AS2:n vaihto DIN-laitteeksi ?

Vesku

En halua hankkia AS2:een sopivaa CD-poksia joten on laitteen vaihto edessä. Hommassa tarvitaan ilmeisesti jonkinlainen asennusrauta joka laitetaan entisen soittimen paikalle. Siinä on ilmeisesti kotelo esim aurinkolaseille. Vai onko??

Onko kukaan tehnyt ko. hommaa
Auto on 900 -97

2

505

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Turbo Sensonic

      Ainoastaan toisin päin! Vaihdoin Saabissa alunperin olleen Made For Saab -Grundig mankan Clarionin valmistamaksi AS2:ksi (äänenlaatu varmaan 100 kertaa parempi kuin Grundigissa).

      Alunperin autossani oli tosiaan tuon Grundig -mankan yläpuolella tavaroiden säilytyskotelo, johon pystyi laittamaan aurinkolasit. On se tallessa vieläkin. Se oli kiinnitettynä kehikolla ja jollain "liisterillä" Grundigin mankan yläpuolelle. Grundigiin oli 10 -cd:n boksi.

      Myin Grundigin pois, kun sain halvalla ostettua itselleni AS2:n. Se on valitettavasti jenkkimalli, jossa ei ole RDS -radiota, mutta kuuntelenkin pääasiassa vain Radio Cityä, jos radiota kuuntelen. Muuten kuuntelen CD:eitä.

      Miksi et halua hankkia AS2:een sopivaa CD -boksia? CD -boksiksi käy lähes mikä tahansa Clarionin CD -boksi, mutta ei kannata ostaa 6 -cd:tä isompaa boksia, koska AS2 ei tunnista enempää kuin kuusi ekaa CD:tä (prosessori on valmistettu sellaiseksi). Suosittelisin, että ostat AS2:een sopivan Clarionin boksin CDC634 tai CDC635. Tuo CDC634 on parempi vaihtoehto (itselläni on sellainen). CDC635 eroaa CDC634:sta ainoastaan silä, että siinä on optinen liitäntä boksille, jota tuskin
      koskaan tarvitset.

      Itse kun ostin CDC634:n (noin vuosi sitten), se maksoi noin 1350 markkaa. Ei ole paha hinta helvetin luotettavasta, hyvästä ja vankkarakenteisesta boksista. Ostin sen liikkeestä nimeltä AJ Carfix, joka sijaitsee Helsingissä Herttoniemen seutuvilla (Sahaajankatu 19).

      Jos joku on menossa ostamaan jukeboksia NG900:een, niin älä ihmeessä osta sitä Saabilta. He kiskovat sopivasta jukeboksista 2500 markkaa, joka on aivan suolainen hinta verrattuna 1350 markkaan!

      Joten suosittelen, että älä ihmeessä vaihda AS2:sta pois! Esimerkiksi "Speed" -yhteensopivaa toimintoa (volumen säätö Saabin ajonopeuden mukaan yli 60 km/h:ssa) et löydä mistään muusta mankasta. Hommaa mieluummin tuo Clarionin boksi ja nauti saundeista!

      Jos nyt kuitenkin olet päättänyt jo asian valmiiksi, niin voin myydä sinulle tuon kehikon ja kotelon halvalla, jos olet vaihtamassa mankkaa. Ainakin suurimman osan Grundigin malleista pitäisi käydä sellaisenaan Saabin koskettimiin, kunhan vain vaihdat herätevirran ja käyttövirran piuhat keskenään (Grundigin mankassa ja AS2:ssa ne ovat asetettu päinvastoin).

      Voisin olla kiinnostunut ostamaan AS2:si, jos olet todellakin luopumassa siitä tuon jälkeen, mitä kerroin. Jos sinulla on vielä jotain kysyttävää, niin älä epäröi kysyä, OK!

      Lisätietoa Saab 900/9-3:n audiojärjestelmistä:

      http://www.saabnet.com/sites/richard.bevan/

      • Vesku

        Joo olen päättänyt vaihtaa AS2:n pois koska asennan Sonyn järjestelmän autooni. Syitä on monia esim.
        - CD-levyjä saa olla poksissa
        useampi(2 lasta ja heille omat
        levyt)
        - AS2: tehot eivät riitä kun ajan
        yksin
        - ja kenties suurin syy on että
        hyllyssä on valmis paketti
        asennettavaksi autoon

        Olen kiinnostunut ostamaan sinulta kehikon ja kotelon jos se kehikko vaan käy Sonyn laitteeseen.
        Ja kyllähän AS2:n myytävänä on jos vaan hinnasta sovitaan.

        Soittele niin sovitaan tarkemmin!

        040-7071 345


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Natomaa hyökkäsi Iraniin

      Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu
      NATO
      719
      3214
    2. Trump aloitti III maailmansodan tänään.

      Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?
      Maailman menoa
      362
      2922
    3. Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki

      Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o
      Maailman menoa
      72
      2756
    4. Mistä se kertoo

      Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä
      Ikävä
      34
      2636
    5. Rakas tiedät, että toivoisin

      Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja
      Ikävä
      58
      2158
    6. Eräs on taas viettänyt kokoyön täällä!!

      Etkö sä nuku koskaan??
      Ikävä
      49
      1729
    7. Miksi rakastuit

      Kaivattuusi?
      Ikävä
      83
      1688
    8. Viesti miehelle

      Nyt vastaa oikea taa´app. Ainoastaan puhelimitse voidaan selvittää asioita, mutta tuskin sitä haluat kaiken halveeramise
      Ikävä
      13
      1681
    9. Nyt on sanottava että sattuu kipeästi

      Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu
      Ikävä
      18
      1679
    10. Teit asiat lopulta niin

      Ettei meillä ole ikinä mitään mahdollisuuksia toisiimme.
      Ikävä
      57
      1559
    Aihe