Niin, olen näitä puutarha-hommeleita vasta harjoittelemassa ja nyt kysynkin tälläistä asiaa. Ostin muutaman kuunliljan ja liljan mukulan / juurakon (?), näissä sanotaan vain, että istutus viimeisten pakkasten jälkeen, helmi-, maalis- ja huhtikuu on molemmissa istutusajankohtia. Nyt eletään maaliskuuta ja tuntuu kaukaiselta ajatus päästä näitä ulos maahan istuttamaan. Voisinko siis istuttaa ne nyt vaikka ruukkuun sisälle ja sitten kesällä siirtää ulos? Samaten on muutamia daalioita. Vai onko tässä mitään järkeä sisälle istuttaa, vai odotella vain rauhassa ja sitten (luultavasti) täällä etelä-Suomessa pääsee kai huhtikuussa ne pihalle laittamaan...?
kuunliljan ja liljan kasvatus
pähkäilijä...
57518
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Istutin itse viime keväänä tilaamani kuunliljan juurakot huhtikuussa isoihin muoviruukkuihin. Alkukesästä sitten istutin mukavalla alulla olevat taimet penkkiin. Koska ensimmäisenä kesänä ei tule vielä kovin näyttäviä kasvustoja, niin ehdit kyllä hyvin istuttaa ne maahan maan sulettua.
Nyt olen tilannut 14 kpl juurakoita ja en aio tilanpuutteen vuoksi esikasvattaa niitä eli laitan ne alkukesästä maan sulettua kasvupaikalleen. Samoin aion tehdä varjoliljallekin. Kuunliljahan on hidas "nousemaan" eli heti alkukesästä et tule näkemään sen "loistoa" vanhaltakaan yksilöltä.
Säilytä juurakot ja mukulat niin, että ne eivät pääse homehtumaan kesää odotellessa!
Kuule, tekstissäsi vilahti varjolilja. Kerro mulle hyvä ihminen, mistä niitä alkuja saisi tilata. Asun Pohjanmaalla eikä niitä todellakaan tunnu löytyvän mistään. Varsinkin lilaa versiota himoitisin.
Tilasin martagon varjoliljaa (punertava versio), tilausnumero Lil-02, Puutarhakeskus Kauppilasta (e-mail: [email protected]) 5 kpl maksaa 19,90e ja yksittäin 5,80e. Eli ei siis kovin halpoja:)
Huomioi, että toim. kulut ovat 10e ja jos tilaat alle 35e:lla, lisätään siihen vielä 5e pientoimituslisä! Eli kannattaa tilata muutakin samalla tai sitten saada tilauskimppaan muitakin, niin kuin itse sain.
www.kauppila.fi. (kevätkuvasto 2006)
Minulla on juuri sellainen, yxi kpl, tullut siementaimena tiikerililjojen matkassa... :-)
Löysinkin aamukahvilla Viherpihaa nro 3/2006 selatessani artikkelin juuri liittyen tähän aiheeseen! Siellä kerrotaan juuri gladioluksen, liljojen ja daalian ruukuttamisesta. Kyllä siis voi ruukuttaa niin saa aiemmin ja pidempään kukkimaan. Ja matalat; 30-50 senttisiksi kasvavat daaliat sopivat ruukkuun. Itsellä ainakin kävi niin, että mahtavassa kukinnossa olevat daaliat saivat viime syksynä kylmää ja nuupahtivat kun en tajunnut niitä suojata.