Kun on vajaatoimintaa

Olen kärsinyt vajaa toiminnasta jo lähes 15 vuotta ja ainoa ongelmani on, että painon pudotus ei meinaa onnistua, onks joku jolla ois sanoja ongelmia???
41051
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

...kommenttini kuullustani.
Jos vajis on ollut kauan niin menee kauan ennenkuin paino edes jollainlailla normalisoituu.
(jos on suku-lihavuutta, niin siihen ei välttämättä auta juurikaan?)
Mitkä ovat arvosi TSH ja T4V ? Entä kuinka suuri on lääkitysannoksesi?
-kerro niistä meille tänne samoista asioista kärsiville,niin annamme omista kokemuksistamme sinulle kuulumisia. :)

Äänestä

Ehkä sun arvot ei oo kohdillaan? Paljoko olleet viime mittauksessa?

Äänestä

Joo, paino ei tosiaan putoa helpolla, jos on arvot vinksallaan! Siispä kannattaa tarkasti seurailla kilppariarvoja lääkärin avulla.

Omasta kr-leikkauksesta (koko kilppari poistettiin) on nyt 3 vuotta ja vasta viime talvena arvot olivat normaalit. Ja vasta sen jälkeen alkoi painokin putoamaan. Viime vuonna sain muutaman kilon työllä ja tuskalla pois, enkä jaksanut enää. Tänä keväänä on lähtenyt jo melkein 10 kiloa paljon vähemmällä työllä! Ja puserrus jatkuu vielä... :)

Äänestä

Olen tod näköisesti sairastanut 10 v ilman että osattiin diagnosoida vajaatoimintaa kilpirauhasessa.Puolen vuoden aikana painoni nousi 30 kg ja lääkärit hymäili että nyt on se ikä 45 v.Kolme vuotta sitten tunnistettiin sairauteni kun "hypin pöydälle".Paino putosi 10 kg ja vielä 20 kg ylipainoa.Karseeta.
JOKa pvä 7 kertaa viikossa n 40 minsaa lenkillä ja puoli tuntia jumppaa ja ruoka ilman suolaa,rasvat pois ja lihat pois olleet n 20 vuotta.Välillä tai usein tulee uskon puute mutta elämäntapojani en muuta mutta paino ei putoa, onneksi ei nousekaan.
Nyt olo ns terve ja se pääasia vaan keinoa en keksi miten putoaisi paino kun liikun säännöllisesti ja ruokailua en voi enää muuttaa sillä liikun jo nyt raja-arvoilla että on riittävä kalorimäärä.
ennen sairautta ei paino-ongelmia.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Paivi kirjoitti:

Olen kärsinyt vajaa toiminnasta jo lähes 15 vuotta ja ainoa ongelmani on, että painon pudotus ei meinaa onnistua, onks joku jolla ois sanoja ongelmia???

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu