Olemme menossa kesällä Bratislavaan. Onko jossain saatavilla karttoja ja opaskirjoja kohteeseen? Kirjakauppa myi "ei oota". Netistä löytyy surffaamalla jotain sekavia karttoja, mutta olisiko saatavilla joko äärimmäisen hyviä linkkivihjeitä tai painotuotteina karttoja ja oppaita?
Karttoja ja opaskirjoja?
6
1037
Vastaukset
- Pohjanääliö
Tässä muutamia nettikarttja Slovakiaan:
http://mapy.zoznam.sk/
www.mapy.sk- alkup.kyselijä
Kiitos paljon.
- Novy.most
Bratislavan sivuilla on kaupungin kartta josta voi hakea myös kadun nimellä paikkaa:
http://www.bratislava.sk ja siitä linkki "Mapa".
Nový most - Kirjakaupasta
pitäisi löytyä jonkinlainen opaskirja. Itse kävin Bratislavassa 2 vuotta sitten, jolloin kirja oli juuri tulossa Akateemisen valikoimiin. Niinpä printtasin netistä jonkin verran tietoa ja ostin oppaan paikanpäältä ensimmäisenä päivänä. Halvalla lähti!
- Novy.most
Jos aikoo ostaa englannin (tai saksan tai slovakin tms) kielisenä opaskirjoja, niin kannattaa ehdottomasti säästää ja ostaa ne vasta sieltä.
Ellei ole pakottava tarve saada niitä jo ennen matkaa. Mutta lonelyplanetit ja etenkin paikalliset opukset on paljon halvempia BAsta ostettuna.
Nový "budjettimatkalainen" most
- Novy.most
Tajusin vasta nyt että voithan tilata www.amazon.co.uk-sivuilta ihan paperisen kartan,jos haluat. Ainakin mulle kirjatilaukset on tulleet mainiosti perille.
Toivottavasti ehdit vielä ennen matkaasi saada kartan käsiisi...?
Nový most
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava
Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I1173093Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa
Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk572768Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista
Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro352162Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä1012081Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva441931Mikä aate kaiken pahan takana?
Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.1251930Muistan vuosikymmenten takaa
Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.81035Kristinoppi ja vähäkatekismus:
Luther Lapsikasteesta: "Mitä kaste antaa eli hyödyttää? Kaste vaikuttaa syntien anteeksiantamuksen, vapauttaa kuolemas67964Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!
Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville11898Valtuuston puheenjohtaja ei hallitse kokousta
Kemijärven kaupunginvaltuuston puheenjohtaja antoi teatterin pyöriä valtuustossa. Sosialidemokraattien Risto Korkalon pu77880