Simputuksen perinne

joutaisi pois

Suomen Armeija ei näköjään pääse simputusperinteestään eroon, vaikka kuinka yrittäisi. Samaa se oli kun minä 1970 -luvulla kävin intin ja samaa näyttää olevan, kun omat poikani kävivät intin 2000-luvun alkuvuosina.

Kyllä kehutaan hienoa johtamiskoulutusta ja yritetään sitä markkinoida siviilipuollekin. Taidot vaan tuntuu olevan johtajilta hukassa!

Tuossa alenpana on kirjoitus lakipykälistä, mutta kuka niiden pohjalta uskaltaa tehdä valituksen - täytyy olla tosissaan kanttia!

Rovajärven kranaatinheitin onnettomuuden jälkeen, oli hyvä yleisönosasto kirjoitus, jossa jo reserviläinen kirjoitti kuinka vastaava tilanne oli osunut hänen kohdalleen - oli varma, että kranaatti oli piipussa ja ei lauennut, mutta harjoitusta valvova yliluutnantti, oli vaan käskenyt laittamaan uuden piippuun ja toteltavahan oli - kirjoittajan onneksi ei kaksoislaukausta ja räjähdystä tapahtunut. Nimittäin kun asia tutkittiin jälkikäteen, huomattiin piipussa olleen kaksi kranaattia. Ei siis ihme, että onnettomuuksia sattuu!

4

1009

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Parabellum

      Miten kranaatinheitinonnettomuus liittyy simputukseen?

      Oletko todellakin sitä mieltä, että mainitsemassasi aiemmin tapahtuneessa kaksoislatauksessa olisi kyse simputuksesta? Kyseinen heittimen luona ollut yliluutnanttihan oli kuolemanvaarassa samalla tavalla kuin heitinmiehistökin yrittäessään laukaista kaksoislatauksen jälkeen. Simputus ja virheiden tekeminen ovat käsittääkseni kaksi täysin eri asiaa.

      Johtajakoulutusta kyllä kehutaan ja syystäkin. Mutta ainoa ongelma vain on, että vuodesta toiseen varusmiesjohtajat ovat 19-vuotiaita, jotka vasta harjoittelevat johtajiksi. Johtajakoulutus antaa vain pohjan, josta sitten pitäisi ponnistaa ylöspäin ja alkaa kehittyä johtajana. Varsinaiset tulokset näkyvät usein vasta kertausharjoituksissa, kun ikää ja järkeä on johtajille ehtinyt karttua vähän enemmän.

      Armeijan "simputusperinne" on mielestäni terminä väärä, mietipä paljonko peruskoulussa "perinteisesti" kiusataan eli simputetaan. Jos nykypäivän armeijassa erehdyt peruskoulutyyliin arvostelemaan toista ihon värin, ylipainon tms. syyn takia niin saat aika nopeasti poistumiskieltoa/vast seuraamuksia sopimattomasta käyttäytymisestä tai esimiesaseman väärinkäytöstä.

      • lue tämä

        Liittyy yleiseen armeijakulttuuriin - valvoneen yliluutnantin olisi pitänyt "johtajana" tajuta tilanne eikä määrätä jatkamaan harjoitusta oman henkensäkin uhalla eli ns. siviilirohkeus ja oikea johtaminen unohtui.

        En kritisoi AUK:in tai RUK:n käynneitä nuoria, vaan kantahenkilökuntaa kuten juuri yliluutnantteja, joilla pitäisi olla eväät johtajuuteen, mutta monelta ne puuttuvat. Parhaat jatkavat ja ovat hyviä johtajia, mutta nämä "väliinputojajat" pilaavat armeijan maineen - sallivat simputuksen yksiköissään jne.


    • SeeDub

      Nykyään simputukseksi lasketaan käytännössä mikä tahansa, jossa alokkaalta käsketään jotakin. Puhuin erään oppilaitoksessani puhumassa käyneen kadetin kanssa ja hän sanoi, että hänestäkin oli tehty ilmoitus ilmeisesti VMTK:hon siitä, että oli pistänyt porukan punnertamaan. Suurin osa joukkueesta oli poistunut leiriltä sotilaskodissa käymään vaikka tähän ei ollut lupaa. Kadetti oli sitten pistänyt koko joukkueen punnertamaan ja itse punnertanut mukana. Tästä oli sitten joku ottanut herneen nenään ja pistänyt paperit eteenpäin simputustapauksena. Mitään jälkiseuraamuksia ei tosin tullut.

      Nykyinen pullamössösukupolvi...

      • ohoh

        Voi hellanlettas mammanpoikia.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista

      Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni
      Maailman menoa
      120
      7051
    2. Kuka on UMK-suosikkisi? UMK26 paljastuksia lauantai 28.2.

      UMK26 tänä lauantaina! UMK26 tulee suorana Tampereelta ja nyt selviää, kuka pääsee edustamaan Suomea Euroviisuihin. M
      Euroviisut
      117
      4830
    3. L/over ja Jani Volanen! Minkä arvosanan 4-10 annat roolityöstä?

      Psykologinen trilleri L/over - ikuisesti minun on koukuttanut tv-katsojat ruudun ääreen. Kun Roosa (Krista Kosonen) tapa
      Tv-sarjat
      63
      4086
    4. TTK:n jättänyt Vappu Pimiä rehellisenä MasterChef-kuvauksista: "Höh..."

      Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Viime vuonna Tanssii Tähtien Kanssa jäi taakse, ja nyt vuorossa on uusi a
      Suomalaiset julkkikset
      14
      3404
    5. Natomaa hyökkäsi Iraniin

      Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu
      NATO
      698
      2154
    6. Trump aloitti III maailmansodan tänään.

      Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?
      Maailman menoa
      248
      1546
    7. Miksi et nainen halua

      minua, kuten minä sinua?
      Ikävä
      67
      1395
    8. Rakas tiedät, että toivoisin

      Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja
      Ikävä
      58
      1378
    9. Osaako kukaan sanoa?

      Mikä on syy siihen, että apulaisidiootti yrittää kaikin keinoin haitata kaikkea yrittämistä Ähtärissä? Nyttkin pilkkaa j
      Ähtäri
      54
      1337
    10. Mistä se kertoo

      Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä
      Ikävä
      20
      1037
    Aihe