Vieroitusoireet Oxaminista!

Olen käyttänyt Oxaminia kohta vuoden säännöllisesti ja aivan "asiallisesti" (lue: lääkärin määräyksestä). Olen nyt lopettamassa käyttöä ja vieroitusoireet ovat ilmeisesti tulossa... tai tulivatkin. En tiedä.

Onko annos 15mgx3pvä ollut liian iso? Tosin viimeiset 3 kuukautta olen ottanut vain 15mgx2pvä. Olen aloittanut rauhallisen annoksen tiputuksen, mutta ilmeisesti olisi pitänyt aloittaa vieläkin rauhallisemmin??

Onko kellään kokemuksia?? Kaikki vinkit otan mielelläni vastaan. Tämä annoksen tiputus alkoi vajaa viikko sitten ja nyt yritän huomenna olla puolikkaalla tabletilla aamuin illoin... ajattelin jatkaa tuolla annoksella ehkä seuraavan kuukauden. Ja sitten pudottaa vielä puolikkaastakin puolikkaaseen... Selostinpas hankalasti. Toivottavasti joku osaa auttaa! Lääkärille menen vasta ensi kuun lopussa enkä jaksa hänelle nyt soittaakaan, kun se on aina sellaista hymistelyä sieltä päin...
2363
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

15 mg kolmesti päivässä ei ole suuri annos. Kaksi kertaa 15 mg päivässä on pieni. Lopettele todella hitaasti, vaikka puolita toinen annos vaikka 1-2 viikon välein. Kestää noin vuoden ennen kuin aivot ovat vapaat ja reseptorit puhtaat bentsoista. Ei toki vierotusoireet niin kauan, jos niitä edes tuleekaan. Silloin jos kello kädessä kyttää tuleeko, ne tulee 100 prosenttisen varmasti.

Vaoimia sulle ja sä pääset kyllä eroon!

Äänestä
  • Kiitos, asiallisesta vastauksestasi. En oikein hahmottanut onko 15mg kahdesti päivässä pieni vai iso annos... sen muistan, että alussa menin ihan "pihalle" tuosta lääkkeestä. Mutta tosin silloin oli pakko aloittaa lääkitys. Toivon, että nyt pääsen eroon rauhoittavista ja tulevaisuudessa tarvitsisin niitä enää "tarvittaessa".

    Luinkin Antti Heikkilän "Riippuvuus" kirjasta, että todellakin kestää n. vuoden ennenkuin kehosta on poistunut tuo lääkeaine. Kuulostaa todella pahalle! Mitä ihmettä sitä oikein on elimistöönsä tunkenut????? Miksi ihmeessä lääkäri ei puhunut esim. tuollaisesta?? No, tämä oma psykiatrini on hieman (!) hymistelijä tyyppi pöytänsä takana *huokaus*

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Totaalisen pulassa kirjoitti:

Olen käyttänyt Oxaminia kohta vuoden säännöllisesti ja aivan "asiallisesti" (lue: lääkärin määräyksestä). Olen nyt lopettamassa käyttöä ja vieroitusoireet ovat ilmeisesti tulossa... tai tulivatkin. En tiedä.

Onko annos 15mgx3pvä ollut liian iso? Tosin viimeiset 3 kuukautta olen ottanut vain 15mgx2pvä. Olen aloittanut rauhallisen annoksen tiputuksen, mutta ilmeisesti olisi pitänyt aloittaa vieläkin rauhallisemmin??

Onko kellään kokemuksia?? Kaikki vinkit otan mielelläni vastaan. Tämä annoksen tiputus alkoi vajaa viikko sitten ja nyt yritän huomenna olla puolikkaalla tabletilla aamuin illoin... ajattelin jatkaa tuolla annoksella ehkä seuraavan kuukauden. Ja sitten pudottaa vielä puolikkaastakin puolikkaaseen... Selostinpas hankalasti. Toivottavasti joku osaa auttaa! Lääkärille menen vasta ensi kuun lopussa enkä jaksa hänelle nyt soittaakaan, kun se on aina sellaista hymistelyä sieltä päin...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu