Ostin ilmeisesti taka-akselivikaisen BX:n. Toisen takarenkaan kohokirjaimet hiertää lokasuojan sisäreunaan.
Olen antanut itseni ymmärtää että tuo on BX:n tyyppivika, mistähän löytyisi asian osaava korjaamo Mikkelin- Heinolan seudulta?
Olen antanut itseni ymmärtää että tuo on BX:n tyyppivika, mistähän löytyisi asian osaava korjaamo Mikkelin- Heinolan seudulta?
Vastaukset 11
Vanhimmat
Harmin paikka kun olet niin kaukana, mulla olisi Espoossa BX jossa toimiva taka-akseli.
Onko monen tunnin urakka vaihtaa tuo taka-akseli? Eikös ainakin loppuvuosien 405:ssa ollut tuo taka-akselivika jo hoidettu päiväjärjestyksestä. BX:n valmistus taisi vaan loppua aiemmin.
USEIMMITEN siitä selviää vain tukivarren laakerit uusimalla. Ei tarvitse uusia koko taka-akselia.
homma tuo laakerien vaihto sitten mahtaa olla? Jos vain vasen pyörä kanittaa lokariin, riittääkö vasemman puolen laakerien vaihto?
vaihdattaa koko tukivarsi kerralla?
6.5.2006 BX-Parque VI nimisessä tapahtumassa, Kainuussa on työnäytös siitä, miten tuo murhe korjataan - siis takakynkän laakereiden vaihto - tai kynkän vaihto-riippuu tapauksesta. Arvata saattaa montako kynkänvaihtoa "käydään läpi" päivän/viikonlopun aikana ja saattaa siinä vaihtua jokunen hydrauliikkaputkikin, korkeudensäädin, "mustekala" , etujousitolppa ...jne. Tervetuloa! Päivitämme tuota pikaa BX-PARQUEn kotisivut.
Tukivarsi vaihtoon vain, jos se on laakerin myötä mennyt tohjoksi. Ja ehdottomasti laakerointi molemmille puolille, koska kohta joudut kuitenkin vääntämään saman remontin toiselle puolelle.
Varaa aikaa, crc:tä yms. Etsi vaikka sitruunapatongin haulla ohjeet hommaan.
Auto lähtee ensi viikolla pajalle, vaihtavat koko taka-akselin.
Kuinkas tuossa BX:n 1.4 ruiskukoneessa käy jos jakohihna napsahtaa, ottaako venttiilit kiinni mäntään vai pysähtyykö vain matkanteko?
Miksi maksat koko taka-akselin vaihdosta, kun sitä ei tarvitse tehdä? Vai onko se niin mätä, että sen takia vaihtuu?
asian osaavan korjaamon Mikkelin -Heinolan suunnalla joka hoitaa homman alle kahdellasadalla?
En ole käynyt auton alla katsomassa kuinka mätä akseli on. Oikeanpuoleinen takapyörä ei mahdu pyörimään tilassaan vaan hinksuttaa lokasuojan sisäreunaan.
Kuinka monta tuntia arvioit pelkän tukivarren vaihdon vievän? Entä koko akselin vaihdon?
On vaan pelkät erilliset laakeroidut tukivarret, ei mitään yhtä akselia.
Tukivarren laakerin vaihto kustantaa n.100€/sivu tarpeineen korjaamolla(vuosi sitten kun vaihdatin).
Tai hanki koko tukivarret käytettynä, jos nimittäin laakeripesät on kulununna.
Käytetyt kynkät maksaa kympin tai jotain, jos joltain löytyy vielä.
Kysy Sitruunapatongista, siellä on isompa joukko asiallisia harrastajia, ja varaosia löytyy paremmin, kun täältä keskus"arvaamosta"