Tomioja on viisas koska upm:n kurssinousun hyödyntämisen lisäksi hän keräsi vielä poliittiset pisteet sanomalla tiedotusvälineille että lupuu osakkeista "moraalisista syistä".
Jos osakkeet olisivat laskeneet niin ehkä moraali ei olisi silloin pakottanut myymään.
Tämä on taas todellinen esimerkki siitä miten politiikot kusettavat tyhmiä kansalaisia.
Jos osakkeet olisivat laskeneet niin ehkä moraali ei olisi silloin pakottanut myymään.
Tämä on taas todellinen esimerkki siitä miten politiikot kusettavat tyhmiä kansalaisia.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Ei kai kukaan tekisi sijoitusta, jos häviäisi!!!!!!!!!!!!. Eihä paprumieskään anna vippiä pyytämättä sitä takaisin...
monen paprumiehen kohdalla niin että joutuvat itse vippiä pyytelemään
Tuossa viimeiset uutiset asiasta:
http://www.iltalehti.fi/2006/03/16/200603164255655_uu.shtml
Merkillistä ajatuksen juoksua tuo " Iltalehden " varma tieto. Haluaisin nähdä sen eettisen rahaston joka toimiakseen sijoittaa vain sellaisiin suomalaisiin yrityksiin jotka ei käytännössä tuota mitään. Mistä varat moiseen toimintaan, kuka valvoo jne... Tiedossa ei ole kuin osuuskunta toiminta jota on mahdoton rahamiesten ostaa jos omistus on hajautettu jäsenille. Esimerkkejä on kaupan puolelta ja pankkipuolelta. Idealismi on hyvä mutta ei vaan toimi näin naivisti. Enkä usko että T. Oja on näin ajatellut.
Ulkoministeri Erkki Tuomioja (sd) ei aio kerätä itselleen hyötyä metsäjätti UPM:n mittavien irtisanomisten tuomasta osakkeiden arvonnoususta.
Tuomioja kirjoittaa Ilta-Sanomien yleisönosastossa torstaina, että hän myy omistamansa osakkeet suomalaiselle yhteisölle tammikuun alun kurssiin.
TUOMIOJA NUOLEE PAPERIN PERSETTÄ TOLLA TEMPULLA, ETTII ITTELEEN DEMARIKANNATUSTA SEURAAVIIN VAALEIHIN. TOI ON TOSI NAURETTAVAA, MUTTA DEMUKAT ON VAAN INNOISSAAN, EIVÄTKÄ HUOMAA,ETTÄ OMAT POLIITIKOT KUSETTAA (DEMARIPOLIITIKOT).
Aina silloin, kun on suuria ongelmia niin jostakin nousee joku lillukanvarsi, joka saa kohtuuttoman huomion. Erkki Tuomioja ei ole syyllinen UPM:n saneeraukseen. Päinvastoin. Hän on tehnyt hyvän työn sijoittamalla yritykseen. Nyt hän on valinnut toisen ja nostanut esille yritysten etiikan. Loistava päätös, mutta asia on niin mitätön, että minusta sen ei pitäisi ylittää edes uutiskynnystä.