Kovasti puhutaan vainoajista jotka kohdistavat ilkeytensä määrättyihin nimimerkkeihin.
Suurin osa kirjoittajista saanee olla rauhassa?
En tiedä mistä moinen "vaino" johtuu, mutta olisiko kiusatun aktiivisuudella mitään tekemistä asian kanssa?
Toisaalta, jos näen keskisormen pystyssä, miksi siihen mitenkään reagoisin, eli eikö olisi varsin helppoa ohittaa moiset kiusat ja jättää ne omaan arvoonsa?
En ymmärrä kiusaajaa, en aina kiusattuakaan: opettele olemaan provosoitumatta. Minusta tämä palstalla kiusaaminen on kuitenkin eri asia kun ns. päinnäköä.
Jos nyt vaikka joku tarttuu tähän juttuuni, vaikkapa ilkeillen, en näe mitään syytä siitä hermostua, saatika alkaa kinaamaan asiasta.
Jos ihmisen aika kuluu palstoilla, se on hänen asiansa. Toisaalta on kyllä niin, että jos henkilö on koko ajan "äänessä", asia loppuu ja homma menee toistoksi. Tämän voi huomata myös esim. chateissa, niin ilmaisissa kuin myös maksullisissa.
Vielä kerran: Jätä kiusaaja rauhaan, kyllä hän siitä herneet vetää kuitenkin.
Suurin osa kirjoittajista saanee olla rauhassa?
En tiedä mistä moinen "vaino" johtuu, mutta olisiko kiusatun aktiivisuudella mitään tekemistä asian kanssa?
Toisaalta, jos näen keskisormen pystyssä, miksi siihen mitenkään reagoisin, eli eikö olisi varsin helppoa ohittaa moiset kiusat ja jättää ne omaan arvoonsa?
En ymmärrä kiusaajaa, en aina kiusattuakaan: opettele olemaan provosoitumatta. Minusta tämä palstalla kiusaaminen on kuitenkin eri asia kun ns. päinnäköä.
Jos nyt vaikka joku tarttuu tähän juttuuni, vaikkapa ilkeillen, en näe mitään syytä siitä hermostua, saatika alkaa kinaamaan asiasta.
Jos ihmisen aika kuluu palstoilla, se on hänen asiansa. Toisaalta on kyllä niin, että jos henkilö on koko ajan "äänessä", asia loppuu ja homma menee toistoksi. Tämän voi huomata myös esim. chateissa, niin ilmaisissa kuin myös maksullisissa.
Vielä kerran: Jätä kiusaaja rauhaan, kyllä hän siitä herneet vetää kuitenkin.
Vastaukset 52
Vanhimmat
Totta puhut:
"Myös vaikeneminen on vastaus" on hyvin viisas sanonta. Ilman vastausta ei tule rähinää, mutta siinä niistetään möykkääjän nenä.
Mutta ota myös huomioon ettei täällä enää kirjoittele viisikymppiset!
huomioon että et voi varmuudella sanoa,onko viiskymppisiä siinä joukossa vai ei...
Kuulin ettet sinäkään ois 50?
Olen kanssasi samaa mieltä!,...ja tarkemmin ajatellen onko sillä mitään väliä?Kukin on just niin vanha kun on tai tuntee olevansa,tosin kyllä tässä itsensä tuntee vanhaksi ja raihnaiseksi,veren paineet heittelehtii ylös alas
92-112 välillä,huippaa ja on muutenkin hutu olo.
Vastaukset mangneettikuvista saan vasta 21.3 pitää vaan elää päivä kerrallaan,vaikkei välillä tee edes mieli nousta sängystä.Kevättä on ilmassa ja sitä odotellessa ei voi kuin olla vaan.
mutta sehän näkyykin rehellisesti galleriasivuilla.....
vaan jaksella kaikesta huolimatta...kurjaa se varmasti on,mutta toivotaan että terveysongelmat tuosta paranee...voimia ja lämpimiä ajatuksia sulle...:)
Voihan galleriasivulleen kirjoittaa ihan minkä iän tahansa,eiks...eihän se mikään henkilöllisyystodistus ole!
eihän siitä tietenkään ole kuin minun sanani mutta koita nyt vaan uskoa...oikea ikä siinä on..:)
Siis mii-su on 40,OK...
Mulle se on korkee ikä...:( hirvee ikäkriisi...;)
Siis siksi oot tällä palstalla,tunnet itses nuoreksi?
Kuule,kukas tunnettu nainen se sanoikaan että naisen elämä vasta ALKAA 40-vuotiaana,oisko ollut Aira Samulin!
Missä oma henkilöllisyystodistus on? Vaikutat aivan sekopää kakaralta, tule tänne niin otetaan matsi perkele!
Sinä onneksi vaikutat jopa erittäin ylikypsältä puskakanilta!
jäin kiinni itse teosta....;) Viisas nainen oli se,joka tuon suustaan päästi..:)
Eikös Aira Ekkunsa tavannut nelikymppisenä,edelleenhän he kai ovat naimisissa?
ne eronnu? Niin mä ainakin muistaisin jostaki lukeneeni...no,Aira varmasti aatteli että paree vaihtaa vielä ku kerkee..;))
Parin keski-ikähän alenee kun kuuskymppisenä vaihtaa nuorempaan mieheen?
pistää tuo korvan taakse..;)
Minusta tämä palstalla kiusaaminen on kuitenkin eri asia kun ns. päinnäköä. Sanoi aloittaja.
Jos minua kiusattaisiin palstalla, niin toivoisin näkeväni kasvokkain, jotta voisin vetää päin näköä. Kiusaaminen loppuisi siihen.
kiusaaja seisoisi vastapäätä, hän tuskin uskaltais meikäläiselle paljon pottulla.
Raukka on se joka ei uskalla vastata huutoonsa.
Ja kukas se siellä uhoaa nimettömänä?
Munaton mies se joka täällä naisille pottuilee.
Eipä uskaltais meikäläisellekkään pottuilla, näin on näreet. Pelkurimainen äijä tollane.
se olet näiden naisten perään täällä huudellutkin?
täällä jyrää nykyään.
Niillä joko tulee aika pitkäksi töissä tai
ei ole mitään muuta sanottavaa.
luulis, että nuo "Colan" vaikutuksen alaisena olevat
mammanpojat viihtyisivät paremmin ikäistensä parissa.
nelikymppiset...
Voisitko edes joskus edes YRITTÄÄ olla huumorintajuinen?
Kun kirjoitin Goldien nyt ainakin ilmeisesti sairastava "penikkatautia" oli se ihan ystävällisellä leikkimielellä,hänen koiransa kun on juuri saanut pentuja:))
Sun olis pitänyt laittaa sellaisia hymistyksiä se juttusi täyteen, niin sitten kaikki olis tienneet, että olet leikkisällä tuulella ja et sitten olleskaan niinku ilkeile. Silleenhän se ainakin toisten virallinen selitys päänaukomiselle on.
Joka tapauksessa, sehän voipi olla vaikka virhenäppäily joltakin rekutltakin kirjoittajalta ja hää on itse sieltä etäämpää poistellut tekstejään...eihän se välttämättä ollut sefulainen olleskaan...Niiiiiiiiiiiiin!
Kyllä se meidän Celesta sen poisti,oli tuohon samaan väliin kun edellinen puhui pentutaudista,joskus tuntuu että täällä vähän liikaakin tuo sensuuri pelaa,useimmat jutut kun on kirjoitettu huumorimielessä,nyt sitten varmuuden vuoksi vielä:))))))))
hymistyksillä kun laittaa taulun tukkoon, niin hauskaahan se silloin on, vai mitä?
Mielestäni hymistykset suck`s...Kjäh!
Eikös noita käytä lähinnä ne jotka eivät oikein kirjallisesti osaa ilmaista itseään?
Vaikka välillä tuntuu siltä etteivät ihmiset enää nykyään lue kirjoja/ymmärrä/halua ymmärtää lukemaansa oikein?
Kuinkas esimerkiksi Tuntematon sotilas tai Paasilinnan kirjat voivat olla hauskoja,eihän niissä ole yhtään hymiöitä?
kuinkas ne voikaan olla niin hauskoja...? Mää eppäilen, että täälläkin on paljon katkeria hahmoja, joille toisen iloinen ilme on kauhistus ja paljon heidän elämästään poissa..Näin mää eppäilen..Oli niitä hymistyksiä tahi sitten ei.
on usein merkki masennuksesta.
Ainakin erään kirjoittajan kohdalla.
on näköjää oikeen Tohtori paikalla...;))
Tohtori Sykerö!
reservissä, jos oikein luulotautia alkaa ilmaantua
ja alkaa olla tunkua vastaanotolle...
on penikkatautia? Voi olla että sullekin tulee joskus. Se on aikas yleinen vaiva.
http://www.hjk-laajasalo.com/valmennusvastaava/penikkatauti.htm
voi jo mulla se ollakin?
Mua ei ainakaan vainoa kukaan. Onhan noita suunsa avaajia aina ollut, mutta kunhan mä olen ne muutaman kerran retuuttanut pitkin palstaa, niin johan on loppunut sanailut.
Minulla oli kerran yksi lyhytaikainen työpaikka jossa kiusaajat jättivät minut "rauhaan". Aina kun tulin huoneeseen, huone hiljeni ja katseet hakeutui pois päin ja kun poistuin porina heräsi. Painajaismaista! Se alkoi ensimäisestä päivästä alkaen, emme edes ehtineet tutustua. Minulla ei ollut ensimäisten päivien jälkeen rohkeutta kysellä minkä vuoksi sain "kiusatun roolin". Nimimerkki tai suora "pärstä", tunne kuitenkin on sama joka herää "vainosta".
aina ihmetellyt!Miten jotkut voivat tuntematta alkaa syrjimään toista ihmistä??? Minunkin yhdessä työpaikassa aikoinaan oli yksi nainen,joka aina syrjäsilmin vain vilkuili ja ei koskaan suostunut edes puhumaan kanssani,ei edes tervehtinyt aamuisin niinkuin yleensä työkavereilla on tapana...
Sanotaan häntä Kurttu-Ukoksi,ei ole vielä kahdeksan vuoden aikana kertaakaan tervehdykseen vastannut!
meidän naapurin rouvakaan kertaakaan tervehtinyt..sanotaan häntä ny vaikka Ruttu-Akaksi....:)
on samanlainen naapuri. Ei ole sanonut 22 vuoteen päivää tai muuta tervehdystä vaikka olen tyrkyttänyt. On vissiin niin hieno! ja parempi kuin minä. ... Tai oliskohan tyhmä? Kovasti kyllä vahtaa että mitä minä milloinkin teen. En ole huomaavinakaan. Joskus nostan kättä(morjestan) menee piiloon pensasaidan taakse. Onkohan ihan täysillä?
Nuorena eräässä työpaikassa oli ihmisiä, jotka eivät edes vastanneet minulle, jos kysyin jotakin uuteen työhöni liittyvää. Minua ei perehdytetty työhön millään tavalla. Kun kysyin kerran, missä arkisto on, niin vastaus oli: "No voinhan minä tämän kerran neuvoa, mutta yleensä ihmiset täällä selviytyvät omin neuvoin". - Lähdin paikasta viikon kuluttua. Mitä järkeä on olla työssä sellaisessa paikassa, jossa ei edes tiedä, mitä pitäisi tehdä?
En ole koskaan nähnyt minkäänlaista kiusaamista työpaikoissani. (Tämä edellä kerrottu oli aivan omaa sorttiaan. Siellä oli huutava pula työntekijöistä, enkä yhtään ihmettele.)
minua ei ole kukaan kiusannut, ainakaan kauaa...
*onkohan miussa joku vika, pitäisiköhän vaihtaa tuo nikki.hmmm*
Vai kiusaajan puute vain siellä vaivaa hm:-))
Puute ei ole koskaan vain - rahan puute, ruoan puute, juoman puute jms...:)
halkoja. Tyhjän lässytys tympäisee...
loppu! Tuotko lisää?
kuka sitä yksinään viitsii riidellä kivempi pamauttaa toista oikeen ilkeästi ja sitten olla muka niin järkevää että. Joukossa tyhmyys tiivistyy joten täten nimitän ;DD Joukoksi.