kolmas päivä selvänä?

Tässä yritän kolmatta päivää selvänä. Töissä. Nyt sellainen paussi, että voi kirjotella...
Taitaa tulla vieroitusoireet, vähän joka paikkaa kolottaa, väsyttää, pää on kipee. Kuin ois jyrän alle jääny.
Kaksi yötä mennyt hikoillessa, kuitenkin melko hyvin olen saanu nukuttua.

Millaisia kokemuksia teillä muilla vähentäjillä/lopettajilla on ollu ja kestikö pitkään?
Antakaa vielä hyviä neuvoja, miten selvitä selvänä viikonlopusta?
(Ei mitään AA-juttuja, please!)

Ei oo helppoo, ei...
6743
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

helpottavat nopeasti, todennäköisesti pahin on jo ohi. Univaikeuksia saattaa toisilla kestää pitempäänkin. Jos juomaputki on ollut tosi rankka niin kramppien vaara on suurin noin kolmantena päivänä, mutta eiköhän tuossa vaiheessa jo selviä muutamalla buranalla ja juomalla riittävästi. Siis vettä ;-)

Viikonloppua varten annettiin aikoinaan päihdehoidossa vain sellainen vinkki, että pitäisi tehdä mahdollisimman tarkka suunnitelma mitä tehdä milläkin hetkellä. En muista olivatko suunnitelmalomakkeet kahden vai neljän tunnin tarkkuudella tarkoitettu täyttettäviksi. Ei toiminut omalla kohdallani mutta miksi et kokeilisi.

Äänestä

minun konstit perjantai-iltojen törppöttelyjen sekä tupakanpolton lopettamiseen:Puhuminen,kirjoittaminen,lukeminen,siivoaminen,syöminen ja kaupungilla kierteleminen.Sekä tietysti siihen sisuakin tarvittiin,ettei periksi anna joka pikku vastoinkäymisistä.
Tämän kirjoitin siksi koska kirjoitit ettei mitään AA-juttuja.Enkähän niitä asioita edes osaisi kertoakkaan koska en kuulu AA-han.t pörri1

Äänestä

alkoholisti neuvoi kerran, että älä ota ekaa ryyppyä, pidä se pullon korkki kiinni. Himaan ei kannata hankkia prosenttipitoisia juomia.

Äänestä

Kohta koittaa taas kotiin lähtö ja voi kun ei tartteis mennä kauppaan katselemaan mäyräkoiria...
Yritän sinnitellä, vaikka olo on tosi riutunut.
Kuuluuko tämä tällanen ylenpalttinen väsymys (ja alakuloisuus), turtuneisuus tosiaan noihin viekkareihin?
Olen ihan poikki. Tekis vaan mieli mennä nukkumaan kun pääsee kotiin, mutta sittenhän se vasta vaikeaa yöllä on.
Illalla muutenkin tuntuu, että ennen klo 23:a ei uskalla käydä nukkumaan, muuten herää keskellä yötä ja kello soi ”vasta” puoli kuusi...
Mutta kun toisaalta on niin helppo vaan nukkua, eipähän tarvii koko ajan ajatella, että en ota, en juo...

Hoh-hoijaa:(

Äänestä

8456457457

Äänestä
  • Yritä typerä pentu aikuistua.
    Edes vähän.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


pirjoliisa kirjoitti:

Tässä yritän kolmatta päivää selvänä. Töissä. Nyt sellainen paussi, että voi kirjotella...
Taitaa tulla vieroitusoireet, vähän joka paikkaa kolottaa, väsyttää, pää on kipee. Kuin ois jyrän alle jääny.
Kaksi yötä mennyt hikoillessa, kuitenkin melko hyvin olen saanu nukuttua.

Millaisia kokemuksia teillä muilla vähentäjillä/lopettajilla on ollu ja kestikö pitkään?
Antakaa vielä hyviä neuvoja, miten selvitä selvänä viikonlopusta?
(Ei mitään AA-juttuja, please!)

Ei oo helppoo, ei...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu