AUTOVERO

Kuinka autoverotuksen ongelmia ei ole Suomessa hoidettu, vaikka asiat ovat olleet eduskunnan ja hallitusten tiedossa jo yli kymmenen vuotta.Hölmölän hommaa.On se perkele,ettei tätä asiaa saada oikaistuksi.Byrokraatit kele!
4145
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Niinkuin olet huomannut eri hallitukset vain pelaavat aikaa.Päättäjät tietävät kyllä tilanteen,mutta verotulojen poistuminen budjetista tietäisi ison loven valtion budjettiin.Nyt on valittu sellainen tie,että korjataan pikkuisen ja odotetaan taas EU:n taholta korjausvaatimusta.Näin on mennyt jo yli kymmenen vuotta ja sama peli jatkuu tulevaisuudessakin.Aikanaan kun pääsemme muiden tasolle on samalla vuotuinen käyttömaksu tai millä nimellä sitä silloin kutsutaankin moninkertaistunut ja takuulla muita EU maita korkeampi,sillä Suomessa pidetään yhä autoa statussympoolina eikä pelkkänä kulkuneuvona niinkuin monissa muissa maissa.Sama autoveron(moottoripyörät myös) "älytön" taso on johtanut moniin epänormaaleihin tapoihin hankkia edes hieman kohtuuhintaisempi kulkupeli liikkumista varten.Kaikki muistavat piilofarmarit mistä sai tehdä farmarin tietyn ajan jälkeen joskus 60-luvun lopussa,korinvaihdot,ns.jenkkifarmarit pakuiksi ...on kaikki johtunut pelkästään korkeasta autoverosta.Systeemi on niin rakennettu ettei ns.tavallinen kansalainen voi muuta kuin ihmetellä.

Äänestä
  • systeemit olla sellaisia että virastoissa voidaan valitella työn paljoutta ja ruinata lisää henkilökuntaa ja byrokratiaa?

    Työllistämispolitiikkaa vai järkevää hallintoa?

    Äänestä

ilmeisesti esimerkiksi että veneisiin on tankattava verollista dieseliä. Se on mielenkiintoista että helposti eu pakoittaa uusiin tai kiristyviin maksuihin ja veroihin mutta ei pakota ollenkaan harmonisoimaan siten että verot alenisivat....

Uskooko joku tuota potaskaa mitä nämät meille esittävät?

Heinäluomakin lienee jo ottamassa takapakkia valtion virkojen vähentämisessä ja byrokratian keventämisessä, kun tarkoituksena on ollut eläköitymisen myötä keventää hallintoa. Ilmaskos sitä rahaa taas tarvitaan nyppiä sieltä täältä?

Mietitäänpä nyt. Meille on esimerkiksi tulossa tämä energialausunto eu:n "pakottamana"... Haluaisin tietää miten esimerkiksi kreikkalaiset, italialaiset, espanjalaiset, puolalaiset jne toimivat, pakottaako sielläkin eu että joka pirtistä on löydyttävä joku korkeakoulutetun tekemä lappunen?

Äänestä

narutettavia.

Suomalainen pölkkypää äänestää Tarja Filatoveja eduskuntaan vaikka järkisyyt sanoisivat mitä.

Joten älkää kitiskö pölkkypäät!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


katsastusmies HK kirjoitti:

Kuinka autoverotuksen ongelmia ei ole Suomessa hoidettu, vaikka asiat ovat olleet eduskunnan ja hallitusten tiedossa jo yli kymmenen vuotta.Hölmölän hommaa.On se perkele,ettei tätä asiaa saada oikaistuksi.Byrokraatit kele!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu