Jaahah, tuollainenkin tehovalvonta käynnissä: http://www.kaleva.fi/plus/index.cfm?j=556792
En oikein usko, että joutokäynti olisi niin merkittävä ilman pilaaja kuin tuossa jutussa uskotellaan. Enemmän taitaa haittoja tulla 30:n rajoitusten ja toimamattomien liikennevalosysteemien vuoksi.
Pakkasaamujen tyhjäkäynnin minuuttiraja ennen ajoon lähtöä on myös typerä, kuka viitsii katsoa kellosta aikaa? Pakkaspäivinä näyttää joidenkin autojen tuulilasit huurtuvan sen jälkeen kun niillä on lähdetty liikkeelle ja kuskit yrittää tihrustella tietä auton edetessä epävarman näköisesti.
Joissakin autoissa voidaan käyttää taukolämmitykseen webastoa, tai vastaavaa. Sen käyttö ei liene kiellettyä? Taitaa kuitenkin saastuttaa ilmaa enemmän kuin jos se auto kävisi joutokäyntiä ja pakokaasut poistuisivat katalysaattorin kautta?
Joutokäynti
5
612
Vastaukset
- vitja
Kohta ne alkaa varmaan sakottamaan junassa/bussissa piereskelystäkin.
- Ansku_Bansku__
No ite aina kun on alle viis astetta lämmintä, niin laitan auton käyntiin ja polttelen röökin kaikessa rauhassa, yms. Kyllä siihen viis minuuttia saattaa mennä.
Onpa sitten mukavan lämmin auto jo, eka ollu pari tuntia roikassa (myös sisätilan lämmitin). - Elmeri
HAHAHAHIHIHIHOHOHOHOHAHAHHÅHÅHÅHÅHÅ !!!
Ai että, on tämä Suomi eri maa. Hyvä, että valtiollakin on omia 'projekteja' joilla hauskuutetaan tavallista kansalaista. Hyvät naurut taas irtosi, kiitos. - Auto--Antero
Vittuako sitten seisottavat punavaloissa SAATANAN AIVOTTOMAT APINAT!!!!!!!!
Liikenteen tahallinen kiusaaminen on HELLsingissä viety huippuunsa.
Saasteita tupruaa täysin turhaan autojen putkista.
Keskustan ilmanlaadun parantamiseen on vain yksi ratkaisu. KESKUSTATUNNELI!!!!!!
Ilmanlaatua voisi lisäksi parataa rakentamalla moottoritien Erottajalta Haagaan, sekä Huopalahdesta Koskelaan yhdistämään Turun ja Lahdenväylän.
Samalla myös ruuhkat olisivat mennyttä.
Vaan mitä tekee kaupunki?
Rakentaa junaradan keskustan alle, jotta nutturapäät pääsevä Keravalta oopperaan.
Pakkan jo tavaroitani. Kaukomaat kutsuu.... Helsingissä, pantiin kaikki liikennevalot SEIS !
Silloin oli SUURI ILO ajaa autolla, kun ei ollut mitään liikennevalojen aiheuttamia ruuhkia! Minusta liikennevalokauppiaat ovat liian taitavia tai poliitikot liian tyhmiä, kun niitä liikennevaloja on ihan liikaa.
Paras ratkaisu on liikenneympyrä, minkä jotkut päättäjät ovatkin oivaltaneet !
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 753497
- 622654
- 792482
Hei........
Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.582358Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?
Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1912297- 421833
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu2131763- 441729
Mä en jaksa suojella sua enää
Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t141403EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!
"Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p1481370