VAALIVUOSI tekee politikoista "hyväntekijöitä"

Haans

Vuoden päästä on uusi eduskunta aloittanut toimintansa. Viisi vuotta on ELIITTI lihonut (lihotettu) ja tuloerot ovat venähtäneet ennätysmäisiksi. Ylimmän ja alimman tuloryhmän välistä kaulaa on kasvatettu yli 50 %.

Mauri Pekkarinen marssittaa forttumin yhtiökokoukseen omistajan sanktion: Optioita EI SAA VEDÄTTÄÄ näin vaalien kynnyksellä.

Erkki Tuomioja myy protestina UMP-osakkeet.

Perhevapaiden korvauksia nostetaan.

Tulemme varmasti näkemään paljoin muitakin, poliitikkojen MARGINAALISIA tekoja, jotka nostattavat SUURIA OTSIKOITA. Onhan *vaalivuosi*.

Mutta mitä tuli tehtyä ennen tätä *vaalivuotta*, tässä kertausta:

-- Viisi vuotta on ELIITTI lihonut (lihotettu) ja tuloerot ovat venähtäneet ennätysmäisiksi. Ylimmän ja alimman tuloryhmän välistä kaulaa on kasvatettu yli 50 %.

-- Koska eliitin tulot ovat kasvaneet suuriin mittoihin, niin päätettiin poistaa kaikkein suurituloisimpien varallisuusvero.

-- Koko kuluneen 5-vuotiskauden on *irtisanomiset* riehuneet. Viranomaisten yhteistyö on tiedon pimittämisessä ollut kuitenkin saumatona. Työttömiä on kuitenkin ennätykselliset 530 000 !! ! ! ! ! !

-- Termillä "UUSI työpaikka" hallitus on kusettanut sinua. LISÄÄ työpaikkoja ei olekaan tullut, vaan kyse on *yksityistämisestä* (demaripolitrukin johdolla)

-- Valtiolta yritetään irtisanoa *vaivihkaa* 36 000 sen kummempia selittelemättä. Uskomatonta, eikö totta. Entä kuntaremontit?

-- Valehtelemalla suhdanteita, on kansa saatu velkaantumaan takavuosien porvarillisen politiikan kliimaksin malliin.

-- Sähkön hintaa vedätettiin ALVien toivossa pilviin. Forttumin opitiot 350 milj eur. Hallituksen "köyhyyspaketti" 30 milj.

-- Samoin bensiinin.

-- Asuntojen hinnat on kartellin (4 finanssitavarataloa) toimesta kaksinkertaistettu.

-- Virkamieskaarti sumuttaa 1 %:n "inflaatiolla" ja "vain" 200 000 työttömyydellä ! ! ! ! !

-- Eu-perustuslaki yritettiin ajaa sisään sammutettuin lyhdyin. Siksi tulevat vaalit ovat ennenmuuta *EU-vaalit*. Ne yrittävät perustuslain sisäänajoa uudelleen vaalien jälkeen.

-- Autojen "vapaakauppa" EI tälläkään vaalikaudella toteutunut, vaan kusetus jatkui täysimääräisenä. Ruotsissa vapaakauppa toteutui jo 10 v sitten ! ! !

-- Pankit tekivät jättivoitot, (Nordea jopa 3000 milj, Sampo 700, OKO 300 milj eur). Silti laman varjolla lanseerattu *käyttömaksu* on voimassa. Eliitin varallisuusverojen poiston maksattamiseksi.

-- Pahinta asiassa on, että pinnan alla autoken käyttömaksuja *aiotaan kähmiä monikertaiseksi*, suhdannevaihtelun poistamiseksi. CO2-jallitusta käyttäen.

Tulevissa vaaleissa valitset nämä:

-- EU-vakaussopimuksen lisääntyvät joukkoirtisanomiset (tällä hetkellä valtio 36t päätä)

-- 650 mil eur eu-jäsenmaksujen *nettolisäys*

-- Eliitti kähmii myös suomea myös *NATOon*. Kustannukset n. 600 milj eur/v

Kaksi viimemainittua johtanee maassa todella mittaviin joukkoirtisanomisiin.
Tässä näin alkajaisiksi poliitikkojen "hyväntekeväisyyttä" . Ei siis pidä hämääntyä näiden veijjareiden "hyväntahtoisuudesta" tulevina kuukausina.
( http://www.jippii.fi/jsp/forum/thread.jsp?b=politiikka&t=71535 )

10

694

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jossarian

      Tyypillistä vastustaja-retoriikkaa. Ensiksi luetellaan kaikki maailman ongelmat ja lopuksi vedetään yhtäläisyysmerkki unioniin. Kuinka kätevää! Väitteitä pitää edes yrittää perustella ja todistella.

      • Haans

        Jos, niin ei ole luetun ymmärtäminen kohdallaan.

        Voin kuitenkin selventää, any question, siis mikä kohta tahansa. Valaisen. Täsmennä vain, mitä et ymmärtänyt!!!


      • I. Nyhtänköljä
        Haans kirjoitti:

        Jos, niin ei ole luetun ymmärtäminen kohdallaan.

        Voin kuitenkin selventää, any question, siis mikä kohta tahansa. Valaisen. Täsmennä vain, mitä et ymmärtänyt!!!

        Jossarian ymmärrä mitään, joka pienimmässäkään määrin kritisoi tai muuten asettaa EU.n toimet kyseenalaisiksi.
        Hän on erittäin voimakkaasti EU-uskovainen
        ja suhtautuu täysin kritiikittömasti kaikkeen
        EU-höpsötykseen.


      • Nimetön
        Haans kirjoitti:

        Jos, niin ei ole luetun ymmärtäminen kohdallaan.

        Voin kuitenkin selventää, any question, siis mikä kohta tahansa. Valaisen. Täsmennä vain, mitä et ymmärtänyt!!!

        Esität vakuuttavalla rinta-äänellä kaikenkarvaisia ongelmia. Miten on ratkaisumallien kanssa, niitä ei näy, vain valitusta.


      • kun ei itse saa
        Nimetön kirjoitti:

        Esität vakuuttavalla rinta-äänellä kaikenkarvaisia ongelmia. Miten on ratkaisumallien kanssa, niitä ei näy, vain valitusta.

        mitään aikaiseksi, on syy muualla. EU on senverran iso juttu, että siitä varmaan riittää kitisemistä loppuijäksi.


    • Hyvä kirjoitus

      ...

    • kannattaako

      enää edes elää, kun näin huonosti on jollakin asiat.

      • pipoasi,

        tuo on niitä viimeisiä asioita, joista pitäisi vouhottaa...


    • Pitäisköhän erota EU:sta ettei kaikkea tarvis sentään Brysselistä kysyä. Voitais päästä samalle tasolle kuin Norja ja Sveitsi, jotka ei kuulu EUn.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona

      Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks
      Sinkut
      208
      4545
    2. Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa

      On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t
      Maailman menoa
      102
      3294
    3. Väestönsiirtoa itään?

      Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per
      Helsinki
      88
      1797
    4. Ikävä sinua..

      Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va
      Ikävä
      13
      1407
    5. Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä

      Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu
      Maailman menoa
      18
      1346
    6. Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?

      Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 20
      Suomalaiset julkkikset
      24
      1253
    7. Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt
      Maailman menoa
      256
      1180
    8. Kuumalle kaivatulle tiedoksi

      Tykkään susta!
      Ikävä
      52
      1168
    9. Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä

      Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi
      Maailman menoa
      10
      1141
    10. Nyt musta tuntuu

      Et alat päästämään kokonaan irti..
      Ikävä
      55
      1069
    Aihe