Niin et mä olin tyhmä ku olin jotaan 12-13 en tienny et finnei ei saa repii ja mul on vieläki otsas arpii ja välil finnejäki. eli jos en enää revi niit ollenkaan ni alkaaks koht ne vanhatki lähtee? kesäl niit ei näkyny enää ollenkaan mut nyt talvel ne näkyy ihan tyhmästi ja meikkivoiteellaki mun iho näyttää niinku vähän sellaselt epätasaselta.! et lähteeks ne iän myötä? uusiutuuks iho ku tulee vanhemmaks? ärsyttää ihan hirveesti ku sillon revin niitä! paitsi et en oo kyl ihan varma et onks ne sittenki laajentuneita ihohuokosia?? miten ne sais sit pois? koska ne siis ei oo sellasii kuoppa-arpii niinku reikii vaan sellasii punasii pienii pisteitä. pliis auttakaa tää häiritsee!!
kysymys arvista
:(91
71396
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Kuoppa-arvet on hankalampia, nuo sinun kuvailemasi punaiset pisteet vaalenevat aikaa myöten niin, ettei niitä huomaa. Kesällä rusketus tasoittaa värin ja sitten ne lakkaavat erottumasta talvellakin. Bepanthen -voide uudistaa ihoa, sitä saa apteekista rasvaisena ja emulsiona.
Iho uusiutuu jatkuvasti. Koska kuvailet niitä punaisina pisteinä, ne tuskin ovat laajentuneita ihohuokosia.
Anna ihon parantua rauhassa. Tärkeää ihonhoidossa on huolehtia myös siitä, että koskettelee kasvojaan vain pestyin käsin ja silloinkin mahdollisimman vähän. Korosta kasvoissasi jotain kaunista yksityiskohtaa meikillä ja anna ihon levätä mahdollisimman paljon niin, että et käytä ihomeikkiä tai puuteria kuin erityistilanteissa.
no mä en edes repiny finnei ja niistä jäi silti arvet,olvat punertavia vieläkin ja esim kun olen lenkillä niin arvet loistaa ja nää arvet synty n.7v sitten,joten ei ne lähde kokonaan koskaan pois.se on vaan lohdutuspuhetta!
Mulla ne arvet kyllä vaalenee aina riippuen tilanteesta 1kk-1v aikana niin, ettei niitä näy. Poskissa kestää pidempää, mut esim.leuassa vaalenee jo parissa viikossa. Olen käyttänyt näihin BM gel 28-voidetta, myydään mm.apteekeissa ja Sokoksella ja Stockalla.
Mä otin muutaman kerran solariumia.
Kevyt rusketus peitti punaisia näppyjä hyvin..
Lisäksi kosmetologit myy sellasta meikkiainetta joka on NEUTRALOIJA. Se on siis punaisen vastaväri. Peittää TOSI HYVIN. KYSYKÄÄ IHMEESSÄ. Tämä on!!! hyvä juttu!!!
Kosmetologi katsoo ihokohtaisesti OIKEAN sävyn. Niin rahat ei mee hukkaan kemikaliossa arvaillessa. Mullakin on monta vanhaa muka väriä.. Jotka tekee ihon vaan rumemmaksi.
Kyllä ne arvet vaalenee!! Mulla kestää kauan, noin puoli vuotta jos olen puristellut väkivallalla- mutta kun sitä on niin tyhmä että aina ajattelee: jos nyt vaan yhen... Ja pas,a homma.
Apteekista voi ostaa sellaisen meikkikynän.
Toinen puoli peiteväri toinen vihreä- se vihreä myös häivyttää punaisuutta ja siinä on finniä kuivattavaa ainetta, jotain salisylaattia.
Se oli ihan OK. Eikä ollut edes kallis. Parempi se apteekin meikkikynä on kuin esim Clerasil.
Nimi: Couvrance: Duo concealer pencil
Young or problem skin. (hypoallergenic) Avene
ja mä kyl uskon et mul ne lähtee koska ne lähtee aina kesälläki ja mul ei oo niit ku otsas. ainaki mä toivon et ne lähtis tänä kesänä LOPULLISESTI! ja nyt en enää ikinä tulevii finnei revi vaan kuivatan pelkästään..
et voidaanko noihin arpiin määrätä lääkettä? siis mul on kyl mustapäitä nenäs ja poskissa ja sellasii minifinnei otsas ja sit ne arvet otsas. mun iho on rasvoittuva mut ei kauheen rasvoittuva vaan silleen et rupeen vähän kiltää n. 3 tunnin kuluttuu ku oon meikannu. mikä lääke sopis mulle? ja voinko mennä ilman vanhempia sinne tk-keskukseen? ku en haluis et ne tulee mukaan koska niiden mielest mul ei oo mitään tarvetta lääkkeille ne vaan ostaa mulle jotaan nivea youngii! olkaa kilttei vastatkaa! ja sit viel et kuin paljon ne lääkkeet maksaa suunnilleen ja mikä lääkeköhän mulle määrättäis?
Mikä siinä muuten on, että kun käy esim. uimassa, niin vanhat arvet tulevat taas näkyville? Kun muuten ei ihan hirveesti niitä punasia läiskiä ole, niin liikunnan jälkeen naamassa on enemmän punaista kun vaaleeta. Kyllä ne siitä taas parissa tunnissa vaalenee, mut silti ilmiö ihmetyttää.