Meillä on noin 10 vuotta vanha ilmalämpöpumppu ja nyt on huomattu ettei siitä tule niin lämmintä ilmaa kuin pitäisi. Meillä on kodin laajaturva tapiolassa, korvaakohan tapiola ton ikästä ja minkä verran, jos vaihtaa uuteen.
Vastaukset 5
- ...
jos et pysty osoittamaan mitään tiettyä äkillistä tapahtumaa, jossa se pumppu olisi hajonnut.
Ja vaikka pystyisitkin, niin kymmenen vuotta vanhasta vehkeestä menee ikävähennyksiä jo aika paljon. En tiedä paljonko ovat prosentit, mutta 10(?) voisi olla realistinen. Jos uusi pumppu maksaa vaikkapa 2000euroa ja omavastuu vaikkapa 200, niin ikävähennysten jälkeen saisit korvausta, siis JOS pystyisit jonkun tapahtuman osoittamaan 2000e - 8 (tai9) x 10% - 200e eli 200e.
Ei vakuutus ole mikään remonttirahasto. Tavarat ja talot vanhenevat ja niitä pitää aina välillä remontoida ja vaihtaa uusiin. Eihän vakuutuksen idea ole se, että aina säännöllisin väliajoin remontoidaan talot ja autot ja kaikki muu vakuutuksen piikkiin.- Anonyymi
Kukaan ei väitä et vakuutus olisi remonttirahasto, mutta sitä varten ihmisillä on vakuutus, jotta saa korvausta rikkoutuneesta laitteesta..
- Markku
Samoilla linjoilla edellisen kommentaattorin kanssa. Ikävähennys% ratkaisee, paljonko korvataan. Lähivakuutuksessa vähennys toisesta vuodesta alkaen on 6 % / vuosi. Ensin lasketaan ikävähennys ja sen jälkeen vähennetään vielä omavastuu. Tapiolan ikävähennyksistä en tosiaan tiedä, mutta todennäköisesti ( Tapiolan myyjien mukaan ) kaikki vahingot korvataan täysimääräisesti, laitteen ikään katsomatta. Epäilen....:(
- jos on arvoa laitteella vielä
Eipä mahda noin vanhasta saada enää mitää korvausta. Mutta ei laitteen rikkoutumiseen tarvitse mitään syytä perustella, jos on laajin vakuutusturva. Jos on nuukaillut ja ottanut vain kaikkien suppeimman vakuutusturvan, niin silloin korvaus riippuu myös siitä mikä rikkoutumisen on aiheuttanut. Näin se menee. Kun on laaja turva, niin kaikki korvataan.
- misterif
jos on arvoa laitteella vielä kirjoitti:
Eipä mahda noin vanhasta saada enää mitää korvausta. Mutta ei laitteen rikkoutumiseen tarvitse mitään syytä perustella, jos on laajin vakuutusturva. Jos on nuukaillut ja ottanut vain kaikkien suppeimman vakuutusturvan, niin silloin korvaus riippuu myös siitä mikä rikkoutumisen on aiheuttanut. Näin se menee. Kun on laaja turva, niin kaikki korvataan.
Nyt tähän keskusteluun tulee korostaa sitä että
yksikään kotivakuutus Suomessa ei korvaa irtaimistoa, joka vanhuuttaan hajoaa.
Ilmalämpöpumppu joka on seinässä kiinni, moottori toimii, mutta ei tule lämmintä ilmaa. Siinä on vika. Mitään tapahtumaa ei ole kerrottu missä laite olisi rikkoutunut, eli olisi vakuutuksen korvauspiirissä.
Älkää hyvät ihmiset kirjoitelko, että laajataso korvaa, jos laite hajoaa huvikseen. Sellaista vakuutusta kutsutaan valmistajan takuuksi tai myyjän takuuksi ja on voimassa määräajan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1011233
Salaisuudet paljastuu
Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku91850Poliisi pamputti Variskankaalla
Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella31774- 66683
Karita Tykkä mennyt kihloihin.
Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.93616- 32605
S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan
S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist16574- 18558
Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa
Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta43523- 10466