Moikka!
Kertoisko joku mitä eroa on yhdistelmävaunuilla tavallisiin vaunuihin verraten? En tiedä vaunuista mitään ja sellaiset pitäisi hankkia. Kaikki ostovinkit tervetulleita. Kiitos!
Kertoisko joku mitä eroa on yhdistelmävaunuilla tavallisiin vaunuihin verraten? En tiedä vaunuista mitään ja sellaiset pitäisi hankkia. Kaikki ostovinkit tervetulleita. Kiitos!
Vastaukset 6
Vanhimmat
Yhdistelmävaunuissa on valmiina istuinosa, jossa on säädettävä jalkatuki ja selkänoja. Pientä vauvaa varten istuimen päälle ja sen sisään asetetaan vaunukoppa. Tällöin koko paketti on aina mukana, mutta vauvaa voi siirtää paikasta toiseen kopassa ja koppa käy myös matkasängystä. Kun vauva kasvaa, siirtyminen istuinosaan on helppoa; koppa jätetään yksinkertaisesti pois.
YhdistelmävaunutYhdistelmävaunujen kopissa on eroja, ne voivat olla pehmeitä (koska istuinosa suojaa vauvaa vaunuissa) tai kovia. Useimmat yhdistelmävaunujen mukana tulevat kopat ovat kokonaan kovitettuja. Kova koppa suojaa vauvaa paremmin, mutta pehmeää kantokassia on mukavampi ja helpompi kantaa. Hyvänä kompromissina on malli, jossa pohja on jäykkä mutta reunat pehmeät.
Yhdistelmävaunut ovat vauvan kulkupeleistä kaikista raskaimmat, koska kaikki osat on aluksi pidettävä mukana. Toisaalta ne kestävät periaatteessa koko lapsen vaunuiän. Tosin monen vanhemmat kokemuksen mukaan jopa merkkivaunujen rungot saattavat kulua liiaksi yhdenkin lapsen kulutuksessa. Vaunut ovat myös suhteellisen raskaat ja kookkaat myös ratasvaiheessa, joten ainakin autoileva perhe siirtyy usein lapsen kasvaessa helpommin kokoontaitettaviin ja pienempään tilaan meneviin rattaisiin.
Täälä lisää http://www.huvitutti.net/arki/tavarat/kulkuv24.html
sen painavemmat oli kopalla tai ilman, kunnon rattaissa ei edes painavat kassit vaikuta työntämiseen, ainakaan omissa emmaljungan 2003 mallissa.
en tiedä ,milloin vauvasi syntyy,mutta
mieti jospa ostaisitkin hyvät kevyet
rattaat ja siihen pehmeä kantokoppa...
itse olen pari lasta sillä tavalla
kuljettanut..mahtuu autoon hyvin ja ei
oel raskaat..
siis yhdistelmät on koppa ja ratas..
Menee vauvasta leikki-ikäiseen
On kyllä isot laittaa autoon edes takas.
VAunut on mun mielestä parempi talvivauvalle
koppa osa on iso mutta kun vauva kasvaa ja
haluaa pystyyn on jo vaunu aika kohta ohi.
Yleensäkin ostattaessa vaunuja ja rattaita
kannattaa ottaa huomioon miten paljon liikkuu
rattailla että on hyvät isot renkaat..
Ja kangas olisi hyvälaatuista helposti
puhdistettavissa.Ja työntökorkeus
yhdistelmävaunu on siis käytännössä rattaat kantokoppa. Vaunut vain pelkkä koppa, mutta isompi ja tukusampi luonnollisesti. Vaunuja aika vähän myynnissä ja hinta aika hurja ainakin kun viimeksi asiaan perehdyin..
Sitten on vielä sellainen versio jossa ostat vaunukopan ja ratasistuimen ja niissä on yhetinen se kuomuosa joka vaihdetaan paikasta toiseen lapsen kasvaessa. Periaatteessa hyvä juttu, mutta hintaa kiitettävästi ja kuomun kangas on selvästi eri näköinen vaikka mitä laatua kun se laitetaan ihan uuden kankaan rinnalle. Lisäksi moni alkaa kyllästyä samaan kuosiin ja aina on yksi ylimääräinen osa säilytettävänä.
Meillä toimivin ratkaisu on ollut tavalliset perusvaunut alussa. Rinnalla hyvät matkarattaat autoiluun yms touhuun, mielellään sellaiset joihin saa turvakaukalon suoraan autosta nostaa. Lapsen kasvaessa on siirrytty aika kevyisiin suht perusrattaisiin kuitenkin kuomullisiin ei mihinkään tarhamalliin.. emmaljungan ec1 ja husky olleet parhaat mallit ensimmäinen todella reilu pituudeltaan ja näppärän pieni, mutta tavarakori aika olematon tilaltaan silti olivat todella oivat pelit - kumpaakaan ei liene enää markkinoilla..
Lisävarusteista sen verran, että itse en ilman hoitolaukkua toimeen tule, mutta vaunujen mukana tulevat eivät ole olleet aina niitä parhaita esim taskuja aika vähänlaisesti. Sadesuojan saa yleensä kaupanpäälle ja sitä kannattaa myös käyttää vikka kuinka laminoituja kankaita tms. Verkkopussi työntöaisaan kannattaa myös hankkia sillä siihen saa vaikka mitä käsistään pois.
Kannattaa mennä pariin-kolmeen kunnolliseen vaunuliikkeeseen tutustumaan myyjän opastuksella vehkeisiin niin saa jotakin kuvaa asiasta. Myös jos olet tavallista lyhyempi tai pidempi niin mitoitus on tärkeä, monasti pitkällä varpaat hakkaa kävellessä jarruihin yms paikkoihin.
eri nettiputiikkien sivuja ni voit helposti vertailla vaunuja.. Ja monella sivustolla myös kerrotaan paljon vaunujen eroista yms. esim www.nicehouse.fi (ja lastenhuone) www.helistin.fi
Www.vauvatar.fi, www.vaunula.com, www.pikkupingviini.fi