Tyräkin jakaminen ?

johanna

Leikkasin tyräkistäni pistokkaita, ja haluaisin niistä uuden kasvin. Miten se tapahtuu,iskenkö oksat vain multaan, vai ensin veteen ?

3

3392

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • bag_gie

      voisi olla että annat leikattujen pintojen kuivahtaa ja sitten istutat suoraan multaan (hiekkasekainen ehkä hyvä). Sitä sitten sumutellaan tai pidetään muovin alla (välillä muovi pois ja kasville ilmaa ;) ) pitäisi juurtua .

      Vedessä juurruttaminen todennäköisesti vain mädättää, mehikasvista kun on kyse.

      Ei käynyt selville mikä tyräkki ;)

      http://images.google.fi/images?svnum=10&hl=fi&lr=&q= Euphorbia&btnG=Hae

    • Anonyymi

      olen leikannut tyräkkejä kun kasvavat vartta liian pitkäksi,laitan leikatut pätkät vesilasiin noin sentin vettä lasin pohjalle ja annan olla niin kauan että rupeavat juurta kasvattamaan kun on noin parisenttiset juuret eikun kaktusmultaan kasvamaan ja aina on lähtenyt hyvin kasvamaan uusia tyräkkejä..

    • Anonyymi

      Olen jakanut ja kasvattanut pylvästyräkin alkuja paljon. Niistä sivuversoista se lähtee. Ei väliä kasvuun lähtemisessä, ovatko isoja vai pieniä. Juuresta olen leikannut ja yleensä kasvi valuttaa sitä valkoista nestettä hieman leikkauskohdasta, mutta se ei ole mitenkään vaarallista kasville. Ihmiselle se taitaa olla myrkyllistä, mutta kuka sitä suuhunsa laittaisikaan.
      Alut olen vain pistänyt suoraan multaan, joka alkukastelun jälkeen annetaan hieman kuivahtaa, eikä sen jälkeen muutenkaan uiteta vedessä liiemmälti.
      Aina ovat lähteneet kasvamaan, ei mitään ongelmaa, helppoa on.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      266
      3338
    2. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      79
      1435
    3. 66
      1213
    4. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      199
      1039
    5. Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta

      "MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:
      Taivalkoski
      48
      943
    6. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      63
      941
    7. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      51
      912
    8. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      42
      787
    9. Mitä tekisit jos

      Aamulla vierestäni heräisit
      Ikävä
      47
      772
    10. Olet hirviö

      Eikä kukaan saa mua muuttamaan mieltäni.
      Ikävä
      113
      716
    Aihe