi. Toivottavasti löytyy luotettavampi yritys yhteistyökumppaniksi.
Tässä näitten esittelyssä, kun ei lähtenyt mukaan ni ne silti tarjos sitä niitten etukorttia tai jotain. Ja laittovat mailii jotain tietoo. Mihinkää muuhun ei siinä sanottu sitoutuvan. Voiko tämän kortti zydeemin peruuttaa ja pyytää poistettavan kokohomman, miten?
Lukenu näitä juttuja ja ihan pelleilyä koko juttu.
Itse siinä "esittelyssä" tää pääjehu pyyti luettelemaan 10verkkokauppaa, annoin 20 ja sanoin et lisääki voin sanoa. Sit tosta m5.sta kerto, vaikka kysyin sen omaa tuloa :D
Sit viel jostain helikopterista minkä ne saa puhelinsoitolla käyttöön, joopasen joo :D