Raskaus ja kuntosalitreenaus

Hei.
Olen ensimmäistä kertaa raskaana ja haluaisin tietää olisiko mahdollista jatkaa hyvin alkanutta kuntosali harjoittelua raskauden aikana? Onko kokemuksia? Kiitos vastauksista.
43543
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

voit jatkaa harjoittelua, mutta kannattaa pyytää trainerin tekemään uusi ohjelma sulle jottet tee mitään vääriä harjoituksia.

Itselleni tehtiin ohjelma ja on yhtä tehokas kuin ennenkin, mutta useimmat laitteet vain korvattiin turvallisemmalla harjoittelulla, ettei kohdistu turhia paineita mm.kohtuun ja vatsaonteloon.

Pois jäi heti mm. jalkaprässi. Nykyään teen takapuolen ja jalat askelkyykyllä taakse ja jalkakyykyt pallolla. Koko ohjelma on korvattu mutta tosi tehokkailla liikkeillä. Ennen treenasin 3 kertaa viikossa, nyt kaksi kertaa.

Syke ei saa nousta treenin aikana yli 150, jotta vauva saa tarpeeksi happea. Näin mulle on kerrottu.

Äänestä

Olen rv. 34 ja vielä käyn salilla, tosin loppuajalla jäänyt yhteen kertaan / vko kun aiemmin 2 - 3 x vko. Aion käydä tällä vkolla treenassa käsiä ja jalkoja.

Äänestä

Minäkin olen raskausaikanani käynyt punttiksella. :) Tänään tuli täyteen 20. viikko! :D

Varsinkin tässä tilassa on todella tärkeää ylläpitää kuntoa. Punttiksen lisäksi täytyisi tehdä pitkiä kävelylenkkejä ylläpitääkseen hapenottokykyään. Synnytyksestä palautuminen on sitä nopeampaa mitä paremmassa kunnossa on.

Paisuneet rintani ovat aiheuttaneet helvetillisiä selkä- ja niskasärkyjä, joista oon päässyt eroon punttiksella. Mitä paremmassa kunnossa lihakseni ovat, sitä paremmin voin. :)

Kuten edellä jo aikaisemmat fiksut ihmiset huomauttivat, pitää muistaa pysyä kohtuuden rajoissa, ja jättää tietyt liikkeet tekemättä. On hyvä muistaa se pieni yksinkertainen vinkki, joka pätee kaikkeen; niin kauan kuin sinusta tuntuu hyvältä, on vaavikin kondiksessa. Jos sinä et saa happea, ei vauvakaan saa. Jos sykkeesi on korkea, vauvan hapensaanti huononee. Hikoilla saa, mutta taukoja täytyy pitää paljon. :)

Äänestä

Itselleni (viikkoja 11) neuvolatäti sanoi, ettei liikuntaa tarvitse rajoittaa mitenkään.

Punttis ei tunnu silti hyvältä idealta, kun olen tottunut tekemään siellä aika lyhyitä sarjoja isoilla painoilla. Sen sijaan olen käynyt bodypumpissa ja muilla ohjatuilla tunneilla, joissa lihaksia on kiva treenata pienemmillä painoilla ja useammilla toistoilla.

Mut kehoaan kun kuuntelee, niin eiköhän se hyvin mene! Vaikka vaikeaahan se on varsinkin ensikertalaisen tietää, onko ylivarovainen vai ei!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ensikertalainen kirjoitti:

Hei.
Olen ensimmäistä kertaa raskaana ja haluaisin tietää olisiko mahdollista jatkaa hyvin alkanutta kuntosali harjoittelua raskauden aikana? Onko kokemuksia? Kiitos vastauksista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu