Kysyisin, että kannattaisiko mun lopettaa liikunta kokonaan, jos haluan saada painoni nousemaan, painoindeksini on nyt 13-14. Yritän noudattaa sitä advanced-listaa kotona, mitä Lapparissa kuulemma käytetään.
En tiedä onnistunko.Yritän kovasti selvitä ilman sairaalaan joutumista. Varmasti voisin päästä,jos yrittäisin, vai? Nouseeko paino, jos noudatan sitä advancedia? Millaista liikuntaa saan silloin harrastaa? Ovatko kävelylenkit kielletty? Lapinlahdessa olleet voisitteko vastata?
En tiedä onnistunko.Yritän kovasti selvitä ilman sairaalaan joutumista. Varmasti voisin päästä,jos yrittäisin, vai? Nouseeko paino, jos noudatan sitä advancedia? Millaista liikuntaa saan silloin harrastaa? Ovatko kävelylenkit kielletty? Lapinlahdessa olleet voisitteko vastata?
Vastaukset 2
Vanhimmat
..että olet motivoitunut paranemaan. Paino nousee varmaan jonkun aikaa advancedilla mutta aineenvaihduntasi toipuu jossain vaiheessa sen verran että adv. riittää ylläpitämään tiettyä painoa, mihin sen nousu sitten pysähtyykään, kokonaan normaalilukemiin vai jääkö se alle, se on hyvin yksilöllistä. Elimistö kuitenkin hakeutuu omaan yksilölliseen ihannetilaansa.. Ei sinun kannatakaan kokonaan jättää liikuntaa, kunhan pidät sen kohtuuden rajoissa. Paino nousee tietysti hitaammin jos liikut. Sen nousu voi myös pysähtyä aikaisemmin ja jäädä liian alhaiseksi kun elimistö rakentaa lihaksia jotka vaativat enemmän ravintoa. Sanoisin että liiku vain mutta pikkuisen vähemmän kuin normaalisti. Hikiliikuntaa ei ehkä kannata kauheasti harrastaa, enemmänkin lihaskuntoa ja kävelyä [enkä tarkoita mitään 20km pikakävely lenkkiä ;)]. Kävely on kyllä ehdottomasti sallittua kohtuuden rajoissa. Olisi tietysti hyvä jos antaisit pinosi nousta vaikka niin että bmi olisi vähintään 15 tai 16, sitten olisi hyvä liikkua. Samalla varmistaisit sen ettet ainakaan osastolle joudu, hoitotiimi ei nimittäin tykkää jos painon nousu menee liian hitaaksi, 0,5kg viikossa kyllä riittää.
Kunnioitan suuresti haluasi parantua. Lihomisen pelko ei ole mikään leikin asia, haasta se, pystyt siihen :) Olin itse lapparissa (tosin pysyin siellä vain muutaman päivän :( ) ja sain kävellä 30 min/päivä, olisin saanut myöhemmin enemmänkin jos olisin pystynyt jäämään, olen nyt avohoidossa.. BMI:si on kyllä niin alhainen että jos olisit osastolla niin et saisi liikkua juuri lainkaan, minäkään en saanut kuin sen 30 min ulkona ja sekin hoitajan tai omaisen kanssa. Kotona se on kuitenkin eri asia, sinulla on aikaa nostaa painoa hitaasti ja edetä omaan tahtiin joten mielestäni voit liikkua jos se tekee olon paremmaksi :)
Kiitos tuhannesti rohkaisevasta viestistä =)
Sain siitä taas lisää tsemppiä paranemisen kanssa!
Kyllä tästä vielä tervehdytään!