Ulosmittaus?

Minua vaivaa asia. Osaisiko joku kertoa vastauksen kysymykseeni. Olemme hankkimassa minulle autoa. Omistajaksi tulee minun aviomieheni ja minusta toinen omistaja. Minulla on ulosotossa velkaa paljon. Voiko auto tulla ulosmitatuksi jos olen 2. omistaja?
2390
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Kyllä se periaatteessa voi tulla ulosmitatuksi. Ihan niin kuin mikä tahansa nimissäsi oleva omaisuus. On aivan voudista kiinni lähteekö hän tällaiseen realisointiin, tietenkin jos hankittava auto on arvoltaan vähäinen, niin tuskinpa.
Tiedän tapauksia, jossa yhteisomistuksessa ollut omakotitalo ja maatila ovat joutuneet vasaran alle, kun toinen omistajista on ollut ulosotossa. Omaisuus on tällöin myyty, ja velattomalle osapuolelle on palautettu hänen omistusosuuteensa suhteessa rahat myydystä omaisuudesta.

Kannattaa siis harkita tarkkaan mitä tekee. Ehkä olisi turvallisempaa pistää auto kokonaisuudessaan miehesi nimiin.

Äänestä
  • Jos pelkäät että ukkeli huiputtaa sua niin, tehkää kahdenkeskinen velkakirja autosta. Joka tuhotaan autoa realisoidessa. Vähän parempi pirssi, mitataan varmasti.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


nainen 77 kirjoitti:

Minua vaivaa asia. Osaisiko joku kertoa vastauksen kysymykseeni. Olemme hankkimassa minulle autoa. Omistajaksi tulee minun aviomieheni ja minusta toinen omistaja. Minulla on ulosotossa velkaa paljon. Voiko auto tulla ulosmitatuksi jos olen 2. omistaja?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu