autokoulu pelottaa

Heippa!

Täytän kesäkuun lopulla 18 ja autokouluun siis pitäisi mennä.Todellaki haluan ajokortin, mutta pelottaa vaan vähäsen..mitä jos vaikka kolaroin auton siellä? :/
103084
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

autosta, mutta vielä ne suojattomat jalankulkijat ja pyöräilijät. Pääsevät vielä hengestään, kun en osaakaan ajaa liikennesääntöjen mukaan. Tai vielä pahempaa, jos ne ei vaikka noudatakaan niitä... Se oli ainakin minulla pelkona, että esim. joku pikkulapsi hyppää tielle X(

Muutaman ajotunnin jälkeen pelko kuitenkin väheni siedettävälle tasolle, kun oppi jotensakin hallitsemaan autoa. Lisäksi auttoi liikennesääntöjen opettelu, kun oikeasti tietää, mitä tekee ja huomaa muidenkin suurin piirtein näin tekevän. Ja paras apu tietysti on ope, johon on oppinut pikku hiljaa luottamaan...

Kovin rohkea en ole kyllä vieläkään ja nähtäväksi jää loppuuko ajelut, jos jossain vaiheessa kortin saatuani joudun yksin ajelemaan.. ;-)

Että eikun ilmoittautumaan vaan, minua pahempaa pelkuria ei olekaan...?

Äänestä

Mä luulen, että kyllä sun pelkosi siitä sitten pikkuhiljaa vähenee kun sä opit ajamaan sitä autoa ja sitten kun sitä varmuutta tulee siihen ajamiseen. Sun pitää vaan luottaa siihen opettajaan, että painaa jarrua tai tarttuu rattiin jos jotain meinaa käydä. Autolla ajaminen ei kyllä ole mikään maailman helpoin asia, ei mun mielestä ainakaan, mut ei sitä myöskään tarvii ihan pelätä. Toki aina tietty jännitys on aina ihan tervettä, ei siitä pääse mihinkään. Itse sain tänään kortin, ja porukoiden kanssa tuli käytyä jo hieman ajelemassa. Hieman jännittää tuo kun ensimmäisen kerran lähtee jossain välis ajeleen autolla.

Äänestä

,,,

Äänestä
  • jotka nimenomaan eivät jännitä ja siten luulevat osaavansa heti alussa kaiken. Kallonpohja paistaa katseesta.

    Äänestä

Suosittelen, että kiertelet paikkakuntas autokoulut, niin kyllä se sopiva sitten sattuu kohdalle, jossa kemiat henkilökunnan kanssa natsaa. Pidä vaan mielessäs, ettei kannata missään vaiheessa sortua "tyttömäiseen panikointiin" ratin takana, panikoidessa ryssii. Ajaminen on helvetin kivaa puuhaa ja harjoittelu tekee mestarin. Voithan hakea hieman tuntumaa autoon omalla pihalla tai suljetulla alueella tutun autolla ennen autokoulua, niin tiedät, miltä ratti käsissäs tuntuu.

Äänestä

Unohtaa se kortti kun noin pelkuri olet. Sen on parasta kaikille. Sillä siitä ei tule kyllä mitään ja takuu varmasti kun tolla asenteella olet et tule inssiä suorittamaan kerralla.

Äänestä
  • Kaikista pahimpia törttöjä liikenteessä ovat ne, jotka omasta mielestään osasivat jo ajaa ajokouluun mennessä.

    Väärästä ajotavasta poisoppiminen ja ns. räkänokkamainen näsäviisaus ja turhat luulot omasta ajotaidosta näkyvät kyllä tilastoissa.

    Ajokoulussa opit ajamaan takuuvarmasti, jätä idioottien kommentit omaan arvoonsa,tsemppiä!!

    Äänestä

Äläs suotta pelkää.
Autosta ja kaikesta mitä tapahtuu tunneilla vastaa opettaja.
Eli jos ajat ylinopeutta sakot saa opettaja jne.
Ja kyllä opettajat on tottuneet kaikenlaisiin oppilaisiin elikkä apu kyllä löytyy sullekin.

Tsemppiä ja rohkeutta

Äänestä
  • Noihin ilkeisiin kommentteihin en edes vaivaudu vastaamaan... mutta kiitos kaikille tsemppailusta!:)

    Äänestä

  • Nina- kirjoitti:

    Noihin ilkeisiin kommentteihin en edes vaivaudu vastaamaan... mutta kiitos kaikille tsemppailusta!:)

    ...menet selkä suorana ilmouttautumaan autokouluun. Jokaista on varmasti jännittänyt.
    Autokoulua valitsemisessa kaannattaa selvittää tosiasioita, älä siis luota pelkkiin kavereihin.

    Yleisesti ottaen ensimmäisillä ajotunneilla opettaja kertoo sinulle hallintalaitteet ja sitten opastaa, jonka jälkeen saat itse kokeilla. Ei sinun ole pakko liikenteeseen heti lähteä. Vaan vaadit, että haluat ensimmäiseksi tuntumaa ajoneuvoon.

    Ota vaan rauhallisesti ja kunnioita myös muita tielläliikkujia!

    Turvallisia kilometrejä!!

    LM

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Nina- kirjoitti:

Heippa!

Täytän kesäkuun lopulla 18 ja autokouluun siis pitäisi mennä.Todellaki haluan ajokortin, mutta pelottaa vaan vähäsen..mitä jos vaikka kolaroin auton siellä? :/

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu