KAUNEUS

ei niin kaunis,muttei rumakaan

Olen pannut merkille uskovissa loistaa jotenkin ihmeellinen kauneus.
Jos vaikka kadulla tulee vastaan henkilö,melkein näkee kasvoista,tuossa on uskova.
Uskovissa on tosiaankin salaperäistä kauneutta,johtuukohan Raamatun lupauksista?
Sanotaanhan siellä ainakin,iloinen sydän kaunistaa kasvot.
Kyllä elämän tavat kaunistavat luonnollisesti.Ja näkeehän sitten vastaavasti synnin surkastaman ihmisen jo kaukaa jos vastaan tulee.
Jeesukselta voi varmasti myös anoa kauneutta itselleen, vai mitä mieltä?

8

661

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kun Pyhä Henki saa
      valloittaa sisäiset silmämme
      niin Jeesus kulkee
      meissä rauhan askelin
      ja Rakkauden katsein.

    • Saman huomannut

      Se kauneus on heijastusta Kristuksesta. Häntähän me katselemme kuin kuvastimesta ja muutumme kirkkaudesta kirkkauteen niinkuin muuttaa Herra joka on Henki!

    • Paha on anoa, se kun pitäisi sitten tehdä jo ennen syntymää. Syntymän jälkeen on jo liian myöhäistä.

      • Tuli mieleen eräät joulujuhlat nuorena. Minä olin yksi kolmesta nuorukaisesta, jotka joutuivat menemään lavalle koko yleisön eteen, katsomaan itseään silmiin kädessään olevasta peilistä ja sanomaan kovalla äänellä: "Ohoh, osaapas ihminen olla nuorena nätti!" Se oli voittaja, joka pystyi sanomaan tuon lauseen useamman kerran rupeamatta nauramaan. Hävisin kättelyssä kilpailun.

        Nyt myöhemmin, kun vuosia on karttunut, ajan toisinaan peilin edessä partaa ja kokeilen samaa testia. Ei naurata enää yhtään! Ei tosiasioille pidä nauraa.

        Paavalista kerrotaan, että hän oli lyhyenlänttä ja kaljupäinen mies jossa ei ollut maininnan arvoista kehumisen kohtaa, mutta historioitsija kertoo, että "kun hän rupesi puhumaan jostain Krestuksesta niin hänen kasvonsa loistivat kuin enkelin kasvot". Sisäinen lepo ja tyyneys kaunistavat kasvot.

        Hyvää maanantaipäivää veli.


    • terjaliini

      kauneutta voi anoa pyytämällä Pyhää Henkeä asumaan omaan sydämeen ja ohjaamaan omaa elämää. Se kauneus ei ole ulkoista vaan sisäistä rauhaa Herrassa. Ja sisäinen kauneus saa loistamaan ulkoisen olemuksen. Oli sitten omasta mielestään ruma tai kaunis.

      • kutsutaan

        yleisesti hyväksi itsetunnoksi ja terveeksi identiteetiksi sekä niiden pohjalta kumpuavaksi henkilön fiksuudeksi.


    • yksi uskis

      kavereistani samaa. Se silmistä loistava ilo ja rauha kaunistaa kasvot.

    • Katsos vaan2

      Uskovainen voi loistaa jumalallisella rakkaudella täytyttyään niin, että hänestä näkyy nöyrä uskovainen ei uskoville!

      Tunnen paljon myös ei uskovia, jotka vaeltavat puhtaasti elämässään ja heidänkin olemuksestaan näkee puhtauden - Silmistä näkyy ilo ja sielun maailmojen puhtaus! Näinhän meidän uskovien kohdalta pitäisi näkyä myös ja ennen kaikkea!

      Nöyränä sanon, että luokseni tulevat ihmiset sanovat usein, että minusta näkyy lähimmäistään rakastava uskovainen ja sisäinen puhtaus! Nöyrin mielin anonkin Jeesukselta, että voisin rakastaa muita ihmisiä Hänen antamalla rakkaudellaan ja että minusta näkyisi Kristusvalo maailmalle!

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka oli töllöntyön tekijä?

      Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt
      Pieksämäki
      44
      4826
    2. Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja

      Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.
      Pieksämäki
      61
      2701
    3. Jenkkilahkojen kastekaava

      Jenkkilahkojen yhteinen kastekaava on kirjoitettuna Mormonin Kirjaan, Moroni, luku-8 Pienten lapsien vanhempia uhataan
      Kaste
      139
      1064
    4. Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!

      Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin
      Kaste
      161
      1035
    5. Odotan sitä hetkeä

      kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
      Ikävä
      71
      1034
    6. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      124
      989
    7. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      72
      964
    8. Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma

      Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?
      Sinkut
      185
      878
    9. Mitä ajatuksia miehet, jos..?

      Nainen on 40v eikä ole omia lapsia?
      Ikävä
      137
      865
    10. Se mies rakastaa minua

      Ja minä rakastan häntä. 😌
      Ikävä
      49
      864
    Aihe