Hei kaikki!!
Olisin kiinnostunut käyttökokemuksista uuhdekoista Peugeot 206:sta. Onko ollut millaisia ongelmia esim. Suomen talvessa ja ihan yleisesti muutenkin? Ja myös positiiviset kokemukset kiinnostaa toki :)
kiitos jo etukäteen
Olisin kiinnostunut käyttökokemuksista uuhdekoista Peugeot 206:sta. Onko ollut millaisia ongelmia esim. Suomen talvessa ja ihan yleisesti muutenkin? Ja myös positiiviset kokemukset kiinnostaa toki :)
kiitos jo etukäteen
Vastaukset 11
Vanhimmat
Mukava auto ajaa, ja kulutus on ainakin tällä koneella pieni. Auto on myös kivan näköinen. Lämpiää hyvin myös pakkasilla, vaikka jotkut moittivat hitasti lämpiäväksi. Ei nitinöitä eikä natinoita korissa pakkasillakaan, eli itse pidän 206:sta hyvänä valintana arkiseen käyttöön.
Ns.koiranluita joutuu myöhemmin ehkä vaihtamaan, mutta niin joutuu muissakin merkeissä, ja ne ovat halpoja osia. Peugeot kestää hyvin ruostetta, joten siitäkin pitää antaa suuret plussat. Tekniikan kanssa aina pärjää jos on peltiä mihin sitä tekniikkaa vaihtaa sitten vuosien saatossa, jos meinaa pitää autoa pitkään.
Suosittelen ostaa, auto siinä missä muutkin merkit.
1.4 -04 on ainakin ollut KFW moottorityypillä todellinen riesa pikkuvikoja on jatkuvasti mm.
kun lämpötila laskee alle nollan niin kylmäkäynnistyksessä moottori alkaa pätkimään ja sammuu jos koittaa antaa kierroksia käy kolmella. Saattaa ilmaantua vasta ensimmäisen 100m ajon jälkeen -> pitää käyttää paikallaan hetki(1min) ennenkuin voi lähteä ajamaan. Korjautui hieman boxin ohjelmistopäivityksellä muttei kokonaan.
Keskuslukitus jumiutuu jostain syystä silloin tällöin joutuu avaamaan oven avaimella ja tämän jälkeen se toimii taas kuin ennenkin.
Hörppii jostain vettä ei kannata pesettää pesuloissa, joissa on alustapesu.
Jostain ilmanvaihdosta on päästänyt pari kertaa hieman savua sisälle, mutta vielä onneksi toimii.(eivät halua merkkihuollossa edes tutkia ennenkuin menee kokonaan paskaksi prkl)
En tiedä millainen maanantaiyksilö kohdalleni on sattunut, mutta vajaan kahden vuoden aikana olen valehtelematta joutunut käyttämään sitä korjauksessa vähintään 10 kertaa.
Ensimmäinen ja viimeinen ranskalainen jonka ostan niin huono maku jäi. Lähtee vaihtoon näillä näppäimillä.
Autot kun on nykyään niin samojen alihankkijoiden osista kasattu. Mutta onnea kuitenkin alkavaan vaihtorumbaan.
Oma 206 lähtee kanssa takuu-ajan jälkeen vaihtoon. Ei herätä luottamusta noitten käyntiongelmien takia. Sammunut monta kertaa heti startin jälkeen.
Hyvä ajaa, lämmin, mukava pikkuauto,
MUTTA
käyntiongelmia, koiranluita, vesipumppua, sähkövikoja, ruostetta, jarruongelmia, jne jne
Ei kandee takuuajan jälkeen pitää 206:sta.
En ole vielä koskaan nähnyt ruostunutta 206:sta. Kerroppa mistä se ruostuu?
Ruostuu takalasin alta. Ei todellakaan ainoa, olen nähnyt vastaaviakin tapauksia. Puhkiruostumattomuustakuun piikkiin eivät suostuneet korjaamaan.
Myös oven sivulistan alta näyttää syntyvän kuplaa. Aina pesty ja kuivailtu hyvin. Tiedä sitten onko vika käyttäjässä vai autossa.
Itselläni vm-04 206 Hdi, ajettu 60tkm. Ainoa mitä on kärryyn vaihdettu, on tuulilasi. Halkesi noin 10tkm kohdalla ja vaihdettiin takuuseen. Ei mitään ongelmia, pieniä nitinöitä ja natinoita, mutta muuten toimia peli.
Ei nyt sitten loppujen lopuksi ihan lyttyyn haukuta. Minusta ajettavuus on mainio. Todella helppo ja vaivaton. Hallintalaitteet asiallisesti käden ulottuvilla vähän miinusta viiksien mekaanisesta jäykkyydestä ja muutenkin yleisesti halvan oloisista sähköosista.
Helppo päivittää audio puolta(ja sitä tarvii jos kuuntelee jotain muuta kuin radiota). Perus Din mankan paikka(tarvii erillisen sovittimen jos haluaa alkuperäisen ohjaimen ja näytön toimivan), edessä 6,5" paikat, takaovissa 5,25" ja peilikolmioissa diskantit.
206:nen on ollut todella hyvä kaupunkiauto, mutta lukemattomia pikkuvikoja ei vain voi ohittaa.
Jos uskaltaa ottaa riskin, että auto toimii kunnolla niin on 206 kyllä ihan hyvä halpaluokan pirssi.
Auton jos uutena ostaa, niin onhan se 2 vuotta kuitenkin huoletonta autoilua takuun vuoksi. Jos ei auto täytä toiveita, niin sen voi sitten vaihtaa toiseen merkkiin viimeistään takuuajan loputtua.
Reilun vuoden käytön jälkeen ilmennyt käyntiongelma yritettiin korjata softan päivityksellä, mutta se korjaantui vasta virranjakajan vaihdolla. Automaalla myönnettiin tyyppivika virranjakajissa vasta, kun diastoniikkamerkkivalo viimein (~1 kk) suostui syttymään.
Tuulilasi halkesi itsestään 42 tkm:n kohdalla takuuajan jälkeen.