Keskustelu on vain täysi-ikäisille

Tämän keskustelualueen sisältö ei sovi alaikäisille. Jatka vain, jos olet täyttänyt 18 vuotta.

Nahkanlähtö

Terskastani ja esinahasta lähtee nahkaa ja siinä näyttäisi olevan jotain ihottumaa. Terskan alaosa on punainen ja myös esinahasta noin 2 cm (taakse vedettynä).

Epäilen, että johtuu shampoolla pesusta, mutta pelottaa, kun noin viikko sitten harrastin seksiä ilman kondomia ensimmäisen kerran uuden tyttöystäväni kanssa.

En uskalla kysellä tyttöystävältäni, joten kysäisen teiltä.
2818
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Itsellänikin terskan iho on silloin tällöin kesinyt. Juttelin asiasta lääkärini kanssa, joka kertoi sen johtuvan vain ihon kuivumisesta (esim liika pesu tai juuri se mainitsemasi shampoo). Ellet tiennyt, niin terskaan ja esinahalle voi ihan hyvin sivellä pesun jälkeen jotain kosteuttavaa yleisvoidetta (esim Apobase) ihon kuivumsien välttämiseksi. Puhtaana pito on tärkeää, joten älä lakkaa pesemästä! Olen myös huomannut että ihon joskus kuivuvan suojaamattoman yhdynnän jälkeen, johtuneeko tuo sitten emättimen eritteistä?

Esinahan punoitus on myös tuttua. Joskus tuo johtuu pelkästä ärtyneisyydestä (esim. harrastanut useamman kerran seksiä viikonlopun aikana) ja on lähtenyt itsestään pois. Toisaalta esinahkasi saattaa myös olla tulehtunut, mikä ei sekään ole isompi homma. Itselläni on myöskin ollut kyseinen tauti, lääkärin ohje oli, että peniksen kärkeä pitää liuoittaa haalassa vedessä johon on sekoitettu antiseptistä nestettä (septidin, apteekista) muutama kerta päivässä. Aine tappaa bakteerit ja turvoituksen pitäisi lakata muutamassa päivässä.

Ellei sukupuolitaudin mahdollisuutta ole (et ole pettänyt tai aiemmin harrastanut suojaamatonta yhdyntää) sinulla ei tulisi olla mitään huolehdittavaa, vakavia oireita nuo eivät ole. Laita vaikka mailia, jos on enemmän kysyttävää.

Tsemppiä.

Äänestä
  • näyttää luontokin kärsivän... Juu, mun miehellä on aivan sama ongelma ja ensiapuna kokeili pesutapojen muutosta. Vaihdettiin hajustetuista suihkugeeleistä apteekin Sebamed-nimiseen PH neutraaliin pesuaineeseen. Ja mikäli emme ole sekstailleet, silloin pesuksi riittää pelkkä vesi. Lääkäriveljeni sanoi, että samoin kuin osa naisten hiivatulehduksista, suuri osa näistä miesten hilseilyistä johtuu liiasta pesemisestä. Hankaamisella, voimakkailla saippuoilla tapetaan ihon oma terve bakteerikanta (kaikki bakteerithan eivät ole pahoja tai ovat pahoja vain liikaa lisääntyessään mm.hiiva) ja kierre on valmis.
    Helli kalleimpaasi! Näissä samoissa tuoksuttomissa apteekkisarjoissa löytyy myös sopivia lotioneita. Nää konstit auttoivat meillä. Tuli vielä mieleeni se, että olisko mahdollista että miehellä lateksiallergia vois ilmetä tuolla tavalla? Itselläni (naisella) siihen liittyy kova kuumotus, kutina ja turvotus.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


miespuolinen kirjoitti:

Terskastani ja esinahasta lähtee nahkaa ja siinä näyttäisi olevan jotain ihottumaa. Terskan alaosa on punainen ja myös esinahasta noin 2 cm (taakse vedettynä).

Epäilen, että johtuu shampoolla pesusta, mutta pelottaa, kun noin viikko sitten harrastin seksiä ilman kondomia ensimmäisen kerran uuden tyttöystäväni kanssa.

En uskalla kysellä tyttöystävältäni, joten kysäisen teiltä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu