Äippäloman alkaminen

Hei kaikki!

Tyhmä kysymys luvassa... Eli kun laskettu aikani on 7.6., niin jos aloitan äitiyslomani 30 päivää ennen, mikä päivä se tarkalleen on? Lasketaanko siis lauantait mukaan? Entäs itse laskutettu aika -päivä, eihän sitä enää lasketa mukaan? Kiitos viisaammille =)
91002
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Kelan sivuilta löydät laskurin.

Äänestä

hei!
minä yritin aikanaan laskea itse tuon ja yritin ottaa kaiken mahdollisen huomioon,mutta laskin silti väärin ;/ siis kannattaa mennä kelan sivuille www.kela.fi -> valitse kohta : Lapsiperheille -> sitten vasemmasta laidasta : Vanhempainetuudet.. kelaa tekstiä vähän alemmas ja valitse tekstin seasta PÄIVÄRAHAKAUDEN AJOITTUMINEN.. näin saat tietää ä-loman alkamisen ja pituuden ja vanhempainrahakauden jakson myös.

Äänestä

siis voinhan sinulle ne laittaa

äitiysrahakausi 2.5 06-2.9 06 (105 arkipäivää)

vanhempainrahakausi 3.9 06- 13.3 07 (158 arkipäivää)

mutta totta kai kannattaa vielä itse tarkistaa:)

Äänestä
  • Kävin itse asiassa jo katselemassakin Kelan sivuilta laskuria ja 2.5. sieltä tuli äitiysrahakauden alkupäiväksi. Eli teen siis viimeisen työpäivän 1.5. ja loma alkaa 2.5.. Kiitos kaikille vastauksista!

    Äänestä

  • Mappe morottaja kirjoitti:

    Kävin itse asiassa jo katselemassakin Kelan sivuilta laskuria ja 2.5. sieltä tuli äitiysrahakauden alkupäiväksi. Eli teen siis viimeisen työpäivän 1.5. ja loma alkaa 2.5.. Kiitos kaikille vastauksista!

    niin yleensä äitiysloma alkaa rv 35 0, mutta laskuri ottaa sit nää poikkeukset huomioon.

    Äänestä

  • palata töihin kun vauva on vasta 9 kuinen ja jos ei oo varaa jäädä kotihoidontuelle?

    Äänestä

  • pitääkö kirjoitti:

    palata töihin kun vauva on vasta 9 kuinen ja jos ei oo varaa jäädä kotihoidontuelle?

    Näin se kyllä valitettavasti on.

    Äänestä

Mutta eikö äitiysloman alkamisesta olisi pitänyt ilmoittaa työnantajalle 2 kk ennen loman alkamista eli sun (ja myös mun :)) tapauksessa 2.3.? Ainakin mun kohdalla työnantaja oli tästä tarkkana ja pyysi vähän väliä äitiyslomahakemusta, jotta voi laittaa paikan hakuun että mulle saadaan sijainen!

Äänestä
  • Minä ilmoitin raskaudestani hyvissä ajoin pomolleni ja samalla keskusteltiin äippälomalle jäämisestä. Täällä ollaan tosi rentoja, pomolle riittää, että tietää, että jään toukokuun alussa pois töistä. Tällä viikolla katsotaan kaikki paperit talouspäällikön kanssa kuntoon, saanpahan nekin sitten eteenpäin! Olen viivyttänyt hakemusten lähettämisen ihan viime tippaan, jotta saisimme uuden äitiyspakkauksen 2006 =)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mappe morottaja kirjoitti:

Hei kaikki!

Tyhmä kysymys luvassa... Eli kun laskettu aikani on 7.6., niin jos aloitan äitiyslomani 30 päivää ennen, mikä päivä se tarkalleen on? Lasketaanko siis lauantait mukaan? Entäs itse laskutettu aika -päivä, eihän sitä enää lasketa mukaan? Kiitos viisaammille =)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu