Jalkapohjissani on ikäänkuin suomuja (jotka menevät vereslihalle asti) ja jalat ne ovat tosi kuivat. Suomuja on eniten päkiöissä, mutta myös muualla. Toisen jalan sivussa punaista hilseilevää ihottumaa. Ei kovin kutise, varpaanvälit ovat ehjät. Onko silsaa, vai mitä? Ja auttavatko käsikauppalääkkeet vai tohtoriinko on meno?
Suomuja jalkapohjissa
silsaako vai?
21094
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Itselläni on ollut jo 30v erittäin kuiva iho, eritoten kantapäissä. Mitkään rasvat ei auta, ja raspilla kuivanihon poistaminen ei suju. Nykyään poistan hiomalla pinellä porannäköisellä laitteella jossa leveämpi, pyörivä hiomaterä. Tai ulkomailla käydessä jalkahoitajalla joka poistaa veitsellä.
niin rasvaista perusvoidetta kun löytyy ja rasvaa iltaisin jalat ja sukat yöksi jalkaan. Jopa rupeaa suomut häviämään, kokemusta on. Jaloissasi ei ole muuta vikaa kuin kuivuus.