kaikkea vihataan ja kedehditaan kun nyt Ladaakin,joka on tosiaan hyvä auto.Kannattais edes koeajaa uusi 110 vaikka ei olisikaan rahaa ostaa sitä.takaan että yllätytte positiivisesti.On niin halpa että jos jotakin tuliskin on varaa korjata vaikka 10.000 nilla
kyllä on säälittävää porukkaa
aki
8838
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Olen koeajanut pari kertaa ja todennut ettei minulla todellakaan olisi varaa haaskata autonostoon tarkoittamiani rahoja 110:aan.
Yllätyin positiivisesti, kun tajusin että "Ladojen ketju" kohdallani katkesi nyt tähän. Samara käytettynä antoi vastineen rahalle mutta kun uutukainen ei tuonut mitään lisää. Autonvalinta oli kerralla selvä: laatuauto Saksasta. Olen ollut tyytyväinen: korjauskulut vuoden aikana 200€.
Yksikin viisastunut on aina parempaanpäin.
Olen hyvin onnellinen puolestasi.
110 KORJAUSKUSTANNUKSET 2-VUODEN AJALTA NOI 25 €.
TÄÄ ON MUUTEN TOSI.NÄÄKIN OLLUT POLTTIMOITA.
Ajanut tämän kahden vuoden aikana. Eihän korjauskuluja saa tulla autoon ainakaan 3v:n tai 100 000km aikana ollenkaan.
vaan todetaan, että suunilleen samalla rahalla saa uuden Fiat Punton, joka sentään on jo auto. Myös uuden Ladan hinnalla saa vaikka kuinka montaa merkkiä noin viisi vuotta vanhana. Ladan kohdalla käsite "uusi auto" ei merkitse mitään.
No no en kyllä ostaisi puntoa se ei korvaa ladaa,kuin ajettavuudeltaan,ei muuten.
Ajoin vuoteen vuodesta 1978-1991 asti Ladoilla, noin 25000 km vuodessa. Kolmeen ladaan tuli korjauskustannuksia noin 1200 mk/vuosi. Keskikulutus oli 8.9 l/100km.
Sitten vaihtui työt ja automerkki.
Sen jälkeen olen ajanut noin 45000 km/vuosi, vaihdan autoa aina hiukan alle 200000 km ajettuna, neljän viiden vuoden välein. Kulutus on ollut noin 5.8l/100km dieseliä.
Alla on ollut koko ajan saman saksalaismerkin eri malleja ja normaalien huoltojen lisäksi korjauskulut ovat tasan 0e. Kerran meni tuulettimen moottori takuuaikana ja yksi takaisinkutsu jossa korjattiin pakoputkea, mutta siinä kaikki.
Säästö pelkissä korjaus- ja pa-kuluissa on vuositasolla noin 2500 euroa. Lisäksi saa joka päivältä kilometrikorvaukset, kun ei tarvitse seisottaa autoa korjaamolla.
Neljässä vuodessa noin 200000 km ajetun Ladan markkina-arvo katoaa täysin, mutta tällä nykyisellä merkillä ja mallilla arvonmenetys on ollut noin 6500-7500 e/4v, säästöä kertyy siitäkin.