Riittääkö yksi asiakas?

Jos yrittäjä myy palveluaan vain yhdelle asiakkaalle - olkoon vaikka iso teollisuusyritys - tuleeko tuosta ongelmia?

Tuolla aikaisemmissa keskusteluissa sanottiin, että yrittäjäriski ei toteudu yhdellä asiakkaalla. Vaan tuo katsotaan normaali työsuhteeksi.

Pitääkö tuollainen paikkansa?
51321
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

..vaan yrittäjällä voi olla todellakin vain yksi asiakas. Esimerkkinä eräällä suurella nostokoneyrityksellä on kuskeja jotka toimivat yrittäjinä(t:mi) ja ko. nostokoneyritys on heidän ainoa asiakkaansa.

Äänestä
  • yleensä verottaja katsoo ennakonpidätyksenkierroksi eli työsuhteeksi.saattaa onnistua vuosiakin mutta voi napsahtaa viiden vuoden ajalta jälkiverot ja lakisääteiset työnantajamaksut.kannattaa hakea ennakkopäätös verolautakunnalta, muuten ei voi olla varma.

    Äänestä

Tässä pari esimerkkiä: iso tehdas ulkoisti ulkotyöt. Siinä talkkarilla oli Zetori, pakettiauto, ruohonleikkuri, harja ja kola.
Kelpasi vallan hyvin verottajalle, oli omaa riskiä, kun ei tehnyt työnantajan vehkeillä.
Jos poraat reikiä omassa autotallissa omalla penkillä, olet yrittäjä. Mikäli kävelet tehtaalle poraamaan työnantajan kalustolla aivan kuin työntekijät, et ole yrittäjä.
Noitten nostokoneiden kuljettajien kannattaisi olla todella varovaisia, jos koneet on työnantajan.

Äänestä
  • Yrittäjäjyyden tunnusmerkit on täytyttävä eli jonkinlainen riski/panostus on näytettävä toteen. Jos on vieraalla töissä vieraan koneilla/laitteilla, kyseessä on työsuhde.

    Äänestä

  • näin on kirjoitti:

    Yrittäjäjyyden tunnusmerkit on täytyttävä eli jonkinlainen riski/panostus on näytettävä toteen. Jos on vieraalla töissä vieraan koneilla/laitteilla, kyseessä on työsuhde.

    nyt taitaa olla teillä vähän vanhaa tietoa. kyllä se on niin että nykyisin voit myydä pelkän ammattitaidonkin....sitä tehdään kaikilla aloilla.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tmi yrittäjä kirjoitti:

Jos yrittäjä myy palveluaan vain yhdelle asiakkaalle - olkoon vaikka iso teollisuusyritys - tuleeko tuosta ongelmia?

Tuolla aikaisemmissa keskusteluissa sanottiin, että yrittäjäriski ei toteudu yhdellä asiakkaalla. Vaan tuo katsotaan normaali työsuhteeksi.

Pitääkö tuollainen paikkansa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu