Pitäisi keväällä laittaa uuden omakotitalon pihaa. Toivoisin vihjeitä sellaisista perennoista joilla olisi erityisen pitkä kukinta. Koolla, värillä, tai kukinnan ajankohdalla ei ole väliä.
Pitkään kukkivia perennoja?
7
5522
Vastaukset
- löytyy vastauksia
Katso tuota aloitteleva harrastelija otsakkeen kohdalta, sieltä löytyy vastauksia.
- alkup.
vain matalahkoista perennoista. Haluaisin laajemman valikoiman.
- timjamii
tosi pitkään kukkiva perenna on kevätpikkusydän, sopivissa olosuhteissa (puolivarjo/varjo, multava maa, ei kuiva) se kukkii koko kesän. Perennapenkkiin kannattaakin istuttaa useampaa lajiketta - sipulikasvit varhaiskevään kukintaan, sitten omiin ryhmiinsä alkukesällä, keskikesällä, loppukesällä ja vieläpä syksyllä kukkivat kasvit, näin on väriloisto taattu koko kasvukaudeksi. Kirjastosta ja taimistojen nettisivuilta löytyy hyödyllistä tietoa.
- kesäpuutarhuri
Hei
laitoin itse ryhmäruusuja ja ne kukkivat heinäkuusta lokakuulle..ihanat kukat monta kuukautta. Niistä sain vielä kantaa sisälle ruukkuun kukkia.
kokeileppas niita - onnistui
Ryhmäruusut kukkivat viime syksynä vielä lokakuussa ja leijonankidat olivat upeita koko kasvukauden ajan! Molemmat suht helppoja, etenkin leijonankidat. Suosittelen!
- xpq
Kukkii pitkään kesä-elokuussa: Särkynytsydän alkuperäisenä (maatiais-)lajikkeena, kestää hyvin talven yli ja on näyttävä noin metrin korkuinen kasvi, jolla kauniit lehdet. Erilaiset nauhukset, keväällä keltainen vuohenjuuri (kestävä), monenlaiset kellokasvit, syksyllä isokaunosilmä, monenväriset leimut, ripsialpi...
- mammales
suosittelen myös tuota särkynyttä sydäntä!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2004363
Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin?
Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin? Shokki!422016- 621687
Ymmärrätköhän nainen
Etten halua että ottaisit sitä suuhusi. Minusta se on ällöttävää, vaikka kivalta se kai tuntuisi, mutta vain minusta. Mi1331363Martina on käynyt puhumassa viisauksia
Iltalehden artikkelissa Martinan viisaudet.3581337Ajattelen sinua iltaisin, aamulla, päivittäin
Ehkä siinä jo pientä vinkkiä. Oot jäänyt pahasti mieleen. Sun katse on niin syvä ja oot niin lempeä. Hyvä olla sun kanss93959SDP:läinen lähettiläs Titta Maja-Luoto RAIVOAA lähetystössä -?
SDP:n puolueen Maja-Luoto on Portugalissa noussut Median otsikoihin, koska RAIVOAA työntekijöille ja pitää Heitä lähinnä26923Mitä alkoholijuomaa on myyty sekä Linda Lampeniuksen että Matti Nykäsen nimellä? Testaa tietosi!
Mikähän alkoholijuoma se mahtoi olla…? Tule pelaamaan kivaa Testerin Juomavisaa! Kuinka monta saat oikein? Tästä pääse10899Sinkkujen lapset ja kesäloman pituus
Tuli mieleeni kysyä oletteko huolissanne lasten ja nuorten tulevaisuudesta, tai siitä mitä he nyt joutuvat kokemaan yhte170818Voiko vauva uskoa ?
Lohkoissa väitetään ettei vauva voi uskoa. Tässä näet vauvan uskon. https://youtube.com/shorts/QhFbPSdjpnA?si=Zb2BCRST9186696